Flucan 150mg 1 Kapsül

Paylaş
 

Flucan 150 mg 1 kapsül Nedir?

Ağızdan alınan ilaçlardan biri olan flucan 150 mg 1 kapsül, etken maddesi flukonazol olan ilaçlar arasında karşımıza çıkar. Bunun yanında ilacın yardımcı maddeleri, mısır nişastası, koloidal silikon dioksit, magnezyum stearat, sodyum lauril sülfat ve laktozdur. Kapsül içerisinde beyaz toz formuna sahip flucan 150 mg 1 kapsül, antifungal olarak adlandırılan mantar hastalıklarında etkilidir. Ayrıca mantar nedeniyle meydana gelen enfeksiyonlar için de kullanılan bir ilaçtır.

Flucan 150 mg 1 Kapsül Ne İçin Kullanılır?

Flucan 150 mg 1 kapsül ne işe yarar? Mantar hastalıklarının meydana gelmesinde etkili olan maya candida mayasıdır. Flucan İlaç kadınlarda vajina ya da erkeklerde peniste meydana gelen mantar enfeksiyonları için birebirdir. Oluşan mantarların yanında mantardan kaynaklanan enfeksiyon gibi sorunlar için de flucan 150 mg 1 kapsül kullanılmaktadır. Mantara bağlı enfeksiyonları tedavi etme konusunda etkili bir konumda yer alan ilaç, ilk kullanımdan itibaren etkilerini göstermeye başlar ve hızlı bir şekilde tedavi sürecine girer.

Flucan Kapsül Nasıl Kullanılır?

Vajinal mantar probleminin tekrar etmesini önlemek için kullanılan ilaç, ayda bir defa 150 mg dozda kullanılır. Bunun yanında tedavi süreci kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Ancak genelde 4 – 12 ay aralıklarında bir tedavi sürecinin olduğunu söylemek mümkündür. Ayrıca ilaç bazı hastalara daha sık aralıklarda uygulanmaktadır.

İlaç diğer pek çok ilaç gibi ağız yoluyla alınır ve mantar enfeksiyonları tedavisinde tek doz almak yeterlidir. İlacın kapsülleri bir bardak su ile yutulmalıdır. Aç ya da tok karnında alınmasında herhangi bir sakınca yoktur.

16 yaşından küçük çocuklarda ilacın 150 mg tek doz kullanılması önerilmemektedir. Yaşlılarda kullanımı ise böbrek sorunları olmadığı taktirde yetişkinlerdeki gibi 150 mg tek doz şeklindedir.

Bunun yanında ilacı alırken ağızda çiğnenme ve ezme gibi durumlarda bulunulmamalıdır. Kapsül üretim aşamasında özel salınımlı olarak üretilmiştir ve vücuda yavaş yavaş yayılması gerektiği için kapsülün vücut içerisinde kendiliğinden dağılması gerekmektedir.

Flucan kapsül Yan Etkileri

Alerjik reaksiyonlardan kaynaklı herhangi bir durumla karşı karşıya kalındığında en yakın sağlık kuruluşuna gidilmesi gerekir. Nefes almada zorluk yaşama, boğazda, dudaklarda ve yüzde şişme gibi durumlar için de acil sağlık yardımı almak önemlidir.

İlacın yan etkileri şu şekildedir;

–          Mide bulantısı oluşturma

–          Karın ağrısı

–          Koyu bir şekilde idrara çıkma

–          Kil rengine benzeyen dışkı

–          Ciltte ve gözlerde sararma

–          İştah kaybı

–          Saçlarda dökülme

–          Ciltte dökülmeler meydana gelmesi

–          İshal

–          Şiddetli baş ağrısı

Flucan 150 mg 1 kapsül hamilelikte kullanımı

Gebelik sırasında flucan 150 mg kapsül kullanmanın anne karnında bulunan bebek için zararlı etkiler oluşturacağı ifade edilmektedir. Hamile olan kadınların mantar enfeksiyonu gibi sorunlarla karşılaşması anında doktoruna danışmadan bu ilacı kullanması sakıncalıdır.

Emzirme Döneminde Flucan 150 mg 1 kapsül Kullanabilir Mi?

İlacın etken maddesi olan flukonazolun anne sütüne geçme olasılığı yüksektir. Bu nedenle emen bebek üzerinde istenmeyen yan etkilerin meydana gelmemesi için ilacın kullanılmaması gerekir. İlacın kullanılması gerekiyorsa da bunun kesinlikle doktor kontrolü altında gerçekleşmesi önemlidir.

Flucan 150 mg kapsül Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

İlacın doz alımı unutulduğunda hatırlandığı an alınabilir. Ancak hatırlama anının bir sonraki doz alım anına yakın bir zaman olmamasına dikkat edilmelidir. Eğer diğer doz alımının zamanı geldiyse rutin olarak ilacın alımına devam edilmeli ve kısa aralıklar ile doz alımı yapılmamalıdır.

Flucan 150 mg kapsül Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

İlaç fazla dozda alındığında bilinçte bulanıklık, anormal düşünme durumları ve davranışları meydana getirebilir. Bu nedenle fazla doz alımlarında kişi zaman kaybetmeden doktoruna haber vermelidir.

Flucan Erkekler Kullanabilir mi?

Flucan 150 mg 1 kapsül İlaç vajina ya da peniste meydana gelen mantar enfeksiyonları için birebirdir. Flucan genelde kadınların vajinal mantar ve kaşıntı problemleri için kullanılmaktadır. Fakat Flucan erkeklerde kullanıma uygundur.

Flucan 150 mg 1 Kapsül Kullananlar

  • Yaklaşık 20 sene önce ensemde oluşan beyazlıklar nedeniyle doktor vermişti. Kullandim ve bir daha aynı sorunu yaşamadan. Bende yan etkide yapmadı.
  • Flucan alerji yapabiliyor.Ben ölüyodum bu haptan nerdeyse.Boğazımda ödem yüzümde dudaklarda şişlik yaptı.İlacı içtikten birkaç dakka sonra parmaklarda ve dudakta iğnelenmeyle başlayıp devamında bademcik şişiyo.Acil müdahale olmasa sonu kötü.Bilginize..
  • On aydır idrar yolunda kronik mantarım var ne yaptıysam kurtulamıyorum akıntı devamındada koku çok kötüyüm doktora çok gittim hic faydası yok bitkisel kürler yaptım yine aynı kafayı yicem

Flucan 150 mg 1 Kapsül Fiyatı

FLUCAN 150 mg 1 kapsül 2018 YILI FİYATLARI
Etken Madde Flukonazol 7.15 TL
Geri Ödeme Kodu A03093 6.62 TL
Reçete Durumu Reçeteli Satılır 7.15 TL
İthal / İmal İmal [ Ref.Ülke :Turkiye ] 6.34 TL
Ruhsat Sahibi Firma Pfizer İlaçları Ltd.Şti.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak