Cilt Bakımı

Ergenler İçin Cilt Bakımı

Ergenler için cilt bakımı, gençlerin kesinlikle önem verdiği bir konudur. Ergenlik döneminde cilt daha hassas olduğu için çok daha fazla bakım, özen istemektedir. Bu dönemde kızlar da erkekler de sivilce problemi yaşamaktadır. Elbette bu sivilceler cildin tipine göre daha yoğun veya daha az olabilir. Özellikle yağlı ciltlerde çok fazla sivilce olmakta hatta suratı olduğu gibi sivilceler kaplamaktadır. Bunlardan dolayı gençlerin çok fazla huzursuz olmanlarının yanı sıra bu durum psikolojilerini de etkilemektedir. Bu dönemde başlayan sivilceler uzun seneler devam edebilir.

Bazı gençler ise; sadece bir iki sivilce ile bu dönemi atlatabilirler. En önemlisi bunlarla oynanmaması, patlatılmaması özellikle iğne gibi şeylerden kesinlikle uzak durulması gerekmektedir. Peki ergenler için cilt bakımı nasıl yapılmalı.

İlgili Yazı: Sivilceye ne iyi gelir?

Ergenler için cilt bakımı kükürtlü ve zeytinyağlı sivilceye iyi gelen sabunlar tercih edilmeli. Ancak gençler bu ürünleri bir kez kullanarak geçeceğini düşünmektedir. Artık bu saatten sonra cildiniz, vücudunuz, hormonlarınız değişime uğramakta ve bu yüzden cildinize dikkat etmelisiniz. Sürekli olarak kendinize bir bakım programı hazırlamak gerekmektedir. Ancak pahalı ve kimyasal ürünler yerine çok daha ucuz ve doğal sabunları, maskeleri tercih etmelisiniz. Ergenlik döneminde cilt oldukça yağlanmaya başlamaktadır. Bazı gençlerin yağ oranı çok daha fazla olduğundan biraz dikkat etmesi şarttır. İyi bir bakım için cildin her gün sabah uyanınca düzenli bir şekilde temizlenmesi gerekmektedir. Kendi cilt yapınıza göre doğal setler kullanabilir ya da zeytinyağlı sabunlar ile yıkayabilirsiniz.

Ergenlikte Cilt Bakımı İçin

Nasıl Ürünler Tercih Edilmeli?

Ergenler için cilt bakımı, ergenlik döneminde geleceğe dair yatırım yapmak adına biraz fazla dikkat ve hassasiyet istemektedir. Cildinize zarar vermeyecek şekilde doğal bir yüz yıkma jeli ile bu dönemlerde hem sabah hem de akşam yüzünüzü yıkamalısınız. Bundan sonra nem kazanması açısından iyi bir ürün tercih etmelisiniz. Ayrıca haftada bir ya da iki kez peeling kullanımı ile yüzünüzdeki ölü hücrelerden kurtulmalısınız. Tüm bunları uygularken size ve yaşınıza uygun ürünler aramalı, ona göre kullanmalısınız. Özellikle 13 yaş cilt bakımı önem arz etmektedir.

Cildinize yatırım yapmak yerine zarar verici ürünlerden uzak durmalısınız. Eğer suratınızda çok fazla siyah nokta var ise; arındırıcı maske ya da doğal jeller ile yıkamanız arkasına da cildinize uygun nemlendirici ile masaj yaparak nem kazandırmanız gerekmektedir.

İlgili Yazı: 13 yaşında sivilce nasıl geçer?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir