Cilt Bakımı

Gebelikte 16. Hafta

Hamilelikte 16. Hafta

Gebelikte 16. hafta nasıl geçer?

Bebek sahibi olabilmek için çaba gösteren anne ve baba adayları bu istekleri karşılandığında da bazı sıkıntılarla karşılamaktan kendilerini kurtaramamaktadırlar. Her durumu kontrol altında tutmak istemeleri onların haftalık kontrollerini yaptırmaları ile ancak mümkün olabilmektedir. Ya da bilinçli olarak bebek gelişimlerinin takiplerini gerçekleştirdikleri zamanlarda ancak gerçekleşebilmektedir.

Gebelikte 16. haftasında bebek gelişimi 

Özellikle hamileliğin 16 haftalık döneminde bebeklerin gelişimleri sürekli olarak devam etmekte, organları meydana gelmekte ve işlevlerini gerçekleştirmeye başlamaktadırlar. 16.haftadan sonra bebeklerin organlarında görülebilecek uyumsuzluklar geride kalacak ve bu durumlar düzelmeye başlayacaktır. Bacakları, kolları biraz daha uzayacak, bacak uzunlukları kolların uzunluğunu geçecek ve gelişmeye tüm hızı ile devam edecektir. Büyüyen vücut kafanın yanında irileşecek ve kafa daha küçük olarak kalacaktır.

16 hafta sonunda bebeklerin kasları bir hayli güçlenecek ve hareket kabiliyetleri de artarak sudaki oksijen miktarının artmasını sağlayacaktır. Bu nedenle bebeklerin anne karnında fazla miktarda hareket etmesi onlar açısından oldukça önemlidir. Derisi biraz daha tüylenen bebeklerin renkleri de koyulaşmaya başlamaktadır. Anne adayı ise bu durumlar karşısında mide ekşimeleri sebebi ile oldukça büyük oranlarda sıkıntılar çekmektedir. Bu hafta itibarı ile anne adaylarının yüzlerini güldürecek onların mutluluktan bulutların üzerine çıkmasını sağlayacak bir etkisi bulunmaktadır.

Bu etki ne diye soracak olursanız, artık anne adayları bebeklerinin karınlarında yapmış oldukları hareketleri oldukça basit bir şekilde hissedebilecek, ve bu sayede onların tekmelerini duyabileceklerdir. Bu durum sadece anne adaylarını da değil baba ve diğer akrabaları da büyük ölçüde mutlu etmektedir. Bebekler de annelerinin kendileri ile konuştukları bildikleri ve onların seslerini duydukları için oldukça büyük mutluluklar duymaktadırlar. Bu nedenle anne ve baba adayları bebekleri ile kuvvetli bir iletişim kurmalı, onlarla sohbet etmeli ve sürekli olarak konuşmalıdırlar.

Gebeliğin 16. haftasında bebeğin kilosu ve boyu

Bu hafta sonunda anne karnındaki bebeğin kilosu 110 gram olarak ölçülmekte, boyu ise 17 cmye kadar çıkabilmektedir. 16.haftadan sonra anne adayları yatış şekillerine önem vermeli, yüz üstü ya da sırt üstü yatmamaya özen göstermelidirler. Bu nedenle yan tarafa dönerek yatmalıdırlar. Her ne kadar küçük ağrılar oluşsa da zamanla bu ağrılar yerini rahatlamaya bırakacaktır.

Gebelikte yapılması gereken testler nelerdir? 

16 Haftalık Gebelik Görüntüsü

 

Hafta Hafta Gebelik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir