Cilt Bakımı

Gebelikte 13. Hafta

Hamilelikte 13. Hafta

Hamileliğin 13. haftasında neler olur?

Gebeliğin13. haftasında insanlar genel olarak bakıldığında kendileri için en özel anların bebek sahibi olacaklarını duydukları an olarak belirtmektedirler. Ancak bu dönemler insanlar açısında çok büyük önem taşımaktadır. Eskiden olsa gebelik süreci aylık olarak kontroller ile devam ettirilmekteydi, ancak şimdi bu dönemler haftalar haline kontrol edilmekte ve bu açıdan sağlıklı bir gebelik süreci geçirilmesi hedeflenmektedir. En çok merak edilen konusu ise haftalar içerisinde insanları ne gibi değişiklikleri beklediği ve neler olabileceğidir.

Gebelikte 13. hafta bebek gelişimi 

Özellikle 13.hafta bebek açısında çok büyük önem arz etmektedir.

13 haftalık bebeğin kalp atış hızı

Bebeğin kalp atış hızı bu hafta oldukça artmakta, 12 Haftalık Bebek Atış Hızı dakikada 120 ile 160 aralarına çıkabilmektedir. Bu hızlı kalp atışı seri bir şekilde kanın tüm vücuda pompalanmasını sağlamaktadır. Bu sayede bebeğim bütün organlarının gelişimi çok hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir. Çok harika bir olay örgüsü içerisinde bebeklerin anne karnında gelişimleri takip edilebilmektedir. Bu ana kadar gelişimini tam manası ile gerçekleştiremeyen bebeğinizin gözleri birbiri ile aynı değildir. Birbirinden bağımsız olarak yüzde bulunmaktadır. Ancak bu haftadan itibaren bebeğinizin gözleri yüzünü ortalayacak ve normal insan yüzü gibi dengeli bir hal alacaktır.

13 Haftalık Bebek Cinsiyet

Anne ve baba adayları bu hafta itibarı ile oldukça büyük bir heyecan içerisinde beklemektedir. Bu heyecanın sebebi tabi ki de bebeklerinin cinsiyetinin belirlenecek olmasıdır. Yani bebekleri kız mı ya da erkek mi bu hafta sorularının cevabını alacaklardır. Özellikle bu haftanın beklenmesi çok heyecan verici bir duygu olarak anne ve baba adaylarının karşılarına çıkmaktadır. İlk defa safra üretmeye başlayacak olan bebeğinizin karaciğeri de gelişmeye başlayacak ve pankreası çalışarak insülin üretmeye başlayacaktır. Bu üretim aslında karaciğerin başlamasını tetikleyecek en önemli etkendir. Yoksa bunun üretilmediği takdirde karaciğerin çalışması imkansız olarak görülecektir. Çünkü vücut içerisinde gerçekleştirilen kan pompalanmasının dengesini insülin ayarlamaktadır.

Gebelikte 13. Hafta Ultrason Görüntüleri

gebelikte 13.hafta cinsiyet görüntüleri

13 haftalık erkek bebek görüntüsü

13 haftalık kız bebek görüntüsü

Bebeğin karaciğer oluşumu tamamlandıktan sonra yavaş yavaş solunum işlemleri de gerçekleştirilebilmektedir. Bu haftada bebek 26 gram, boyu ise 9 cm civarındadır. Anne adayları artık kendilerine uygun hamile kıyafetleri bakmaya da başlamaktadırlar. Çünkü anne adayının karnı artık büyümeye başlayacaktır. Bu nedenle eski kıyafetleri kendisine olmayacaktır.

Gebelikte 13. hafta annedeki değişiklikler

Gebeliğinizin 13. haftasında kasıklarınızda yoğun bir ağrı hissedebilirsiniz. Özellikle bu ağrı sağ kasığınızda meydana gelebilir. Büyüyen rahim duvarınız kasıklarınıza baskı yapar. Ağrılarınız dayanılmaz derecede olursa, doktorunuza danışarak ağrı kesici alabilirsiniz. Karın bölgenizdeki yağlanma bu haftadan sonra artış gösterir. Amaç emzirme döneminizdeki muhtemel bir kıtlıkla sizin ve bebeğinizin sağ kalmasını sağlamaktır.

Bebeklerin çoğu annesinin karnında sola dönüp öyle yatarlar, amaç vücudunuzun sağ yanında büyük toplar damarlara baskı kurulmasını engellemektir. Anne adayları da uykularında farkında olmadan sola yatarak bu durumu destekler. Doğa sizin yanınızda. Vücudunuzdaki sinyalleri dinlerseniz, rahat bir hamilelik süreci geçirirsiniz.

Bebeğin Cinsiyeti Kaçıncı Haftada Belli Olur

BEKLENEN HAFTA GELDİ… BU HAFTA %90 BEBEĞİNİZİN CİNSİYETİNİ ÖĞRENECEKSİNİZ

Gebeliğin 13. haftasında bebeğin boyu ve kilosu nasıl olur?

Prensiniz yada prensesiniz hızla büyümeye devam ediyor. Bebeğinizin bu hafta sonunda boyu 9 cm, ağırlığı ise 26 gr.

13 Haftalık Gebelik Görüntüsü

 

Hafta Hafta Gebelik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir