Hamilelik

Gebelikte 17. Hafta

Hamilelikte 17. Hafta

Gebelikte 17. hafta neler olur?

Bebeklerin anne karnındaki gelişimleri hem adayları hem de uzmanları yakından ilgilendirmektedir. Çünkü karşılaşılabilecek problemlerin geç fark edilmesi hem onlar hem de bebekleri açısından sıkıntıların oluşmasına neden olacaktır. Bu nedenle haftalık olarak anne karnındaki bebeğin ve annenin sağlık durumlarının kontrol edilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Bu bilgilerin alınması için yoğun arayışlarını sürdüren insanlar haftalık gebelik sıkıntıları ve gelişimleri ile ilgili sorularını yöneltmek için mutlaka uzmanlara gitmelidirler.

Gebelikte 17. hafta bebekteki değişiklikler

Gebelikte 17. hafta görülen bazı değişimlerden bahsetmek gerekirse, bebeklerin deri altlarında yağlanmalar başlamakta ve gelişimler sürekli olarak aralıksız devam etmektedir. Derideki şeffaflığın giderilmesi için yağlanma olması mutlak gerekli olarak görülmektedir. Fakat tek sebep tabi ki bu değildir, derideki yağlanmanın daha pek çok faydası olduğu bilinmektedir. Geçtiğimiz haftalardan farklı olarak bazı değişimler bulunmaktadır.

Gelinen bu haftaya kadar plasenta fetustan iri olarak bilinmekteydi, ancak fetus da önemli ölçüde büyüme kaydettikten sonra eşitlik sağlanmış oldu. Bunun sonucunda ise anne adayının da kilo alması muhtemel sonuçlar arasına girmiş olarak görülebilmektedir. Bu hafta içerisinde bebeğin ciğer gelişimleri harika bir şekilde ilerlemekte, bu sayede solunum kanalları açılarak daha rahat solunum yapılabilmesi sağlanmış olmaktadır.

Devam eden süreçlerde de bebeklerin üriner kanalları gelişme göstermektedir. Kan pompalanması ve akış hızı bir o kadar hızlanmakta, gün içerisinde 30-40 kilo kadar kan pompalanması gerçekleştirilebilmektedir.

Nabzı oldukça hızlı atan bebekler için kan dolaşımının eklemlerin gelişmesine de oldukça büyük katkıları olduğu yadsınamaz bir gerçek olarak karşılarına çıkmaktadır. Bebekler hareketlerini sıklaştırarak kendileri için gerekli olan oksijenleri sağlamayı amaçlamaktadırlar. Hareket etmeleri oksijen ihtiyaçlarının arttığına ya da bulundukları ortamda oksijenin azaldığına işaret olarak gösterilmektedir.

Gebelikte 17. hafta bebeğin boyu ve kilosu

Gebelikte 17. haftanın sonunda anne karnındaki bebeğin kilosu yaklaşık olarak 120-150 gram arasında değişiklik göstermektedir. Boyu ise bir hafta önceye nazaran birkaç cm uzamış ve 17 cmye kadar gelmiş olarak görülecektir. Anne ise büyüyen karnını gizlemekte zorluk çekmektedir. Bu haftadan itibaren bebek gelişimi ve kendi sağlığı için D vitamini desteği alması gerekmektedir. Sonrasında ise folik asit kullanılması önerilmektedir.

17 Haftalık Gebelik Görüntüsü

 

Hafta Hafta Gebelik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir