Hamilelik

Gebelikte 1. Hafta

Hamilelikte 1. Hafta

Gebelikte 1. Haftada Neler Olur?

Hamilelik kavramına bakıldığında uzman doktorlar ilk başlarda aylık sistem üzerinden süreleri hesaplayarak uygulanacak yöntem ve tedavileri belirlemektedirler.

Ancak bu durum anne adaylarının ne zaman hamile kaldıklarını bilmedikleri için bebeğin hangi zaman aralığında doğacağı konusu büyük bir muamma olarak beklenmekteydi. Ancak gerek gelişen teknolojiler gerekse insanların bilgilenmeleri sebebi ile bu durumlar tam tersine dönmüş ve insanlar hamile kaldıkları zamanları haftalık periyotlar halinde takip ederek bebeğin gelişimini oldukça basit bir şekilde takip edebilmekte, kendilerini doğum esnasına gelene kadar o şekilde ayarlayabilmektedirler.

Oldukça kolay bir şekilde takip işlemlerini gerçekleştirenler kendileri için ve bebeklerinin sağlıkları için bu işlemleri yapmayı ve hangi haftada olduklarını bilmeyi ihmal etmeden hamilelik sürecini kontrol alında tutmaktadırlar. Tabiki burada önemli olan son gebelik döneminin hangi zamanda başladığının bilinmesi ve bunun nasıl bilineceğinin hesaplanmasıdır. Ölçü olarak son adet tarihinin başlangıcından itibaren 1 haftalık gebelik durumunun oluştuğu ve ilk hafta olarak bu günün takip edilmeye başlandığı bilinmektedir.

Tam olarak 40-41 hafta süren gebelik bayanların takipleri sonucunda sağlıklı olarak ilerlemekte, hafta hafta kontrollerin sağlanması ile insanlar hem kendi sağlıklarını hem de bebeklerinin sağlıklarını takip edebilmektedirler.

Uzmanların söylemlerine göre durumların böyle olması anne ve baba adaylarının hamilelik süresince sıkıntı çekmeden bebeği doğru bir şekilde izlemelerine yardımcı olduğunu göstermişlerdir. Çünkü aileler için çocuk sahibi olmanın ne derece önemli olduğu yadsınamaz bir gerçektir ve insanlar hayatlarından bir parça olan eşlerine ve bebeklerine sağlıklı günleri getirmeyi hedeflemektedirler.

1. Hafta Hamilelik Süreci

Her ay düzenli olarak yumurtlama işlemi gösteren bayanlarda sperm hücresi ile yumurtanın karşılaması yumurtayı çatlatarak sperm ile birleşmesini sağlamaktadır. Bu sayede gebelik oluşmakta ve embriyo meydana gelmektedir. Gebeliğin birinci haftası olarak tabir edilen bu süreçte aslında hamilelik daha gerçekleşmemiştir.

Hamilelikten söz edebilmek için 4. haftaya girilmesi ve birleşmenin tam olarak sağlanması gerekmektedir. Bu haftadan sonra gerekli olan izlemeler devam etmekte ve insanlar haftalar boyunca sistemli, kontrollü olarak bebeklerinin gelişebilmesi için çalışmalarını sürdürmektedirler.

1 Haftalık Gebelik Ultrason Görüntüleri

1 Haftalık Gebelik Ultrason Görüntüleri

1 Haftalık Gebelik Ultrason Görüntüleri

 

1 Haftalık Gebelik Görüntüsü

1 Haftalık Hamilelik Hakkında Sorular

1 Haftalık Gebelik Belirtileri

1 haftalık gebelik belirtileri maddeler halinde aşağıdaki gibidir.

 • Vajinal kanama ve lekelenmeler
 • Halsizlik, kendini yorgun hissetme
 • Göğüslerde büyüme ve hassasiyet
 • Ruh halinde değişmeler
 • Mide bulantısı
 • Vücut sıcaklığında artma
 • Alt karın ağrısı
 • Sık idrara çıkma
 • Baş dönmesi
 • İştahta artış
 • Bel ve karın ağrısı
 • Koku hassasiyeti

1 Haftalık hamilelik nasıl anlaşılır?

 • Bulantı ve kusma
 • Vajinal akıntı artışı ( döl yolunda akıntı artışı)
 • Adet kanamasının gecikmesi
 • Memelerde dolgunluk hissi oluşması

Hamilelik belirtileri ilk hafta belli olurmu?

Hamilelik belirtileri arasında en önemlisi regl döneminize 1 hafta kala göğüslerde acı hissi ve kasık ağrısı şeklinde başlar. Bu belirtileri yaşandığında ve regl döngüsünün normal zamanda gerçekleşmemesi durumunda bir gebelik testi yapmanızda fayda var. 4 haftalık hamile olabilirsiniz.

Gebelikte ilk ay

Hamilelik döneminde ilk ay denildiğinde aslında olan şudur.

Gebeliğin başlangıcı adet gördüğünüz günden başlar. Bu günden sonra potansiyel anne olarak değerlendirilirsiniz. Eğer yumurta döllenmezse tekrar adet döngüsü başlar. Fakat sonraki adet döneminden önce yumurta döllenirse artık gebelik başlamış olur. 1. hafta adet olduğunuz günden sonraki haftadır. Kadınlar genelde hamile olduklarını 4-6 ncı haftalarda öğrenirler. Bunun nedeni ilk 4 hafta zaten normal adet dönemidir ve gebelik ihtimali adet zamanında olmadığı zaman başlamakta ve gebelik testi yapılmaktadır. Gebelik testi pozitif çıktığında artık 40-41 haftalık bir macera başlamış olur.

Gebeliğin kaçıncı haftada olduğunu nasıl anlarız diyorsanız son adet gününü baz alarak hesaplayınız.

Hamilelik belirtileri kasık ağrısı

Hamilelik belirtileri kasık ağrısı olarak ilk karşımıza çıkan durumdur. Regl dönemine yaklaştığınızda aynı zamanda göğüs uçlarında ağrı oluşuyorsa gebelik ihtimali artmaktadır.

Hamileliğin ilk günleri nasıl anlaşılır?

Hamileliğin ilk günlerinde kasık ağrısı ile başlayan bir süreçle başlar. Sonrasında göğüslerde yanma tarzı bir acı adet gününü geçmenize rağmen regl olmadıysanız durum ciddi demektir. Sonrasında bulantı kusma ve vajinal akıntı gibi belirtiler kendini gösterir. Bu belirtiler varsa hamileliğin ilk günlerini yaşıyorsunuz anlamına gelir.

Hamileliğin ilk belirtileri ne zaman başlar?

Hamileliğin ilk belirtileri normal adet gününüze 1 hafta kala başlar.

Hamilelik belirtileri akıntı

Hamileliğin ilk haftalarında başlayan bir durumdur.

Hamileliğin ilk haftaları nelere dikkat edilmeli

 • Doktorunuzla görüşerek randevunuzu ayarlamayı ve randevuya sadık kalmayı ihmal etmeyin.
 • İlaç kullanıyorsanız doktorunuzu kullandığınız ilaçlar hakkında bilgilendirin.
 • Çoğu ilaç reçetesiz olanlar bile hamilelik süresince güvenli değildir.
 • Kronik bir durumun tedavisi için ilaç kullanıyorsanız hemen durdurmayın fakat doktorunuzu arayın ve kullandığınız ilaçları listeleyerek neyin güvenli olduğunu belirleyin.
 • Bitkiler de dahil olmak üzere takviye olarak aldığınız her şeyi doktorunuzla paylaşın.
 • Bunun dışında başka kaygılarınız varsa öncelikle bunları mutlaka doktorunuzla görüşün.

Henüz gelişimini tam tamamlamamış olan plasenta ve göbek kordonu, görevlerini üstlenmeye başlayacaktır. Vücudunuza aldığınız her şey plasenta aracılığı ile bebeğinize ulaşacağından onun sağlığını ve gelişimini direkt olarak etkileyecektir. Bu yüzden beslenmenize çok dikkat etmeniz gerekiyor çünkü gelecek 6 hafta bebeğinizin gelişimi için oldukça kritik ve önemli olacak.

Hafta Hafta Gebelik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir