Hamilelik

Gebelikte 11. Hafta

Hamilelikte 11. Hafta

Gebelikte 11. hafta Neler Olur?

Bebek sahibi olmak anne ve baba adayları için harika bir nimet olarak görülmektedir. Eskiden bebeklerin kontrolü aylık olarak yapılırken şimdiler de ise bu işlemler haftalık bölümler halinde gerçekleştirilmekte ve oluşabilecek sorunların üstesinden bu sayede gelinebilmektedir. Önceleri hamileliğin ne zaman başladığı bilinmediği için aylık kontroller yapılsa da şu anda adet döneminin bittiği gün başlangıç olarak kabul edildiği için bu işlemler haftalık olarak sürdürülebilmektedir.

Gebelikte 11. Hafta da Dikkat Edilmesi Gerekenler

HAMİLELİĞİNİZİN 11. HAFTASINDA DÜŞÜK YAPMA RİSKİNİZ %1 E DÜŞMÜŞTÜR.

Gebelikte 11. Hafta Bebek Gelişimi 

Özellikle de hamileliğin 11.haftasında anne rahmindeki bebek gelişimini en çok gerçekleştirdiği hafta olarak bilinmekte ve uzman doktorların deyimleri ile bu hafta çok büyük önem arz etmektedir. bu hafta sonunda vücut gelişimleri büyük bir hızla devam eden bebekleriniz yapı bakımından tüm organlarını oluşturmuş olarak görülmektedir. Bebekler de en önemli organ beyin olmasına rağmen vücut yapıları büyüme gösterdiği ve kafası bu randa küçük kaldığı için fazla dikkat çekmeyecek bir durumda karşılarına çıkmaktadır. Yani anne karnındaki bebek tam anlamıyla minik bir yavru gibi görüntüsünü alacaktır.

Gebelikte 11. Hafta Ultrason Görüntüleri

Ultrasonda Bebek Cinsiyeti Öğrenme

Gebelikte 11. haftanın sonunda  gelişen kulak yapısı içinde artık dış kulak yolu da gelişimini tamamlayacaktır. Bebekler bu hafta sonunda kulak gelişimleri bakımında hazır halde bulunsalar da duyma işlemlerini gerçekleştirmeleri ancak önümüzdeki haftalarda gerçekleşecektir. Çünkü bebek uğultular duyacak ve bunlara namla veremeyeceği için duyma yetisi tam manası ile kazanılmış olmayacaktır. Bu haftadan itibaren bebek hareketlenmeye başlar ve her yerine dokunarak beyine kayıt işlemleri gerçekleştirilme yolunda ilerlemeler kaydedilmektedir. Dokunduğu yeri beyne kaydeden bebek tekrardan oraya dokunduğunda neresi olduğunu hatırlamaya başlamaktadır. Artık anne karnında bulunan bebek eğitimine başlamış bulunmakta ve sürekli olarak dokunduğu yerleri öğrenmeye başlamış olarak görülmektedir.

Gebelikte 11. hafta annedeki değişiklikler

Gebelikte 11. Hafta Mide Bulantısı

Anne adayında ise gebelikte 11. hafta mide bulantılarının azalması görülür. Psikolojik değişimler gerçekleşir ancak baş dönmeleri kısa süreli olsa da halen devam etmektedir. Bu dönemde anne adayı hem bedensel hem de ruhsal olarak hassas bulunmaktadır. Anne adayları için önemli olan bu dönemde onlara iyi davranılması gerekmektedir. Hamilelik döneminde yaşanacak stresler bebeklerde de aynı oranlarda görülmektedir.

Bu haftalarda bel ağrısı şikayetlerinde bir artış söz konusudur. Rahiminiz büyüdükçe ağırlık merkeziniz yer değiştirip öne doğru gider, buda bel ağrısı yapar. Bel ağrılarında dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. Belinizi mümkün olduğunca boş bırakmayın. Oturuken yada çalışırken belinizi tam kavrayacak şekilde yastık kullanın. Eğilirken belinizden değil, dizlerinizi kırarak eğilin. Hamileliğin 11. haftasında saçlarınız ve tırnaklarınız daha hızlı uzar. Bu durum gelişen hormonların etkisidir. 11. haftadan itiberen genel olarak anne adayları 400-450 gr almaya başlarlar. Bu durum kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Gebelikte 11. Hafta Bebekteki Değişiklikler

Bebeğiniz organ gelişimini hızla tamamlamaya devam ediyor. Bebeklerin en hızlı geliştiği hafta 11. haftadır. Bu haftada bebeğin koku ve tad alma duyusu tamamlanmış olacak. İşitme duyusunun tamamlanması için 24. haftaya kadar beklemeniz gerekiyor. Kendi bedenine dokunup tanımaya çalışıyor.

İkili Test Nasıl Yapılır?

İkili Kombine Test Nasıl Yapılır?

İkili test ne zaman yapılır?

Gebelikte ikili tarama testi gebeliğin 11 – 14 haftaları arasında yapılır. (11 hafta 0 gün – 13 hafta 6 gün) Bu haftalardan önce veya sonra yapılamaz.

11-14 testi hakkında…

11-14 hafta aralıklarında yapılan halk diliyle ense kalınlığı olarak bilinen bu test 11-14 haftaları arasında yapılıyor. Gebelikte Down sendromu olasılığı bu testte belirlenir.

İkili Test Nasıl yapılır?

Hamilelikte ikili kombine test yapılırken önce ultrason muayenesi yapılır. Ultrasonda bebeğin ense kalınlığı (NT, ense saydamlığı) ve boyu (CRL) ölçülür. Bu ölçüm sonuçları tetkik kağıdına not edilir. Aynı gün anne bu kağıt ile tahlil için kan vermeye gider. Kanın aç karnına, tok karnına veya günün hangi saatinde verildiği farketmez yalnız ultrasonun yapıldığı gün verilmesi gerekir. Anneden normal kan tahlillerinde olduğu gibi az miktarda kan tüp içerisine alınır ve bu kanda B-HCG ve PAPP-A tahlilleri yapılır.

Bu kan tahlili sonucu çıkan değerler, ultrasonda ölçülen değerler ile birlikte bilgisayar programına girilir. Ayrıca bilgisayara annenin doğum tarihi, son adet tarihi, kilosu gibi bilgiler de girilir. Bilgisayar programı bu girilen verilen ile risk hesaplaması yapar ve sonuçta trizomi 21 (down sendromu) için risk oranı ve trizomi 18 (Edwards sendromu) için risk oranı diye iki ayrı sonuç verir. Bu oranlar 1/200 , 1/700, 1/2000 gibi yazılıdır sonuç kağıdında… Bu verilen oranlara göre sonuç düşük riskli veya yüksek riskli şeklinde ikiye ayrılır. Düşük riskli sonuçlarda bir müdahale yapılmazken yüksek riskli sonuçlarda CVS veya amniyosentez yapılabilir, buna doktorun aydınlatması ile aile karar vermelidir.


İkili Test Sonucu kan günde çıkar?

Hastaneye ve labaratuara göre değişmekle birlikte ikili test sonucu genellikle en geç bir kaç gün içerisinde çıkar. Sonuç çıktığında mutlaka doktorunuza göstermelisiniz. Sonuç normal yani düşük riskli ise ne anlama gelir? Sonuç yüksek riskli ise ne anlama gelir ve bundan sonra hangi yolları izlemelisiniz doktorunuz size anlatacaktır.

İkili test fiyatı kaç liradır?

Testin yapıldığı hastaneye veya labaratuara göre değişebilir ancak ortalama 100 – 200 TL civarında değişmektedir. SGK ve özel sigortalar anlaşmalı hastanelerde ikili test ücretini karşılamaktadır.

11. haftada bebeğin kilosu ve boyu nasıl olur?

Bebeğinizin boyu 7 cm ağırlığı ise 8 gr.

11 Haftalık Gebelik Görüntüsü

 

Hafta Hafta Gebelik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir