Saç Problemleri

Dökülen Saçlar İçin Maske

Dökülen saçlar için maske, saç kökleri bazı etkenler nedeni ile zaman geçtikçe cansızlaşarak dökülmeler başlayabilir. kimi saç dökülmeleri ırsi veya dış etkenlerden kaynaklanabilir. genetik olarak gerçekleşen dökülmeler haricinde öteki saç dökülmeleri bazı bakım maskeleri ile kontrol altına alınabilir.

Saç Dökülmelerine Karşı Doğal Saç Maskesi

  • Bir miktar karanfil kurusu
  • 1 litre su

Hazırlanışı: 1 litre su müsait bir tencerenin arasında kaynatılır. Kaynayan suya karanfil kurusu ek edilerek 4-5 dakika birlikte kaynatılarak ocağın 6 kapatılır. Karışım ılıdıktan sonra süzülerek elde edilen su saçlara dökülür. Su saçlarda 5 saat bekletildikten sonra yıkanır. Karanfilin saç tellerini kalınlaştırıcı bir etkisi bulunur. tıpkı sürede saçlarda oluşan dökülmeyi engeller.

Saç Dökülmesini önleyen Maske Tarifi

  • 1 çay bardağı zeytinyağı
  • 4 diş sarımsak

Hazırlanışı: Sarımsakların kabukları soyulduktan sonra havanda iyice dövülerek suyu çıkarılır. Suyu çıkan sarımsaklara 1 çay bardağı zeytinyağı eklenerek homojen bir biçimde karıştırılır. Elde edilen karışım her banyodan önce özellikle saç diplerine sürülür. Sarımsak ve zeytinyağı ile hazırlanmakta olan maske saç köklerini besleyerek saç dökülmelerini önler. Maske haftada üç defa düzenli bir biçimde uygulanırsa etkili sonuçlar alınabilir.

Saç Dökülmesine Karşı Doğal Yağ Maskesi

  • 2 yemek kaşığı badem yağı
  • 2 yemek kaşığı lavanta yağı

Hazırlanışı: Badem yağı ve lavanta yağı ufak bir kasenin arasında karıştırılarak saç köklerine sürülür. Karışım saçlarda 2-3 saat kadar bekletildikten sonra naturel bir şampuan ile yıkanır. Lavanta yağının saç derisini besleyici bir niteliği bulunur. Maske ayda 4 defa uygulandığında saç dökülmelerini engeller.

Saç Dökülmesine Karşı Sardunya Maskesi

  • Kokulu sardunya yaprakları (aktarlardan temin edilebilmekte)

Hazırlanışı: Sardunya yaprakları 1 litre kadar kaynamış suyun içine atılarak yarım saat demlenir. Demlenen sardunyanın suyu süzülerek bir kabın içine alınır. Saçlar banyoda şampuanlandıktan sonra sardunya suyu ile durulanır. Sardunya maskesi haftada en az 2 defa uygulanırsa saç dökülmeleri kontrol altına alınabilir.

Saç Dökülmelerine Karşı çemen Tohumu Maskesi

  • çemen tohumu

Hazırlanışı: çekilmiş çemen tohumu bir gece suyun içinde bekletilir. Macun kıvamına gelen su saç köklerine masaj yapılarak sürülür ve 20 dakika kadar bekletilir. Bekleme süresinin sonunda saçlar şampuanlanarak durulanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir