Çatlak ve Selülit

Doğum Sonrası Çatlaklar Nasıl Geçer?

Özellikle bayanların gebelik esnasında ve doğum sonrasında yaşadıkları en büyük problem doğum çatlaklarıdır. Bayanların yüzde doksanı gebelik döneminde cilt çatlaklarından şikayet eder. Doğum sonrası çatlaklar gitmez ve çatlak izleri kalır.Gebelerin çoğunda karın ve basen bölgelerinde çatlaklar oluşur. Bazı bayanlarda ise bacak ve kollarda da çatlaklar meydana gelebilir. Oluşan çatlakların sebebine gelince;artan gebelik hormonlarından dolayı cildin yapısının değişmesi ve büyüyen karın bölgesinin mekanik etkisidir.

Bu nedenledir ki kadınlar sürekli olarak doğum sonrası çatlaklar nasıl geçer arayış içerisindedir. Genellikle doğum sonrası çatlakları için bitkisel çözümler tercih edilir. Hamilelikte çatlaklar nasıl önlenir bununda çözüm yolları vardır.

Gebelikte vücuttaki birçok şeyin değişmesi gibi cilt yapısı da değişir. Genellikle dördüncü aydan sonra çatlaklar ortaya çıkmaya başlar. Bu yüzden ilk aydan itibaren önlem alınmalı ve bakım yapılmalıdır. Çatlaklar çıktıktan sonra yok etmek daha zor olacaktır. Karındaki çatlaklar karın altından başlayarak dikey şekilde meydana gelir. Pembe,grimsi,ten renginden açık ve parlak yada ten renginden koyu renkte olurlar. Nedeni ise ciltteki kollajen liflerinin ayrılmasından kaynaklanır. Bu nedenle çatlaklar bu görüntüyü alırlar. Peki bu doğum sonrası çatlaklar nasıl geçer?

Gebelikte Çatlaklar

Doğum sonrası çatlaklar nasıl geçer bundan önce gebelikte çatlaklar hakkında kısa bilgi verelim. Gebelikte çatlaklar bazen kaşıntıya sebep olurlar. Tabiri caizse tatlı tatlı kaşınırlar ve kaşımak için sürekli eliniz o bölgeye gider. Kesinlikle şiddetli ve tırnak geçirilecek şekilde kaşımayın. Bu cildinizde tahrişe sebep olur ve çatlakların kalıcılığını arttırır. Kaşıntı dayanılamayacak kadar şiddetli ise kıyafet üzerinden hafif hareketlerle kaşıntı giderilmelidir. Ama yine de siz siz olsun kaşımamaya özen gösterin. Çatlak olayının her gebede mutlaka meydana geleceği kesin değildir. Bazı gebelerde çatlaktan eser bile olmaz.

Gebelikte çatlak olayı biraz da genetiktir. Annenizde yada kız kardeşinizde çatlak olayı görülmediyse yüksek ihtimalle sizde de çatlak olmayacaktır. Ama yinede bakımınızı ihmal etmeyin. Gebeliğin altın kurallarından biri çok su içmektir. Çok su tüketmemek birçok şeye sebep olurken aynı zamanda cildinizdeki çatlaklara da sebep olur.

Gebelikte çatlakları en aza indirgemek için bol bol su içilmelidir. Hem size hemde bebeğe en yararlı etkenlerden biridir. Bir diğer çatlak nedeni ise aniden kilo almaktır. Vücut aniden kilo aldığı için bu değişimi kaldıramaz,cilt yeterince esnemez ve çatlaklar meydana gelir. Bu yüzden sağlıklı ve düzenli beslenmeli ve ani kilo almaktan kaçınılmalıdır. Peki gebelikte oluşacak çatlakları önlemek için ne yapılmalıdır? Doktorunuza başvurarak çatlak önleyici kremler kullanabilir ve bunu en aza indirgeyebilirsiniz. Ama bunun dışında doğal yollara başvurarak çatlaklarınızdan kurtulabilir yada oluşumunu önleyebilirsiniz.

Doğum Sonrası Çatlaklar Nasıl Giderilir?

Doğum sonrası çatlaklar nasıl giderilir bunun bir çok yolu mevcuttur. Çatlak yoğunluğunuza göre 3 ya da 4 seansta bu kötü görüntünün yok edildiği kanıtlanmıştır.. Doğum sonrası çatlaklara bitkisel çözüm ya da doğum çatlaklarına kremler kullanmak ise vaktim ve param yok diyenler için geçerli bir yöntem.. Daha önceleri yüzeysel yöntemlerle doğum sonrası çatlaklardan tamamen kurtulmak imkânsız diye söylense de pek çok kişi düzenli kullanımlar sayesinde bu izlerin yok olduğunu gözlemliyor.

Uzun vade de etkili olan bu yöntem de biraz sabır gerekiyor. Kişiden kişiye değişebilen etki etme süresi bazen ben de işe yaramadı imajı yaratabilir. Uygulamaları bırakmamak bu noktada çok önemlidir. Yeterli elastikiyetin olmadığı cilt bölgelerinde; fazla kilo alıp verme , hamilelik gibi aşırı gerilmeler oluşmasından dolayı çatlaklar meydana gelir. Bu duruma ayrıca hormonlar ve genetik faktörler de etki eder.

Cilt yağ dokusunun fazla olduğu karın, basen, kalça bölgeleri sıklıkla görüldüğü yerlerdir. Ayrıca kol, dekolte, meme etrafında da oluşabilir. Esmer ten rengine sahip olanlarda çatlak görülme olasılığı daha fazladır. Az su tüketimi ise oluşmaları destekler. Susuz kalan cilt çatlamaya daha müsaittir. Gevrek kırılmalar meydana gelir. Her duş sonrası kullanılan bebek yağı ya da nemlendiriciler çatlak oluşabilecek bölgeyi ,oluşmaması için destekler. Spor yapmak ya da düzenli masaja gitmek ise cilde kan akışını hızlandırarak yeterli elastikiyet için temel sağlar.

Doğum Sonrası Çatlaklara Bitkisel Çözüm

Doğum sonrası çatlaklara bitkisel çözüm arayanlar için aşağıdaki yöntemler önerilebilir. Karın çatlaklarına kesin çözüm nedir, doğum çatlaklarına iyi gelen yağlar nelerdir sizler için sıraladık. Doğum sonrası yırtıklar nasıl geçer diyorsanız bu yöntemleri denemenizde fayda var.

Doğum sonrası çatlaklar nasıl geçer bitkisel yağlarla çözüm yolları

Gebelikte Çatlaklara Badem Yağı;

Halk arasında en çok bilinen bitkisel çözüm gebelikte çatlaklara badem yağı sürmektir. Fakat bazı gebelerde lekeler ve alerjik reaksiyonlar yapabilir.En bilinen yan etkisi ise tüy köklerini beslediği için zamanla tüyleri çoğaltmasıdır. Tabi bunların hepsi cildin yapısına göre değişiklik gösterebilir.Badem yağını karın bölgesine nazikçe masaj yaparak uygulamalısınız.

 • Gebelikte çatlaklara Badem yağı ve bebe yağını karıştırarak elde edeceğiniz karışımı her gün karın ve basen bölgesine masaj yaparak uyguladığınızda çatlaklara iyi gelecektir.
 • Badem yağı, çörekotu yağı ve saf zeytinyağını eşit oranda karıştırıp elde edeceğiniz karışımı göbek veya basen bölgesinde bulunan gebelik çatlakları üzerine hafta 2-3 kez masaj yaparak sürülmesi tavsiye edilir.

Gebelik Çatlakları İçin E vitamini İçeren Besinler Tüketmek;

E vitamini eksikliği ciltte kuruya ve çatlamalara sebep olur. Bu yüzden cildin nem dengesini korumak için bol bol E vitamini içeren besinler tüketilmelidir. Sadece cildin üzerinden yapılan bitkisel çözümler değil aynı zamanda cildinizi içeriden de desteklemelisiniz. E vitamini içeren besinleri tüketerek cildinizi içeriden besleyebilir ve dayanıklılığını artırabilirsiniz. Badem, fıstık, fındık gibi kuruyemişlerde bolca E vitamini vardır. Koyu yapraklı sebzelerde de bolca bulunur. Ispanak E vitamini bakımından çok zengin bir besindir.

E vitamini yönünden zengin diğer besinler;

 • kuru kayısı
 • yeşil zeytin
 • kivi
 • domates
 • avakado
 • yer fıstığı
 • mısır yağı
 • tahıllı yiyeceklerdir.

Gebelikte Çatlaklara Kakao Yağı;

Nemlendirici özelliği olduğu için çatlakları önlemede bitkisel çözümdür.Cildi nemlendirir,antioksidan özelliği ile çatlakları azaltmaya ve yeni çatlakların oluşmasını önler. Kakao yağını katı halde olanlardan almaya özen gösterin. Katı halde satılan kakao yağı daha doğal olmaktadır.Katı olduğuna bakmayın vücut ısısına maruz kaldığı anda erimeye başlar. Elinize aldığınız bir miktar kakao yağını çatlak olan bölgelere özellikle de karın bölgenize nazik hareketlerle masaj yaparak uygulayın. Bu işlemi ilk aydan itibaren yapmaya başlarsanız faydasını daha çok göreceksiniz.Bu yüzden çatlaklar oluşmadan müdahale ederseniz daha iyi olacaktır.

Gebelikte Çatlaklara Buğday Yağı;

Hücre yenileyici ve cilt problemlerine iyi gelen bir diğer bitkisel çözümdür. Cilt çatlakları için biçilmiş kaftandır.Çatlak olan bölgelere buğday yağı ile masaj yaparak faydasını görecekseniz.

Gebelikte Çatlaklara Üzüm Çekirdeği Yağı;

Üzüm çekirdeği yağı cilt koruyucusu olan bir bitkisel yağdır. Alerji yapmayan bir bitkisel yağ olduğu içi hassas cilt yapısına sahip olan bayanların da rahatlıkla kullanabileceği bir yağdır. Cilt çatlaklarına iyi gelmesinin yanı sıra cilt kırışıklıklarına da çok iyi gelir.

Gebelikte Çatlaklara Kayısı Yağı;

Eşit oranda kayısı yağı, kantaron yağı ve melisa yağını karıştırın ve düzenli olarak göbek ve basen çevresine sürün. Doğum sonrası çatlaklara bitkisel çözüm arayanlar için alternatif bir yol.

Gebelikte Çatlaklara Susam Yağı;

 • Doğum sonrası çatlakları için bitkisel çözüm yollarından bir diğeri ise, çilek yağı ve susam yağı karışımı tavsiye edilir. Bire bir oranda karıştırılan bu iki yağ her gün karın bölgesine masaj yaparak sürülmelidir.

Doğum Çatlakları İçin Tarifler

Birkaç aylık düzenli kullanım sonrasında etkileri görülmeye başlanan doğal çatlak maskesi vücuda mükemmel bir görünüm kazandıracaktır. Doğum sonrası göbek çatlağı için maske uygulamak isteyenlere işte tarifi;

 • 2 tatlı kaşığı susam yağı
 • 1 tatlı kaşığı menekşe yağı
 • 2 tatlı kaşığı ceviz yağı
 • 2 tatlı kaşığı badem yağı

Maske tarifinden etkili bir sonuç alabilmek için cilde peeling uygulayıp derinlemesine bir temizlik sağlamalısınız. Cilt gözeneklerinizin açılmasını sağlayacak olan uygulama sonrasında maske derinin daha alt katmanlarına ulaşabilecektir. Haftada 1 kere karın bölgesini keseleyerek de bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Peeling sonrası temiz bir cam kase içine tüm malzemeler tavsiye edilen ölçülerde eklenir ve iyice karıştırılır. Doğum sonrası göbek çatlağına iyi gelen bu maske, dairesel hareketlerle masaj yaparak karın bölgesine yedirilir.

Hamilelik Çatlakları Nasıl önlenir

Hamilelik Çatlakları ilk görülmeye başlandığında uygulanacak krem ve maske tedavileri ise daha fazla bölgeye yayılmadan durdurulmasına yardımcı olur. O bölge zayıf bölge olduğu için çatlakların çıkış yeri olmuştur.

Hamilelik çatlakları nasıl önlenir en çok kullanılan bitkisel yöntemler

 • Buralara özellikle badem yağını masaj yaparak her gün uygulayın. Badem yağı cildi besleyerek elastikiyet kazandırır. Hamilelik çatlakların yayılmasını önler.
 • Bunun yanında kayısı , kantaron ve melisa yağından oluşan karışım da kullanılabilinir. Hamilelik sonrasında da çatlaklara uygulayarak ortaya çıkmış olanları kaybeder.
 • Bir başka yararlı karışım ise badem , çörekotu yağlarının , saf yani asitsiz bir zeytinyağından oluşur. Haftada 3 – 4 defa uygulanmalıdır. Çilek ve susam yağından oluşan karışım ise her gün kullanıldığında karın bölgesindeki çatlaklarına çok iyi geldiği söylenmektedir. Karışımlarda ölçü verilmemesinin sebebi ise ihtiyacınız kadar olanı aynı oranlarda karıştırarak sizin ayarlamanız gerektiğindendir.

Bu yazımızda doğum sonrası çatlaklar nasıl geçer konu başlığıyla doğum sonrası çatlaklara bitkisel çözüm arayanlar için yöntemleri ele aldık. Doğum sonrası çatlaklar nasıl geçer diye üzülmeyin ve doğum çatlaklarına kesin çözüm için bu bitkisel yolları deneyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir