Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

Paylaş
 

Bu yazımız evde cilt bakımı nasıl yapılır diyen bayanlar için. Bayanlar ciltlerine devamlı olarak uygun şekilde bakım yapmak için evde hazırladıkları maskeler ile bakım yapabilirler. Evde Cilt bakımı yaparken öncelikle cilt tipine uygun bir evde cilt bakımı için doğal maske hazırlanması gerekir. Cildin yeterli şekilde nemlendirilmesi daha uzun süre genç ve gözenekleri açılmış bir cilde sahip olmak isteyenler için gerekir.

Evde bulunan ürünler ile düşük maliyetli olarak cilt bakımı maskeleri hazırlanarak cilde uygulanabilir. Cildin bakımlı olması için mutlaka yüksek maliyetli cilt bakım ürünlerinden alınmasına gerek olmadığından isteyen her bayan evde kendi hazırladığı kür ya da cilt maskeleri ile bakımını evde de uygun maliyetli olarak rahatlıkla yapabilir. Evde bulunan sebzelerin kabukları ile cildinizi daha diri ve bakımlı bir hale getirebilirsiniz.

Günlük Yüz Bakımı Nasıl Yapılır

Evde günlük yüz bakımı yapmak için aşağıdaki basit yöntemler denenebilir. Günlük yüz bakımı nasıl yapılır işte bir kaç örnek.

Salatalık: Soyduğumuz salatalık kabuklarını yüzünüze yapıştırmanız cildinizin daha parlak ve bakımlı gözükmesine yardımcı olacaktır.

Yumurta akı: Yumurta akını iyice çırparak yüzünüze maske olarak uygulayabilir ve yirmi dakika bu maske ile bekledikten sonra ılık su ile durularak cildinizin nefes almasını sağlayabilirsiniz.

Doğal yağlar: Evde Cilt Bakım için aktarlardan alacağınız doğal yağlar ile farklı karışımlar hazırlayarak evde kendinizde bakımınızı rahatlıkla yapabilirsiniz.

Nemlendirme: Cilt hava almadıkça yaşlanmaya ve kırılmaya başlar. Bu nedenle öncelikle günlük olarak cilt nemlendirme yapılması gerekir. Bu sayede daha parlak ve genç bir cilt ile uzun süre yaşamak mümkün olacaktır.

Evde Cilt Maskesi: Cilt bakımında evde hazırlanacak olan maskelerin doğru miktarlarda ve doğal ürünlerden hazırlanmasına dikkat edilmelidir. Cilt bakımı yaparken farklı doğal sebze ve meyvelerden de yararlanılabilir. Evde yüz temizleyici maske ile doğal güzelliğe sahip olmak mümkün.

Cilt Tipine Göre Maske: Kuru ciltler için farklı bir maske kullanılırken yağlı cilt tipine göre farklı bir maske kullanılır. Bunun için öncelikle cilt tipinize dikkat etmeniz gerekir. Cilt tipinizi öğrendikten sonra istediğiniz maskeyi uygun şekilde hazırladıktan sonra temizlediğiniz cildinizde kullanarak cilt bakımı yapabilirsiniz.

Evde Cilt Bakımı Maskeleri Nasıl Yapılır

Yüz bakımı için doğal yöntemler arasında cilt maskeleri çok etkilidir. Evde cilt bakım maskeleri nasıl yapılır en etkili olanları sizler için sıraladık. Pürüzsüz bir cilt için maske arayanlar için en sık kullanılan maskeler. Evde cilt bakımı nasıl yapılır diyenler için doğal cilt bakım maskeleri tarfiflerini denemeleri önerilir.

Türk Kahvesi Maskesi

Yüzümüz bazen pul pul olur yada yüzümüzün temizlenmeye ihtiyacı olur. İşte böyle durumlarda peeling yapmamız gerekiyor. Bazı kimyasal peelingler ciltte tahrişe sebep oluyor. Bu yazımda size Türk kahveli bir peeling tarifi vereceğim. Hem doğal hemde hesaplı bir maske tarifi.Birkaç yerde okuduğum kadarıyla genellikle kahvenin telvesi kullanılarak yapılması yazıyor. Bende ilk okuduğumda bu şekilde yaptım. Orta şekerli kahvemi içtim ve telvesini de yüzüme bir güzel sürdüm. Daha sonra yüzümde aşırı bir kaşınma meydana geldi ve hemen yüzümü yıkadım. Sanırım içindeki şeker cildimde kaşınmaya sebep oldu. Bende başka bir tarif denedim ve gayette memnun kaldım. İşte Türk kahveli yüz maskesinin tarifi;

MALZEMELER;

Bir tatlı kaşığı Türk kahvesi

Biraz su(macun kıvamına gelinceye kadar)

HAZIRLANIŞI;

Kahveyi suyla karıştırıp macun kıvamına gelince yüzümüze sürüyoruz. Ve 2-3 dakika yüzümüze dairesel hareketlerle masaj yapıyoruz. Ardından soğuk suyla yıkıyoruz. Haftada bir tekrarlayabilirsiniz. Ama çok kuru bir cildiniz varsa iki haftada bir Türk kahveli yüz maskesi‘ni tekrarlayınız.

NOT: Benim cildim normal-karma bir cilt. Belki telvesi ile yapılan maske sizin yüzünüze iyi gelebilir. Denemekte fayda var.

Ballı Yüz Maskesi

Dönem dönem yüzümüz solgun,bitkin gözükür. Bunun nedeni;uykusuzluk,dengesiz beslenme yada herhangi bir rahatsızlıktan olabilir.Böyle zamanlarda yüzümüze canlılık gelsin isteriz. Ve dışarıdan bir yardıma ihtiyaç duyarız.İşte bu yardımı da tarifini vereceğim ballı maske ile sağlayabilirsiniz. Yine az malzemeli ve hesaplı yüz maskesi tarifim.

MALZEMELER;

İki tatlı kaşığı bal

Bir yumurta akı

HAZIRLANIŞI;

Malzemeleri karıştırıyoruz ve yüzümüze göz çevresinden uzak tutarak sürüyoruz. Dairesel hareketlerle yüzümüze iyice yayıyoruz.15-20 dakika bekletip yıkıyoruz. Yüzünüzde maske varken biraz gerilebilir bu normaldir(gerilmenin nedeni yumurta akının olması).Bu maskeyi temizlenmiş yüzünüze uygulayınız. Haftada bir yada iki haftada bir tekrarlayınız.

Yoğurt Maskesi

Güneş artık hiç de masum değil. Zararlı güneş ışınları ciltte ciddi hasarlar bırakır.Bunlardan biri de güneş lekeleridir.Özellikle beyaz ve buğday tenlilerde çiller yada daha büyük lekeler ortaya çıkar. Bunun için güneş koruyucunuzu sürmeden güneşe çıkmamaya özen göstermelisiniz. Bunun yanı sıra bayanların korkulu rüyası doğum lekeleri ortaya çıkar. Söylentilere göre kız bebeğe hamileyseniz lekeleriniz daha çok olur. Ne kadar doğru bilinmez ama doğumdan sonra belli lekelerin kaldığı kesin.

Bu yazımda lekeler için ağartıcı bir maske tarifinden bahsedeceğim. Evinizde bulunan malzemelerle yapacağınız bu maske gerçekten etkili.Bu maskeyle ilgili bilmeniz gereken en önemli şey ise hangi dönemde yapacağınız. Ekim yada kasım ayında bu maskeyi uygulayabilirsiniz.Çünkü cildinizi ağartacağı için hassas olan cildiniz güneşle temas ederse lekelenmeye daha müsait olacaktır.Bu yüzden güneşin etkisinin geçmeye başladığı zamanlarda yapmanız daha uygun. Önemli bilgiyi de verdikten sonra “lekeler için ağartıcı maske tarifi”ne geçebiliriz.

MALZEMELER;

1 Yemek kaşığı yoğurt(tas yoğurdu)

1 Çay kaşığı karbonat(cep sodası)

HAZIRLANIŞI;

Malzemeleri karıştırıp ihtiyaç duyduğumuz bölgeye sürüyoruz. Yaklaşık 15-20 dakika sonra yıkıyoruz. Gerilme ve kuruma olabilir.Haftada 1 kez tekrarlayın. Daha sık yaparsanız cildiniz tahriş olabilir.Etkiyi görene kadar düzenli olarak bu maskeyi uygulayın.

Yumurta Akı Maskesi

Akneler için yüz maskesi

Genç bayanların en çok karşılaştığı sorunlardan biri olan akneler için evde hazırlanacak olan maskeler etkili çözümler arasında yer alıyor. Evde hazırlanacak olan doğal maskeler hem kolay hem de oldukça etkili olabilmektedir. Evde akne için hazırlanacak olan en kolay maskelerden biri yumurta akı maskesidir.

  • 1 yumurtanın akı iyice çırpılarak yüze sürülür.
  • Kuruması için beklendikten sonra ılık su ile yıkanır.
  • Cilt yağını dengeleyici etkisi ile aknelerin tedavisi için etkili bir çözümdür.

Evde Kolay Cilt Bakımı

Evde kolay cilt bakımı yapmak için basit ve doğal yöntemler bulunmaktadır. Doğal yöntemlerle evde cilt bakımı nasıl yapılır etkili yöntemlerden bir kaçı.

Tuz Maskesi: Akne tedavisinde kullanılacak doğal maskeler içinde tuz maskesi de etkilidir.  Deniz tuzu soğuk su ile karıştırıldıktan sonra bu su ile yüz yıkanır. Deniz tuzu dezenfekte edici özelliği sayesinde akne oluşumuna da etkili çözüm olarak kullanılır.

Fesleğen Maskesi: Fesleğen maskesi ile aknelere çözüm bulmak isteyenler yarım litre su içine bir avuç fesleğen atılarak 10 ile 15 dakika kadar kaynatılır. Süzülerek soğutulur ve ardından yüzde tonik olarak kullanılır.

Yulaf Limon: Cildinizi temizleyerek akne oluşumunu engelleyecek bir diğer seçenek olarak yulaf ve limon suyu maskesi de kullanılabilir. Maske hazırlanırken 1 kaşık yulaf ezmesi macun kıvamına gelinceye kadar taze limon suyu eklenerek karıştırılır. Hazırlanan karışım maske şeklinde yüzün her yerine eşit ölçü de sürülür. 20 dakika beklendikten sonra ılık su ile yüz temizlenir. Maskeye aynı şekilde 1 çay kaşığı bal eklenerek daha yumuşak bir karışım hazırlanabilir.

Akne sorunu yaşayanlar bunun için doğal çözümler bularak etkili bir şekilde bu sorundan kurtulabileceği gibi ciltlerini de rahatlatabilirler. Doğal ürünler ile hazırlanan maskelerin zararı olmadığı gibi farklı konularda da etkisi olduğu için evde hazırlanarak rahatlıkla kullanılabilirler. Her cilde özel olarak hazırlanan maskeler hem pratik hem de etkili çözümler üretmesi açısından sıklıkla tercih edilir.

Bu yazımızda evde cilt bakımı nasıl yapılır ve evde kolay cilt bakımı hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Evde cilt bakımı maskeleri nasıl yapılır e etkili olanları sizler için verdik. Yüz bakımı için doğal yöntemler düzenli olarak uygulandığında etkisini kısa sürede görmek mümkün.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak