Sağlık

Erkeklerin Memesi Neden Büyür?

Erkeklerin memesi neden büyür? Erkeklerde meme büyümesinin birçok nedeni vardır . Tıpta erkekte meme büyümesinin adı jinekomasti olarak adlandırılır. Jinekomasti erkeklerde meme büyümesi hormonsal bozuklarla olur genelde. Bu hormonlar östrojen ve progesterondur. Erkek memelerine düzensiz hormon salgılamalarından kaynaklanır.

Genelde genç yaştaki erkeklerde görülmektedir. Genç yaştakiler için psikolojik sorunlarda yaşatmaktadır. Başka bir meme büyümesi nedeni ise siroz gibi ağır karaciğer bozukluklarının olmasıdır. Aşırı ilaç kullanımı ve bazı ilaçlar da hormonları düzensiz salınmasını etkileyerek jinekomasti neden olur. Düzensiz ve sağlıksız beslenmede de her yaş aralığında jinekomasti hastalığı görülebilir. Normal şartlarda yapılı bir vücuda sahip vücut çalışması sonunda aldığı kilo artmış veya ani olarak azalmışsa bu bölgelerde, aniden yağdan zengin bir meme büyümesi yani jinekomasti görülebilir.

Jinekomasti %90 olarak sadece sıradan bir büyümedir ve herhangi bir sağlıksız durum teşkil etmez. Normal şartlarda görülen meme büyümesi ergenlikteki erkeklerde 18 aydan sonra küçülürken normal yaşlarda 2-3 yıla küçülmektedir. Küçülme sırasında meme büyümesinin izleri olabilir. Sağlıklı bir vücuda ve sonradan meme büyümesine sahip olmamak için yapılan vücut geliştirme sporları bırakılmamalı düzensiz beslenerek kilo alınmamalıdır. Erkeklerin göğüs sorunu nasıl çözülür aşağıda ilgili linkte verilmiştir.

İlgili Yazı: Erkeklerin memeleri nasıl küçültülür?

Erkeklerin memesi neden büyür; normal düzeyde ve sağlık sorunu yaşatmıyorsa ameliyat gerektirmez ama her ihtimale karşı erkeklerde meme büyümesi farklı hastalıklara yol açabilir bu yüzden erkek ergenlikte dahi olsa doktora gidilmeli ve hormonlarla ilgili testler yapılmalıdır. Erkeklerin meme büyümesinin sonucu büyük oradan hormon testleri yapıldıktan sonra belli olmaktadır. Bu yazımızda erkeklerin memesi neden büyür kısaca bahsettik. Daha fazla bilgi almak için jinekomasti nedir yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir