Hamilelik

Gebelikte 15. Hafta

Hamilelikte 15. Hafta

Gebelikte 15. Hafta neler olur?

İnsanlar çocuk sahibi olabilmek ve istedikleri işlemleri gerçekleştirebilmek için oldukça yoğun bir şekilde çalışmalarını sürdürmekte, bu istekleri karşılandığında ise yakından takip ederek bebeklerinin gelişimlerini sürdürmeyi hedeflemektedirler. Ancak uzmanlar genel olarak bakıldığında teknolojiler gelişene ve tıp ilerleyene kadar bu işlemleri aylık olarak gerçekleştirirler.

Fakat gelişen teknoloji ve tıp alanı bu işlemlerin artık haftalık olarak gerçekleştirilebilmesine büyük ölçüde imkan vermiş ve ne zaman hamile kalındığı konusuna dahi çözüm yolu üretebilmişlerdir. 15. hafta olarak bilinen bu haftanın ismi lanugo haftasıdır. Bu isim insanları sarıp sarmalayan küçük tüycüklere verilen isim olarak bilinmektedir.

15 haftalık gebelik süresine kadar çocukların vücutları şeffaf olarak bilinmektedir. Su renginde bulunan bebek derisi bu haftadan itibaren insan derisine dönüşmeye başlamaktadır. Mide bulantılarından kurtulan annede bebekteki gelişen tüycükler sebebi ile mide yanmaları ya da ekşimeleri meydana gelebilmektedir. Bu durumlar anne adayları oldukça can sıkıcı durumlar olsa da bebeklerini kucaklarına alacakları anı düşündüklerinde oldukça basit bir şekilde bu durumların üstesinden gelebilmektedirler.

Gebelikte 15. hafta bebek gelişimi

Çileli bir hafta olarak anne adaylarının karşısına çıkan bu haftada ultrasonda bebeğin tam manası ile görülmesi büyük rahatlamaları da beraberinde getirmektedir. Yani anne ve baba adayları mutluluktan ne hissedeceklerini unutmaktadırlar. Kıkırdak dokusu 15.hafta itibarı ile kemikleşmeye başlayan bebeklerde damar yapıları da yavaş yavaş kaybolmakta ve cilt pembemsi bir yapı almaya başlamaktadır. İlerleyen haftalarda ise artık bebekler ten rengini almaya başlayacak ve tam manası ile gelişimlerini hızlı bir şekilde sürdüreceklerdir.

Bebeğin bu hafta sonlarına doğru tat alma duyusundaki kabarcıklar da meydana gelecek ve ilerleyen zamanlarda kabarcıkların büyümesi ile çocuklarda tat alma işlemleri de gerçekleştirilmiş olacaktır. Yani bebek annesinin yediği şeylerin tadını oldukça rahat bir şekilde alabilecektir.

Bebeklerin bu haftada kiloları artacak ve yaklaşık olarak 75-80 grama ulaşacaktır. Boyları ise 12 cm olacaktır. Anne adayında ise rahim dışarıya doğru belirginleşmeye başlar ve dikkatli olunduğu takdirde bebeklerin attıkları tekmeler hissedilebilmektedir. Anne adayları özellikle soğuk kış günlerinde kendilerine dikkat etmeli ve sağlıklarına önem vermelidirler.

ANNE ADAYLARI GÜNDE EN AZ 8 BARDAK SU İÇMELİDİR. 

İdrarınızın rengi açık ise yeterinde sıvı tükettiğinizin göstergesidir.

Bu dönemden itibaren anne adayında cinsel dürtüler yeniden artabilir. Babalar ilişki konusunda endişelidir. Aksi bir durum olmadığı takdirde cinsel ilişkinin hiç bir sakıncası yoktur.

Ayrıntılı ultrason ile bebekte hangi sorunlara bakılır? 

15 Haftalık Gebelik Görüntüsü

 

Hafta Hafta Gebelik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir