Hamilelik

Gebelikte 12. Hafta

Hamilelikte 12. Hafta

Gebeliğin 12. Haftasında neler olur?

İnsanlar için en mutlu edici anlardan bir tanesi bebek sahibi olacaklarını öğrendikleri andır. Bu zamanlarda mutlulukları hat safhaya ulaşan anne ve baba adayları ne yapacaklarını, bebeklerin sağlıklı gelişimleri için nasıl bir yol izleyeceklerini pek bilmedikleri için sıkıntılı süreçlerin oluşması muhtemel olarak görülebilmektedir. Özellikle de hafta hafta bebeklerinin gelişimlerini takip etmek isteyen aileler bu isteklerini uzman doktorlar yardımı ile oldukça basit bir şekilde giderebilmektedir. 12. haftada bebek gelişimlerinde organlar hızla büyümekte ve bebekte bulunan iç organlar harika bir şekilde çalışmaya başlamaktadır.

Gebelikte 12. hafta bebek gelişimi 

Bu haftada küçük insan yavrusunun iç ve dış organları artık tam manası ile çalışmaya başlamaktadır. Bebeklerin ellerinde ve ayaklarındaki tırnak yapıları tam olarak belirginleştiği bu haftada kıkırdak dokusu da önemli ölçüde sertleşme göstermektedir. Kafa gelişimi tamamlanmış olan bebekte saçları da kafasının üzerinden yavaş yavaş çıkmaya başlamaktadır. Sindirim sistemi çalışmaya başlayan bebek artık anne karnından aldığı besinleri yavaşça kendisi de sindirmeye başlamıştır. Yani bağırsak ve midesi çalışmaya başlamış olarak görülebilmektedir. 12 haftalık hamilelikte bebek en çok hareket ettiği haftalardan bir tanesidir. Hiç durmadan anne karnında devamlı olarak hareket eden bebek hareketlerini anne adayları çok küçük de olsa hissedebilmektedir.

Gebelikte 12. Hafta Bebek Hareketleri

Bu haftada bebek içeride hiç durmadan hareket eder ve hemen hemen her yere dokunarak bilinçli olarak bu dokunma işlemlerini gerçekleştirmeye başlayacaktır. Yani dokunduğu yerlere artık bilerek dokunacaktır. Bazı yapmış olduğu hareketler sizler için ilginç gelebilmektedir. Örneğin çene yapısının tam olarak gelişmesi için bebek ağzını açar ve kapar. Bu hareket bebekler için gerekli olarak görülmektedir. Bu sayede bebeklerin çene kaslarının gelişmesi ve sağlamlığı sağlanmış olacaktır. Bebeğinizin bu haftada ultrason görüntüsünde hıçkırdığını görebilme imkanınız da bulunmaktadır. Belki de bu hareket yutmayı bilmediği için gerçekleştirdiği bir hareket olabilmektedir.

12 Haftalık Gebelik Ultrason

12 Haftalık Gebelik Ultrason Görüntüleri  Cinsiyet

Gebelikte 12. hafta bebeğin boyu ve kilosu

Bu haftadan itibaren bebek 8 cm boyunda ve 14 gram ağırlığına ulaşmış olarak anne karnında devamlı gelişimini sürdürmektedir. Bebeği iyiden iyiye hissetmeye başladığı hafta olarak kabul edilir. Hem fiziksel he mide duygusal açıdan bebeğini hisseden anne bebeği ile birlikte sağlıklı bir geleceğe adım atmaktadır. Bu ikili arasında muhteşem bir bağ bulunmaktadır.

Erkek Bebek Anneyi Güzelleştirir mi?

**Bu hafta anne adayları ciltlerinde değişiklik olduğunu hisseder. Hurafelere göre erkek çocuk anneleri güzelleşirken, kız çocuk anneleri sivilce ve cilt lekeleri ile karşılaşır. Tıbbı olarak tabi ki bir gerçekliği yok ama bir çok anne adayı bu şekilde olduğunu söylüyor.

12 Haftalık Gebelik Görüntüsü

 

Hafta Hafta Gebelik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir