Saç Bakımı

Doğal Saç Boyası Yapımı

Doğal saç boyası tarifleri sayesinde saçlarınıza zarar vermeden renklerini değiştirebilirsiniz. Organik saç boyaları eskiden beri saç rengini ve saçlardaki beyazları kapatmak için kullanılan doğal içerikli karışımlardır. Günümüzde sadece saçları beyazlayan bayanlar değil görünümünde değişiklik yapmak isteyenler de saç boyası kullanmaktadır.

Piyasada kimyasal ve bitkisel olmak üzere birçok saç boyası çeşidi bulunmaktadır. İçeriği ne olursa olsun bu saç boyaları sürekli kullanıldığı zaman saçlarda ve saç derisinde çeşitli problemlere neden olmaktadır.

Bugün sizlerle paylaşacağımız ev yapımı saç boyası tarifleri hiçbir kimyasal içermediğinden saç ve saç derisine de zarar vermezler. Siz de evde kendi saç boyanızı yapmak isterseniz aşağıdaki organik saç boyası tariflerine göz atabilirsiniz. Evde renkli saç boyası nasıl yapılır sizlere kısaca tarifleri vermeye çalıştım.

Kahverengi Doğal Saç Boyası Yapımı

Evde doğal kahverengi saç boyası yapımı: Saçlarınızın doğal ve ışıltılı bir kahverengi olmasını istiyorsanız ada çayı, karanfil ve kına kullanarak evde kahverengi organik saç boyası yapabilirsiniz. Denemek isteyenler için gerekli malzemeleri ve uygulama aşamasını aşağıda veriyoruz.

Malzemeler

 • 1 su bardağı ada çayı
 • 1 su bardağı karanfil
 • Kına

Bitkisel Kahverengi Saç Boyası Yapımı

Küçük bir tencereye su koyun ve bu su kaynadıktan sonra içine belirtilen miktarda ada çayı ilave edin. Karışımı yarım saat demledikten sonra süzün ve suyunu bir kenara ayırın. Başka bir tencerede aynı şekilde karanfili kaynatın ve onun da suyunu süzün. Bu şekilde boya malzemelerini hazırladıktan sonra bir kabın içine ada çayı ve karanfil suyunu alın. Karışım boya kıvamına gelene kadar içine kına ilave edin. Karışım sürülebilecek kıvama geldikten sonra saçlarınıza kökten uca uygulayın. Başınıza bir bone geçirip 40 dakika bu şekilde bekledikten sonra saçlarınızı bol su ile yıkayarak durulayın.

 Doğal Sarı Saç Boyası Yapımı

Evde doğal sarı saç boyası yapımı: Saçlarınız kumral ise onları sarıya boyamak için aşağıdaki tarifi uygulayabilirsiniz. Papatya suyu saç rengi açmak için sık kullanılan bir yöntemdir ve etkisi deneyen bayanlar tarafından kanıtlanmıştır. Saçlarınız koyu renk ise papatya suyu ile sarıya boyamanız mümkün olmayacaktır.

Malzemeler

 • 1 su bardağı kurutulmuş papatya
 • 1 su bardağı su

Bitkisel Sarı Saç Boyası Yapımı

Küçük bir tencerenin içine suyu alın ve bu su kaynadıktan sonra içine kurutulmuş papatyaları ilave edin. 15 dakika demledikten sonra karışımı süzün ve elde ettiğiniz papatya suyunu saçlarınıza sürün. Uygulamanın ardından en az yarım saat güneşte kalın. Bu uygulamayı saçlarınız istediğiniz rengi alana kadar 15 günde bir uygulayabilirsiniz.

Siyah Doğal Saç Boyası Yapımı

Evde doğal siyah saç boyası yapımı: Saçlarını siyaha boyamak isteyen bayanlar aşağıda verdiğimiz doğal saç boyası tarifini uygulayabilirler.

Malzemeler

 • 1 çay fincanı siyah çay
 • 1 çay fincanı ada çayı

Bitkisel Siyah Saç Boyası Yapımı

Küçük bir tencerenin içine su koyun ve bu su kaynadıktan sonra içine ada çayı ve siyah çayı ilave edin. Karışımı 15 dakika demledikten sonra saçlarınıza kökten uca güzelce sürün. 1 saat bu şekilde bekledikten sonra saçlarınızı durulayabilirsiniz. Birkaç uygulamadan sonra saçlarınızın istediğiniz rengi aldığını görebilirsiniz.

Doğal Saç Boyası Yapımı Kestane

Evde kestane rengi doğal saç boyası yapımı: Saçlarını evde kestane rengine boyamak isteyen bayanlar da aşağıdaki doğal formülü deneyebilirler.

Malzemeler

 • 4 kaşık kına
 • Yarım tatlı kaşığı tarçın
 • Yarım limon
 • Yarım tatlı kaşığı kahve
 • Yarım çay bardağı siyah çay
 • Yarım su bardağı hibiskus suyu
 • Yarım su bardağı ceviz yaprağı suyu

Bitkisel Kestane Saç Boyası Yapımı

Malzemelerin hepsini bir kabın içine alın ve güzelce karıştırın. ( Bu saç boyası koyu kestane rengidir eğer saçlarınızın biraz daha açık kestane rengi olmasını istiyorsanız kına ve limon oranını yarıya indirebilirsiniz. ) Saç boyasını hazırladıktan sonra saçlarınıza kökten uca kadar güzelce yedirerek sürün. Başınıza bir bone geçirin ve boyanın etki etmesi için 1 saat bu şekilde bekletin. Sürenin sonunda saçlarınızı ılık su ile yıkayarak uygulamayı sonlandırabilirsiniz.

Bu yazımızda verdiğimiz ev yapımı saç boyası tarifleri sadece saç rengini değiştirmek için değil saçlardaki beyazları kapatmak için de kullanılabilir. Organik saç boyası tariflerinde doğal ve bitkisel ürünler kullanıldığı için saçlarınıza zarar vermeden doğal renk tonları elde edebilirsiniz.

Yazımızda sizlere evde doğal saç boyası nasıl yapılır, evde renkli saç boyası nasıl yapılır bilgi vermeye çalıştım. Bitkisel saç boyası yapımı ile sizde saçlarınızı doğal görünümlü ve kimyasallardan arınmış bir şekilde yeni bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir