Cilt Bakımı

Doğum Sonrası Depresyon

Doğum sonrası depresyon gibi durumlar, bazı kadınların yaşadığı problemler arasında yer almaktadır. Depresyonun meydana gelmesinin nedeni çevresel faktörler ve doğumdan sonra vücutta oluşan hormonal değişiklikler olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle anne vücudunda hormonal değişimlerin meydana gelmesi psikolojik bazı sorunların ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.

Doğum Sonrası Depresyon Nedenleri Nelerdir?

Doğum sonrası depresyonun nedenleri arasında ilk olarak karşımıza çıka aileye yeni katılacak olan bireyin getireceği ek sorumluluklar olarak görülmektedir. Bunun yanında annede oluşan hormonal değişiklikler annenin depresyona girmesine neden olabilmektedir.

Diğer yandan uzmanlar, doğum sonrası ortaya çıkan annelik hüznü ile depresyonun karşılaştırılmamasını belirtmektedir. Annelik hüznünün başka bir durum olarak annede meydana geldiğini ifade eden uzmanlar, doğum sonrası depresyonun değişik faktörler nedeniyle ortaya çıktığını söylemektedir.

Doğum Sonrası Depresyon Ne Kadar Sürer?

Genellikle doğumdan sonraki ilk haftalarda görülen depresyon, genel olarak 6 aylık bir tedavi süreci ön plana çıkarmaktadır. Ayrıca tedavinin anneye ve tedaviyi gerçekleştiren merkeze göre değişiklikler gösterdiğini söylemekte mümkündür.

Doğum Sonrası Depresyon Nasıl Geçer?

Ayrıca depresyon sadece ilk doğumda değil, ilk doğumun arkasından yapılan diğer doğumlarda da gerçekleşebilmektedir. Bu nedenle annelerin bir sonraki doğumlarda doktorları ile temas halinde olmaları ve ortaya çıkabilecek depresyonu en hafif şekilde atlatmaları tavsiye edilmektedir.

Anne adayları genelde bu duruma uzak bakmaktadır. Ancak uzmanlar kendileri ile temas halinde olmalarını ve bunu yapmayan anne adayların yanlış bir davranış içerisine girdiklerini belirtmektedir. Annenin doktoru ile temas halinde kalması depresyon sürecini en ufak zararlarla atlatması adına önemli bir konumda yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir