Hamilelik

Gebelikte 14. Hafta

Hamilelikte 14. Hafta

Gebeliğin 14. haftasında ne gibi değişiklikler olur?

Hamilelik süreçleri her anne baba adayının bilmek istedikleri ve gerekli kontrolleri sağlanarak işlemlerin devam ettirilmesini istedikleri evreler topluluğu olarak bilinmektedir. Eskiden olduğu gibi günümüzde aylık olarak değil haftalık olarak takipler yapılmakta, gelişmiş teknolojiler ve tıp sistemleri bu işlemlerin kolaylaştırılması için harika hizmetler sunmaktadırlar.

Haftalık olarak gebelik oluşumunun takip edilmesi aileler açısında çok önem arz etmekte ve anne ile birlikte bebek sağlığı da kontrol altında tutularak karşılaşılabilecek sıkıntıların önüne geçilmektedir.

Gebelikte 14. hafta bebekteki değişiklikler

Gebelikte 14. haftada bebek gelişimi son hızı ile devam etmekte ve bebeklerin enerji bakımından beyin gelişimleri harika şekilde devam etmektedir. Bu haftadan itibaren bebeklerin beyinleri tam enerji ile çalışmaya başlamaktadır. Yani bebek artık gerçekleştirdiği işlemleri tamamı ile bilinçli olarak gerçekleştirmektedir. Yani artık düşünme yetisini tam manası ile kazanmaya başlamıştır.

Dokunduğu her yeri beynine kaydeden bebek artık dudaklarının nerede olduğunu bilmekte ve emme duygusu geliştiği için elini dudaklarına götürerek bu duygusunu bastırmayı hedeflemektedir. Kulak yapısı tam manası ile gelişmesine rağmen halen daha net bir duyma söz konusu olmasa da anne ve baba adaylarının sesleri yavaş yavaş işitilmeye başlanmaktadır.

Anne karnında bebek sesi ne zaman duyar

Çünkü bebek 26. haftaya kadar net bir duyuş gerçekleştirememekte ancak uğultular eşliğinde sesler ona ulaşabilmektedir. Bu haftada bebeklerin duyu organları da geliştiği için artık bebekler anne karnında kendisini hissetme imkanına kavuşabilmektedir. Boyunu uzayan bebek kafasını artık sağa ya da sola çevirebilmekte, bu işlemleri zorlanarak yapsa da gerçekleştirebilme fırsatına sahip olmaktadır. l ve ayalarını hareket ettirmekten çekinmeyen bebek artık tekme atmaya da başlamakta ve ben buradayım demeyi ihmal etmemektedir. Tüm bu hareketleri herhangi bir zorluk yaşamadan gerçekleştirebilmektedir.

Anne karnında bebek kalp atışı

Aynı zamanda bebeğin kalp atışlarının ultrasondan ya da dışarıdan duyulması da söz konusu olabilmektedir. Fakat bebeklerin attıkları tekmeler çok hassas olduğu için hissedilmesi biraz güç olabilmektedir. Gebelikte 14. hafta bebeklerin kilosu yaklaşık olarak 45 grama ulaşmış boyları ise 10 cm civarında seyretmektedir. Bu haftadan sonra bebekler haftada iki katına yakın kilo almaktadırlar.

Gebelikte 14. Hafta Ultrason Görüntüleri

İkiz Bebek Ultrason Görüntüsü

Gebeliğin 14. haftasında anne adayı neler yaşar?

Bu haftadan itibaren anne adaylarının mide bulantıları yok olmakta, bunun yerini iştahları kabarmış anneler almaktadır. Baş dönmeleri halen daha devam ettiği için ani hareketler yapılması uzmanlar tarafından yasaklanmaktadır. İkinci trimester denilen yani ikinci 3 aylık dönem, oldukça rahat edeceğiniz dönemdir. Şikayetleriniz oldukça en aza inmiştir.

Kabızlığın arttığı bu dönemde size etkili bir kahvaltı sunuyoruz.

Mısır gevreği+yulaf ezmesi+süt (süt yerine meyve suyu da olabilir) Lif oranı yüksek bu kahvaltı kabızlık sorununuza iyi gelecektir. Lif fazla olduğu için B vitamini, meyve suyu kullanırsanız C vitamini, süt kullanırsanız kalsiyum almış olursunuz.

Bebeğiniz bu hafta 10 cm, 45 gr.

ikili test nedir?

İkili tarama testi (11-14 hafta tarama testi/ense kalınlığı testi)

İkili Test: 11-14. hafta tarama testi veya ense kalınlığı testi olarak da bilinen bu test, gebeliğin 11 ile 14. haftaları arasında yapılan ultrasonografik inceleme ile aynı zamanda anneden alınan kan örneğinde yapılan laboratuvar tarama testiyle sık rastlanılan bazı fetal anormalliklerin (mesela Down sendromu gibi) o gebelikte olma riskinin hesaplanmasını içerir.

Test sonucunda aileyle testin sonuçları bilgilendirici bir biçimde açıklanmaktadır.

Ense Kalınlığı (nuchal transclucency, NT) ölçümü ne demektir?

Anne karnındaki bebeğin ense kısmında cilt-cilt altı aralığındaki sıvı birikiminin ultrasonla ölçülmesidir. Bu sıvı her bebekte belli bir sınıra kadar normal olarak vardır. NT ölçümünün yükseldiği durumlarda, hem kromozomal hem de yapısal bozukluk ihtimali artmaktadır.

11-14. hafta taramasının, ikili testin amacı nedir?

Bu ultrason taramasının ve testin amacı Down sendromu riski ve diğer kromozomal anormalliklerin riskini değerlendirmek, bu haftada fetusta bulunabilecek yapısal anormallikleri teşhis etmek, ikiz, üçüz gebelik gibi çoğul gebeliklerin teşhisi ve belirti vermeyen gebelik kayıplarının teşhisini koyabilmektir.

11-14. hafta testi (ikili test) nelerden oluşur? Down sendromu saptama yüzdesi nedir?

11-14. haftada yapılan risk hesaplanmasında annenin yaşı, anne kanında ölçülen PAPP-A ve Free Beta hCG düzeyleri, ultrasonla ölçülen fetüsün ense kalınlığı, bebeğin burun kemiği, bebeğin kalp ve duktus venozusundaki kan akımlarının katılımıyla verilir. Down sendromu saptama oranı tüm bu belirteçler ile %97.5 civarındadır.

14 Haftalık Gebelik Görüntüsü

 

Hafta Hafta Gebelik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir