Cilt Bakımı

Evde BB Krem Yapımı

Son yıllarda kullanımı artış gösteren BB kremler pratik kullanımı nedeniyle ve cilde yapmış olduğu bakım nedeniyle bayanlar tarafından çok fazla ilgi görmektedir. Evde kapatıcı yapımı doğal özellikli oluşu tercih sebeplerinden bir tanesi. Evde BB krem yapımı yazımızın ilerleyen bölümlerinde sizlerle olacak.

BB kremler için nemlendirici olarak tabiri yapılmaktadır. Yaz aylarında kullanılabilecek kremler arasında en iyileri olmaktadır. Yüzü nemlendirmek de cildi yumuşatır. Canlılık ve doğal bir görünüm vermektedir. Evde kolay kapatıcı yapımı olarak bb krem başlangıç olabilir. Yazımızda sizlere ev yapımı fondöten nasıl yapılır bunun yerine evde doğal bb krem yapımı nasıl olur paylaşımda bulunacağız.

Aşağıdaki videoda evde BB krem Yapımı detaylı bir şekilde anlatılmaktadır. BB krem yapımı youtube gibi video sitelerinde bolca paylaşılmaktadır.

BB Krem Nedir?

BB kremleri güneşin zararlı maddelerinden cildi korumaktadır. Bazı BB kremleri bir kaç renkten oluşmakta, bazıları tek renk olarak bulunmaktadır. Kullanım yönünden oldukça kolaydır. BB kremleri genel olarak renkli nemlendirici olarak bilinmektedir. Yüzde fondöten kadar olmadığı için hafif bir makyaj isteğimiz olduğu durumlarda BB kremleri kullanılmaktadır.

BB krem bilemiş balım kelimesinden üretilen BB kremi vücutta oluşan lekeleri kapatmada kullanılan bir krem olmaktadır. Kullanıldığı zaman cilt üzerinde oluşan kusurları kapatır ve yeni bir görüntü ortaya çıkarır. BB kremi günlük makyaj yapanlar için oldukça kullanışlı olan bir üründür. Ciltte meydana gelen kızarıklıklar ve sivilce izlerini kapatmak için bb kremi kullanmak daha yararlı olur.

BB kremi cilt tonunu eşit bir seviyeye getirir ve cildi nemlendirerek cildin parlak olmasını sağlar. Güneşten korunmak için en iyi krem olmaktadır. Cildin bütün ihtiyaçlarını karşılar. BB kremleri koyu, orta ve açık her cilt tonuna göre renkleri olduğu için en fazla tercih edilen krem olmaktadır.

BB kremini şu şekilde cildinize uygulama yapabilirsiniz. İlk önce cildinizi temizlemeniz gerekiyor. Daha sonra tonikle arındırarak  makyaja hazır hale getirin. Ardından BB kremini uygulama yapabilirsiniz. BB kremi sünger veya fırça ya gerek duymaz. İnce yapıda olduğu için parmak ile BB kremini cildinize uygulayabilirsiniz.

BB Krem Nasıl Uygulanır?

Cildinizin üzerinde rahatsız olduğunuz izler bulunuyorsa bu izleri kapattıktan sonra BB kremini kullanmaya başlayabilirsiniz. Elmacık kemiği üzerine allık uygulaması yaparak cildinizin tonuna sıcaklık katabilirsiniz.

BB krem yapılışı oldukça kolay olmaktadır. Evinizde rahat bir şekilde BB kremi yapabilirsiniz.

 

BB Kremi Evde Nasıl Yapılır?

BB kremi renkli ve nemlendirici olarak kullanılan malzemelerdir. Evde hazırlayacağınız malzemeler ile kendi kendinize BB kremi yapabilirsiniz.

BB krem yapımı, çok rahat ve kolay olmaktadır. BB krem yapımı için gerekli olan malzemeler şunlardır;

 • Güneş kremi
 • Nemlendirici
 • Fondöten
 • Prime

Elde edilmiş olan malzemelerden ilk önce nemlendiriciden 10 damla cam kavanoz içerisine koyunuz. Bu miktarı ayarlamak sizin kendi isteğinize bağlıdır. Daha sonra güneş koruyucu kremi kavanoz içerisine sıkmanız gerekir. Bunun üzerine bir miktar fondöten ekleyerek kreme fondöten renk verecektir. Bunları ilave ettikten sonra plastik bir çubuk veya çay kaşığı ile yapmış olduğunuz bu karışımı güzel bir şekilde karıştırınız.

İstediğiniz rengi yakalayabilmek için biraz daha nemlendirici veya güneş kremi kullanarak istediğiniz rengi yakalayabilirsiniz. Bu şekilde BB kremi elde etmiş olursunuz.

BB krem yapımı youtube üzerinden izleyerek BB kremi yapımı rahat bir şekilde öğrenilmektedir. 5 etkili BB kremi yapılış şekli şu şekildedir. Tahmini olarak 3 çay kaşığı nemlendirici, bir çay kaşığı güneş koruyucu krem, bir çay kaşığı makyaj bazı yarım çay kaşığı kadar toz şeffaf pudra bir kavanoz içerisinde karışım yapılarak plastik bir çubuk ile karıştırılır.

BB krem rengi ortaya çıkmaya başladığında istemiş olduğunuz rengi  tutturmak için bir miktar daha fondöten dökebilirsiniz. Yapmış olduğunuz bu karışımları düzgün bir şekilde istediğiniz kıvama gelinceye kadar karıştırın. Bu şekilde BB kremi elde etmiş olursunuz. Evde kendinizin yapmış olduğunuz BB kremini rahat bir şekilde kullanmaya başlarsınız.

Üç etkili BB krem yapılması şu şekilde olmaktadır;

 • Hazırlamış olduğunuz malzemelerden 3 çay kaşığı kadar nemlendiricinin içerisine bir çay kaşığı güneş koruyucu krem ilave edilerek karıştırmaya başlanılır. BB kremi fondöten ilavesi yapılarak istemiş olduğunuz rengi yakalamış olursunuz. Elde etmiş olduğunuz BB kremini  rahat bir şekilde kullanabilirsiniz.

Bitkisel BB kremi şu şekilde yapılmaktadır;

 • Gerekli olan malzemeler bir yemek kaşığı kadar Hindistan cevizi yağı, bir yemek kaşığı Jojoba yağı, bir yemek kaşığı alo vere jeli, bir çay kaşığı toz tarçın, bir çay kaşığı kadar kakao tozu ve bir çay kaşığı natürel yağ gereklidir.

Yapılışı şu şekilde olmaktadır;

 • İlk olarak Hindistan cevizi yağı ısıtılır. Hindistan cevizi yağı akıcı bir duruma geldikten sonra başka kaba alınması gerekir. Bundan sonra jojoba yağı, alo vere jeli ilave edilerek karıştırmaya başlanması gerekir. Bunun üzerine Kakao ve tarçın ilave edilir. Kullanacağınız kakao miktarı kendi isteğinize göre olmalıdır. Bu karışımları yapılırken renk durumu kontrol edilmesi gerekir. İsteğinize bağlı olarak yapacağınız krem içerisinde esans yerine geçecek yağ ilave edilir. Bu şekilde elde edeceğiniz karışım ile BB  bitkisel krem elde etmiş olursunuz.

BB  Krem İçin Kullanılan Malzemeler

BB kremlerinin iki çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan  birincisi 3 etkisi olanıdır. Bu krem içerisinde güneş koruyucu, nemlendirici ve fondöten bulunmaktadır.

Diğer İkincisi ise 5 etkisi olan BB kremi olmaktadır. Bu krem içerisinde pudra, nemlendirici, güneş koruyucu, fondöten ve makyaj için kullanılan malzeme bulunmaktadır. Bu iki  krem çeşidini iki şekilde yapabiliriz. 5 etkili olan BB kremi malzemeleri şunlardır.

Yüz için gerekli olan güneş koruyucu krem,

 1. Toz halinde Pudra
 2. Makyaj bazı
 3. Cildin tipine göre uygun olan nemlendirici krem
 4. Kendi cilt tonununuz göre fondöten.
 5. Üç etkili BB kremi malzemeleri şunlardır.
 6. Yüz için gerekli olan koruyucu krem.
 7. Cilt tonuna göre iki renk koyu fondöten.
 8. Cilt tipine uygun olan nemlendirici krem

BB  krem yapmak için gerekli olan malzemeler bunlardır. Bu malzemeleri kullanarak rahat bir şekilde BB kremi yapmış olursunuz. Bitkisel olarak BB kremi yapmak için gerekli olan malzemeler şunlardır.

 1. Bir yemek kaşığı Jojoba yağı
 2. Bir yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı
 3. Bir yemek kaşığı alo vere Jeli
 4. Bir çay kaşığı kadar toz tarçın
 5. Bir çay kaşığı kadar kakao tozu
 6. Bir çay kaşığı Natürel yağ

Evde doğal BB krem yapımı

Hazırlanmış olan malzemeler bitkisel BB kremi yapımında kullanılır. Evde yapacağınız BB kremi için fazla miktarda nemlendirici kullanmak iyi olmaz. Çünkü fazla nemlendirici kullanmak elde edeceğiniz BB kreminin yapış yapış olmasına neden olacaktır. BB krem rengi genel olarak sütlü kahve tonlarında olmaktadır. BB kremi zararlı değildir. BB kremini yüzünde egzama gibi deri hastalığı bulunmayan kişiler rahat bir şekilde kullanabilirler.

Genel olarak herkes tarafından kullanılmasında sakınca yoktur. Cildi aşırı derecede yağlı olan kişiler BB kremini uzun süre kullanmaları yağlanma fazla olmaktadır. Bunun için uzun süre kullanmaya gerek yok. BB kremini sabahları kalktığınızda cildinize rahat bir şekilde kullanabilirsiniz. Bunun üzerine makyaj yapmanız uygun olabilir. Gözünüzün çevresinde dikkatli kullanmak gerekiyor.

Bütün yüzünüze ve elinize çok az miktarda uygulama yapabilirsiniz. Cildiniz aşırı derecede kuru ise BB kremi kullanmadan önce nemlendirici kullanabilirsiniz. Cildinizin ihtiyacına göre BB kremini rahat bir şekilde kullanabilirsiniz. İster tek kat ister iki kat cildinize uygulama yapabilirsiniz. Kullanacağınız BB kremini cildinizin tonuna göre ayarlama yapmak daha avantajlı olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir