Cilt Bakımı

Elma İle Cilt Bakımı

Yaz kış severek tükettiğimiz elmanın, cilt bakımı ve güzellik açısından bize sunduğu bir çok fayda bulunmakta.

Elma içermiş olduğu A vitamini sayesinde pürüzsüz ve doğal bir cilde sahip olmamıza ve ciltteki nem kaybının önlenmesine , E vitamini ile cildin beslenmesine, diri, genç ve sağlıklı durmasına, B ve C vitaminleri ile cilt sarkmasının önlenmesi ve cildin sıkılaşmasına olanak sağlamaktadır. Elma bol miktarda meyve asidi içerdiği için de cildi temizleyebilen doğal bir temizleyicidir ve ölü hücreleri yenileyen, kırışıklıkları giderip pürüzsüz bir cilde sahip olmamıza yarayan bir meyvedir.

Elma ile cilt bakımı için daha çok elma maskesi ile elma sirkesi kullanılmaktadır

 

Elma Maskesi İle Cilt Bakımı Kimler İçin Uygundur?

Cilt lekeleri olanlar,

Cildindeki ölü hücreleri yenilemek isteyenler,

Ciltteki sivilceleri gidermek isteyenler,

Ciltteki gözenekleri küçültmek isteyenler,

Ciltteki kırışıklıkları gidermek ve kırışıklıkları önlemeye çalışmak isteyenler için elma maskesi en ideal cilt bakımı uygulamasıdır.

Elma Maskesi Nasıl Hazırlanır?

1 Adet büyük boyda yeşil elmayı güzelce yıkadıktan sonra kabuklarını soymadan tam ortadan ikiye bölüp çekirdeklerini çıkartın. Daha sonra elmayı mutfak robotundan geçirerek tam püre kıvamına gelmesini sağladıktan sonra 1 yemek kaşığı bal ile 2-3 damla limon suyu ilave edin.Tekrardan karıştırdığınız püre kıvamındaki karışımı bir kaba alıp ağzını kapatarak serin bir yerde ya da buzdolabında yarım saat kadar bekletin. Bu süreden sonra elma maskeniz kullanıma hazır olacaktır. İhtiyacınız oldukça elma maskesini yüzünüze sürerek 10-15 dk kadar beklettikten sonra yüzünüzü ılık su ile durulayıp nemlendirici sürebilirsiniz.

Elma Sirkesi Cilt Bakımında Nasıl Kullanılır?

Sivilceleri ve cilt lekeleri olanlar 1 bardak elma sirkesinin içerisine yarım bardak su ilave ederek(ihtiyacınıza göre daha az da hazırlayabilirsiniz, önemli olan yarı yarıya olması) hazırlamış olduğu bu elma sirkeli suyu pamuk yardımıyla sivilcelerin üzerine ya da cilt lekelerinin olduğu bölgelere kompres yapabilir.

Ayrıca cildinin gergin olmasını isteyenler 1 elmanın kabuğunu soyduktan sonra kabukları cildin üzerine koyarak 4-5 dakika bekletip alabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir