Cilt Bakımı

Doğal Cilt Bakım Maskeleri

Sizlere bu yazımızda cildiniz için uygulayabileceğiniz doğal cilt maskeleri tarifleri vereceğiz. Gül suyu maskesi nasıl yapılır, gül suyu maskesinin faydaları, ıhlamur maskesi nasıl yapılır, İbrahim Saraçoğlu kırışıklık maskesi ve karma ciltler için maske tarifleri sizler için derlendi. Evde doğal maske tarifleri sizlere pratik ve düşük maaliyetli olarak cilt bakımı yapmanıza olanak sağlayacaktır. Doğal cilt maskesi nasıl yapılır işte tarifler.

Gül Suyu Maskesi Nasıl Yapılır?

Gül suyu gül yaprakları ile elde edilen bir üründür. Aslında genel olarak hayatımızın her alanında gül suyu kullanılmakta. Fakat cildiniz için gül suyu maskesi çok faydalı bir seçim olacak. Peki gül suyu maskesi nasıl yapılır ? Gül suyu maskesi cilt temizliğinde en çok tercih edilen bir maskedir. Ancak cildinizde saf gül suyu kullanmanız cildinizi tahriş ederek zarar verebilir. Gül suyu maskesi tarifine geçmeden önce bu maskenin öncelikle faydalarından kısaca bahsetmek gerekirse;

Gül Suyu Maskesinin Faydaları

 • Gün içerisinde cildinizden oluşan dış etkenlere karşı koruma görevi görürü.
 • Ayrıca gözaltı morlukları için birebir koruyucudur. (Bkz: Göz Altı Morlukları Nasıl Giderilir )
 • Cildinizdeki zamanla oluşan kırışıklıkları giderir.
 • Cildinizin gözeneklerini açarak, rahat nefes almasını sağlar.
 • Cildinizdeki ölü hücrelerden tamamen arınmanıza yardımcı olur.
 • Cildiniz daha sıkı ve parlak olmasını sağlar.
 • Gül suyunun cilt nemlendirici ve besleyici özelliği vardır.

 

Gül Suyu Maskesi için Gerekli Malzemeler :

 • Kil (3 yemek kaşığı)
 • Gül Yağı (1 çay kaşığı)
 • Kayısı Yağı (1 çay kaşığı)
 • Avakado Yağı (1 çay kaşığı)
 • Buğday Yağı (1 çay kaşığı)

Gül Suyu Maskesinin Hazırlanışı :  Bir kab içerisine yukarıdaki belirttiğimiz malzemeleri belirttiğimiz ölçülerde aktarın. Daha sonra krem kıvamına gelene kadar karıştırın. Yüzünüzde dudak ve göz bölgelerini hariç tutarak yüzünüzün her tarafına sürün. sürme işleminde fırça kullanırsanız eşit dağılım yapmış olursunuz. Uyguladığınız gül suyu maskesini 20 ile 30 dakika arasında yüzünüzde tuttuktan sonra ılık su ile yıkayın. Ve daha sonra pamuk ile yüzünüzün her yerini gül suyu ile silin.

Gül Suyu ve Limon Karışımı ile Sivilcelerden Kurtulun !

Limonun sivilce iyileştirmesinde çok büyük rolü olduğu gibi cildinizde ki bakterileri yok etmekte harika bir etkisi vardır. Günde 1 sefer yüzünüze gül suyu ve limon karışımı yaparak pamuk ile silin ve 30 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulayın. Bu tarifimizi 15 gün boyunca uyguladığınız zaman cildinizde sivilce oluşmasına ve akne lekelerinin oluşmasını sağlayan tüm baktelerinden arındırmış olacaksınız.

Ihlamur Maskesi Nasıl Yapılır?

Ihlamurun birçok rahatsızlık için tam bir şifa olduğunu herkes bilmekte. Bunun yanı sıra cilt üzerinde birçok etkisi bulunmaktır. Ihlamurun cilt üzerindeki etkilerine geçmeden önce ıhlamur maskesi nasıl yapılır sorusunun cevapını verelim.

Öncelikle aktardan veya hazır paket olarak marketlerden aldığınız ıhlamuru su ile birlikte kaynatmamalısınız. Yani kaynamış su içerisine ıhlamuru sonradan ilave etmeniz gerekmekte. Çay demlerken su kaynamadan içine çay ilave etmiyorsak aynı şekilde yapmalısınız. Kısacası olayı çay demler gibi düşünün. Daha sonra ortalama olarak 10 ile 15 dakika arasında bekleyerek demini iyice almasını sağlayın. Ihlamur içen birisi iseniz en fazla 3 demleme ile bile ıhlamurun her demlenişinde ilk defa yapılıyormuş gibi renk ve tat verdiğini bilirsiniz. Ama maskeyi yaparken bunu önermiyoruz. Çünkü ıhlamur ilk demlenme işlemini gördükten sonra içindeki birçok faydalı özelliklerini kaybetmekte. Haliyle aynı ıhlamur ile 2. Sefer yapacağınız bir cilt maskesi ilk sefer yaptığınız kadar fayda sağlamayacaktır.

 

 • Hazırladığınız ıhlamur çayını maskeyi yapmadan önce 1 bardak içmenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü ıhlamur içtiğiniz zaman vücudunuzda doğal bir terleme başlayacak ve terleme sayesinde zararlı toksinleri rahatlıkla atmış olursunuz.
 • Diğer bir önerimiz ıhlamur çayınız demlendiğin de demliğin kapağını açın ve buharına yüzünüzü yakmayacak şekilde tutun hatta başınızın üzerine havlu alıp buharı hapsedip 10 dakika beklerseniz yüzünüzdeki siyah noktalardan kurtulmanıza ve cilt gözeneklerinin açılmasına yardımcı olacaktır. ( Siyah nokta tedavisi için Doğal Yollarla Siyah Noktalardan Kurtulma başlığına tıklayarak yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz. )
 • ıhlamur yapısı itibarı ile cilt için tam bir onarıcı görevi görmektedir. Kırışıklıkları açar ve ciltteki hücrelerin yenilenmesini sağlar.
 • ıhlamur çayınız soğuduktan sonra gözaltına pamuk yardımıyla sürerek uygulama yaparsanız kısa zaman da hem göz altındaki morlukları gidermek için maske yapmış hemde göz altındaki torba oluşumunu engellemek için çok doğru bir uygulama yapmış olursunuz. Ayrıca Gözaltı Morluklarından şikayetiniz varsa Göz Altı Morlukları Nasıl Giderilir başlığına tıklayarak yazmızı okuyabilirsiniz.
 • ıhlamur çayının cildinize faydaları bunlarla sınırlı kalmayıp günde 1 bardak içerseniz cildinizi nemlendirir ve tazelenmesini sağlar. Özellikle cilt yapısı olarak kuru bir cilde sahipseniz kesinlikle ıhlamur çayının etkilerini cildiniz üzerinde göreceksiniz.
 • Genelde kozmetik ürünleri içerisinde özellikle cilt için kullanılan kremlerde katkı maddesi olarak ıhlamur kullanılmaktadır. Çünkü ıhlamur yukarıda da bahsettiğimiz gibi cildi sürekli iyleştirici yapısı vardır. Egzama ve ya benzer başka bir kaşındırıcı rahatsızlığız varsa ıhlamur bu kaşıntıların azalmasın da büyük bir rol oynamakta.
 • Son olarak ıhlamur çayı yüzünüzde ki çil lekelerini yok etmeye ve daha fazla artmasına engel oluyor. Bu anlamda soğuk ıhlamur çayını pamuk ile yüzünüzün her yerine uygulamanızı tavsiye ediyoruz. ( Çil lekelerine çözüm için bkz : Çil Lekeleri Nasıl Geçer başlığına tıklayınız. )

Aşağıda vereceğimiz ıhlamur maskesi tarifini gece yatarken uygulamanız gerekmektedir.

Ihlamur Maskesi Nasıl Yapılır ?

Yaklaşık olarak 1 veya 2 poşet çay ölçüsünde ıhlamuru iyice ufalayın. (Belirttiğimiz ölçü semboliktir siz kendinize yetecek miktarda ayarlayınız.) Yanlız bu işlemi parmağınızla değil havan içerisinde döverek un ufak olacak şekilde döverek yapın. Ve bir kab içerisine koyarak göz kararı süt ilave edin. Ancak sütü çok fazla eklemeyin çünkü bu karışımın iyice karıştırılarak krem kıvamına gelmesi gerekmekte. Daha sonra yatmadan önce gece yüzünüze uygulayın ve yatın. Yüzünüze maske takmayı unutmayın.
Sabah kalktığınızda yüzünüzdeki maskeyi duruladıktan sonra ıhlamurun mucizevi etkisini cildinizin parlaklığından ve canlı oluşundan anlayacaksınız. Ihlamur maskesini haftada 2 kez uygulamanız yeterlidir.

İbrahim Saraçoğlu’ndan Kırışıklık Maskesi

Yaşlanmanın ilk belirtilerinde genellikle kırışıklık meydana gelir. İlk fark edilen noktalardan biriside tabi ki gözaltı ve göz çevresi kırışıklıkları ile başlar. Aslında bunun sebebi sadece yaş değil güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmak, sigara tüketimi, alkol tüketimi gibi  bir çok olumsuz faktörler kırışıklığın oluşmasına sebep olabiliyor. Kırışıklık maskesi ile bunları gidermek aslında tam manasında çözüm olmasa da etkisi tabi ki yok değil.

İbrahim Saraçoğlu Kırışıklık Maskesi Tarifi

 • Yumurta akı (1 tane)
 • Çiçek balı (2 tatlı kaşığı)

Yukarıdaki malzemeleri bir kap içerisinde karıştın ve yüzünüzde ki kırışıkların olduğu bölgeye uygulayın. Yaklaşık 15 – 20 dakika beklettikten sonra yüzünüzü yıkayarak temizleyin.

 

Kırışıklıklar için Elma Maskesi

Elmayı soyun ve küp halinde keserek bir kap içerisine koyun. içerisine 3 tatlı kaşığı kaymağı katın ve mikser ile iyice püre haline gelene kadar karıştırın. Yüzünüze yeterli miktarda hazırladığınız maskeyi iyice sürün ve bir maske veya bez ile yüzünüzün kapanmasını sağlayın. 15 dakika bekledikten sonra yüzünüzü ılık su ile durulayın. Kırışıklık maskesinin faydası cildinizi yumuşatarak, nemlenmesini sağlar.

 

Kırışıklıklar için Ihlamur Maskesi

2 tutam ıhlamuru çiçekleri ile birlikte havanda döverek ezin. Daha sonra bir kap içerisine yarım çay bardağı sür ve üzerine salatalık suyu katarak ezdiğiniz ıhlamurla birlikte krem kıvamına geline kadar karıştırın. Ihlamur maskesini yüzünüze uygulama zamanı olarak yatmadan önce yapıp yatarsanız daha sağlıklı olur.

Karma Ciltler İçin Nemlendirici Maske

Karma cilt yapısı çok karmaşık bir yapıdır ve ne yağlı ciltler için uygulanan bakım yöntemleri işe yarar, nede kuru ciltler için uygulanan bakım yöntemleri. Bunun nedeni ise, karma ciltler gün içerisinde farklı reaksiyonlara uğrayarak, yağlı veya kuru cilt yapısına geçebilirler. Bu nedenle, karma ciltler için cilt bakım uygulamaları, diğer tüm cilt yapılarına oranla çok daha farklıdır.

Karma cilt yapısı hem kuru, hem de yağlı olduğu için cildin nem ve yağ dengesini en iyi şekilde oranlayacak, bakım uygulamaları en ideal olanlardır. Sizler için incelediğimiz, karma ciltler için nemlendirici maske tarifimizi, düzenli şekilde uygulayarak, karma cilt yapınıza en iyi şekilde bakım uygulamış olacaksınız.

 

Karma Cilt Maskeleri 

Gerekli Malzemeler:

 • . 2 Çorba kaşığı soya yağı
 • . 2 Damla san
 • . 3 Damla papatya yağı
 • . 2 Çorba kaşığı kadar yoğurt
 • . 1 adet muzun 1/4’ü
 • . 4 Damla kadar sardunya yağı

Hazırlanışı:

Muzumuzu püre haline getirdikten sonra, içerisine soya yağı ve yoğurdumuzu ekleyerek iyice karıştırıyoruz. Hazırlamış olduğumuz bu karışımın üzerini streç filmle kapatarak, buzdolabında yaklaşık olarak 10 dakika kadar bekletiyoruz. Bekleme süresi sona erdiğinde, karışımımızı dolaptan alarak, malzemelerimiz de yer alan diğer yağları da içerisine ilave ediyoruz. Karma ciltler için nemlendirici maske için gerekli olan tüm malzemelerimizi karıştırdıktan sonra, cildimize uygulayabiliriz.

Maskemizi cildimize uyguladıktan sonra, yaklaşık olarak 15 dakika kadar cildimizde beklettikten sonra, nemli bir bez kullanarak cildimizi temizliyoruz ve cilt maskemizi cildimizden arındırmak için bol miktarda soğuk su kullanıyoruz.

Karma ciltler için nemlendirici maske uygulaması sayesinde, cildinizin yağ dengesi düzene girerek, cildinizi yeterli oranda nemlendirmiş olacaksınız. Bu maskeyi haftada 2 kez uygulamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir