Hamilelik

Gebelik Testi İçin Kanda Neye Bakılır?

Gebelik testi için kanda neye bakılır? Gebelik erkekten gelen sperm ile kadında bulunan yumurtanın döllenmesi olayı ile başlar. Başladığında ilk üç hafta döllenmiş yumurtaya embriyo, 3 aydan daha sonrasında ise fetüs adı verilir. Gebe olup olmadığınızı anlamak için evde kendi kendinize de bakacağınız idrar testleri mevcuttur. Ancak bazen hamile iken bile bu testler negatif sonuç verebilir bunun sebebi genelde hamileliğin çok erken döneminde olmanızdır ve kan veya idrarda henüz gebelik hormonu ortaya çıkmamasıdır. Gebelik testi sonuçlarını en doğru alacağınız zaman adet gecikmesi dönemidir. Peki, gebelik testi için kanda neye bakılır?

 

Kanda gebelik testi

Kanda veya idrarda fark etmez gebelik sonuçlarınızın doğru olabilmesi için hamilelik ihtimali olan ilişkiye girdikten sonra 15 gün geçmesi gerekir. Çünkü sperm ile döllenen yumurta rahime ilerler ve bu yaklaşık olarak 6 10 gün arası sürer. Daha sonra rahime yerleşen yumurta HCG hormonu salgılamanızı sağlar ki bununda kanda veya idrarda net olarak çıkabilmesi için 3 4 gün daha geçmesi gerekir.

Hamilelik hormonu Beta-HCG hormonudur. Kan tahlillerinizde de bu hormon aranır. Hormon kanda kendini idrara göre bir kaç gün erken gösterebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir