Cilt Sorunları

Elma Sirkesi Sivilceye İyi Gelir mi?

Elma sirkesi sivilceye iyi gelir mi? sorusunun limonlu, yoğurtlu, yulaflı ve daha pek çok farklı çeşidi var. Çünkü insanlar pahalı kremler satın almak zorunda kalmadan, en büyük cilt sorunlarından biri olan sivilceleri önlemek istiyor. Aslında bu yanlış bir bakış açısı değil çünkü hem ekonomik olarak hem de kozmetik ürünlerde sıkça kullanılan kimyasallardan korunarak sivilce problemini ortadan kaldırmak iyi bir çözüm gibi duruyor. Yazımızın içeriğinde sivilce için elma sirkesi nasıl kullanılır, sivilce için elma sirkesi tarifleri bulunmaktadır.

Elma sirkesi, sivilce oluşumuna neden olan tıkalı gözenekleri temizlediği, cildin yağ üretimini dengelediği için sivilcenin önlenmesinde kullanılabilir . Ancak sivilcelerden korunabilmek için aynı zamanda beslenmenize dikkat etmeli, yaptığınız makyajı gece yatmadan mutlaka temizlemeli ve cilt temizliğine özen göstererek belirli bir cilt bakım rutini oluşturmalısınız. 

Elma Sirkesinin Cilde Faydaları

Elma sirkesi güneş lekeleri tedavisinde kullanılmaktadır . Güneşe uzun süreli maruz kalma sonucunda melanin maddesinin cilt tarafından fazla salgılanmasıyla ortaya çıkan güneş lekeleri elma sirkesi yardımıyla tamamen kaybolabileceği gibi sadece hafifleme de gösterebilir. Güneş lekelerinin tedavisi için elma sirkesi kullanımı, yarı yarıya su – elma sirkesi karışımıyla mümkündür. Su – elma sirkesi karışımı düzenli olarak lekelerin üzerine uygulanır.

Su ile karıştırılan elma sirkesi, nasır tedavisinde etkindir. Fazla kalın deri tabakası olmayan nasırlarda düzenli uygulamayla incelme hatta yok olma görülmektedir.

Elma sirkesi cildin ph dengesini kurmaya yardımcıdır . Bu nedenle hem yağlı ciltlerde hem de kuru ciltlerde inanılmaz sonuçlar yaratmaktadır.

Elma sirkesi ile soğan suyunun karıştırılması ve cilde uygulanması sonunda yaşlılıktan kaynaklı cilt yüzeyinde oluşmuş lekelerin hafiflemesi mümkündür.

Elma sirkesi, saç derisinde oluşmuş ve yer etmiş kepek oluşumunu önlemeye yönelik kullanılmaktadır . Kepek tedavisinde 3 ölçek su ile 1 ölçek elma sirkesi karıştırılır ve saç diplerine uygulanır.

Elma sirkesinin başka bir kullanım alanı da tırnak mantarı tedavisidir . Hasta olan tırnağın üzerine gün içinde elma sirkesi uygulamak, mantarın tırnaktan uzaklaşmasını hızlandırır.

 

Sivilce İçin Elma Sirkesi Nasıl Kullanılır

İnsan cildi, sivilce oluşumuna yatkındır. Bunun nedeni cildin asidik özellikte olmasıdır. Aynı zamanda cildin yağlı özellik göstermesinin nedeni olan fazla sebum salgılanması da sivilce oluşumuna zemin hazırlamaktadır. Birden fazla nedene dayalı olan sivilce oluşumu hemen her cilt yüzeyinin ortak sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu noktada elma sirkesi devreye girer. Çünkü elma sirkesi antibakteriyeldir . Elma sirkesinin antibakteriyel olması dolayısıyla sirke, sivilcelerin oluşum nedenlerinden biri olan bakterilerin temizlenmesi işini üstlenir.

Elma sirkesinin cilt yüzeyindeki uygulama aşamasında uyulması gereken bazı kurallar bulunmaktadır. Bunların ilki elma sirkesinin asitli olmasından dolayı cildi tahriş etme riskinin bulunmasıdır. Tahriş riskini ortadan kaldırmak için elma sirkesinin su ile inceltilmesi en güvenli yoldur. Buna ek olarak sivilcelere kökten çözüm için elma sirkesinin düzenli kullanılması şarttır.

Sivilce İçin Elma Sirkesi

Elma sirkesi bir parça pamuğa az miktarda damlatılır ve sivilcelerin olduğu bölgelere tampon yapılır. Elma sirkesini saf olarak kullanmak yerine 1/3 oranında suyla karıştırılır. Bu sayede elma sirkesinin cilt yüzeyinde alerjik reaksiyon oluşturması engellenmiş olur. 10 dakika sonra cilt ılık suyla yıkanır. Elma sirkesi, sivilcelerin olduğu bölgelerdeki fazla yağı emeceğinden sivilce tedavisini hızlandıracaktır.

Sivilce tedavisinin dışında sivilcelerden kaynaklı oluşmuş lekelerin hafifletilmesinde de elma sirkesinin rolü büyüktür.

Sivilce İçin Elma Sirkesi Maskesi

  • 1 çay kaşığı saf limon suyu
  • 1 çay kaşığı sirke
  • 1 çay kaşığı su

Malzemelerin tümünün karıştırılmasıyla elma sirkesi kürü hazır hale gelir. Bu karışımın gece yatmadan önce sivilce lekelerinin bulunduğu bölgelere yoğunlukta olmak üzere tüm cilt yüzeyine bir parça pamuk yardımıyla uygulanması esasına dayanmaktadır. Sabaha kadar cildinizde kalan elma sirkesi kürünü sabah yüzünüzü yıkayarak temizleyebilirsiniz. Gece boyu cilt yüzeyinde kalan elma sirkesi sivilce lekelerinin tedavisinde etkili olacaktır.

Elma Sirkesi Sivilce İbrahim Saraçoğlu

Sivilceler için elma sirkesi maskesi tarifi

  • 1 kahve fincanı maden suyu
  • 1 kahve fincanı doğal elma sirkesini (asetik asitleri içermeyen elma sirkesi tercih edin) karıştırın.
  • Sabah akşam günde 2 kez sivilcelerinizin üzerine pamukla bu karışımı sürün ve en az yarım saat bekleyin.
  • Ardından cildinizi ılık suyla yıkayın. Bu işlemi sivilceler yok olana kadar uygulayabilirsiniz.

Sivilce İçin Elma Sirkesi Kullananlar

  • Ben elma sirkesini sivilce için değil de lekeler için kullanıyorum küçük bir çay tabağına azıcık elma sirkesi aynı oranda da su koyuyorum pamukla da lekeli yerlere sürüyorum dikkat et ama her tarafına sürme asitli bi madde ben bir defasında yanaklarımı palyaço gibi yapmıştım bu arada sen sivilce için sormuşsun da o da aynıdır bence  formüller var burda elma sirkesiyle ama en bilineni suyla karıştırmak.

 

Sizlere bu yazımızda elma sirkesi sivilceye iyi gelir mi bu konu hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Sivilce için elma sirkesi kullananlar faydalarını görmüşlerdir. Bu demek olmuyor ki herkeste aynı etki oluşsun. Elma sirkesi maskesi herkeste aynı etkiyi göstermeye bilir. Sivilce tedavisinde en etkili yöntem bir doktora gidip muayene olmaktır. Sivilce için ilaç tedavisi gerekebilir. Sivilce tedavisinde en çok kullanılan ilaç roaccutane dir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir