Diprospan

Paylaş
 

Diprospan Nedir?

İçeriğinde yabancı maddeler yer almayan ve oldukça kolay bir şekilde süspansiyon şekline gelen diprospan 1 ml ampul, beyaz tanecikler içerir ve renksiz ve hafif olmasının yanı sıra sıvı bir ilaçtır.1 ml şeklinde ampullerde bulunan ilacın bünyesinde yer alan etkin madde betametazon dipropiyonat ve betametazpn sodyum fosfatttır. Ayrıca bu maddeler kortikosteroid ilaç sınıfına girmektedir. Enjeksiyon ile uygulanan bir ilaç olmasının yanında genelde damara enjekte edilerek kullanılmaktadır.

Diprospan Ne İçin Kullanılır?

Diprospan 1 Ml Ampul ilaç aşağıdaki durumlarda kullanılan bir ilaçtır.

 • Romatoid artrit ve osteoartrit şeklindeki eklem hastalıklarında
 • Birçok romatizmal hastalıkta
 • İltihaplı kas ve iskelet sistemi hastalıklarında
 • Astım, alerjik burun iltihabı ve anjiyodem gibi alerjik durumlarda
 • Egzema, sedef ve ürtiker gibi cilt hastalıklarında
 • Birtakım hormonal hastalıklarda
 • Bağışıklık sistemi ile yakından alakalı hastalıklarında

Diprospan Nasıl Kullanılır?

Diprospan 1 ml ampul doktor kontrolünde kullanılması gereken bir ilaçtır. Farklı şekillerde uygulama altına alınan ilaç, doğrudan hastanın yumuşak dokusuna uygulanabildiği gibi kortikosteroid gereken durumlarda ise kas içerisine uygulanabilmektedir.

Bunların yanı sıra diprospan 1 ml ampul cilt hastalıklarında hastalığın meydana geldiği bölgeye uygulanır. İltihaplı ve kist gibi durumlar da enjeksiyon ile kist içerisine uygulandığını söylemek mümkündür.

Diprospan 1 ml ampul hiçbir zaman cilt altına enjekte edilmez. Ayrıca mikropsuz hijyenik koşullarda uygulanması gereken bir ilaçtır.

İlacın kullanımında hastalığın türü önemlidir. Çünkü farklı şekillerde kullanılabilen diprospan 1 ml ampul, her hastalıkta aynı şekilde kullanılmaz. İlacın dozunu doktor belirler ve istenen etkiler alınana kadar doz oranının artırılması mümkündür. Ancak belirli süre içerisinde olumlu yanıtlar alınmazsa kişinin doktoruna görünmesi gerekir.

İlacın kullanımı unutulursa hatırlandığı anda alınabilir. Ancak periyodik kullanım zamanlarına yakın hatırlamalarda dozun iki katına çıkarılmasına gerek yoktur.

Diprospan 1 Ml Ampul Film Tablet Ne İçin Kullanılır?

Pek çok ilacın olduğu gibi diprospan 1 ml ampul de bazı yan etkilere sahiptir. Kullanım sırasında karşılaşılan yan etkiler konusunda doktorun bilgilendirilmesi ve hastanın kendisini izlemeye aldırması gerekir. Diprospan1 ml ampulün bilinen yan etkileri aşağıdaki gibidir.

 • Yüzde şişme
 • Körlük
 • Baş ağrısı ve baş dönmesi
 • Cilde renk veren pigmentler artış
 • Enjeksiyon uygulamasının ardından ateş
 • Deri altındaki dokularda incelme
 • Eklem ağrıları
 • Bazı organlar ve dokular ile bozukluk

Diprospan 1 Ml Ampul Kullanmadan Önce Doktora Bildirilmesi Gerekenler?

Diprospan 1 ml ampul dikkatli ve düzenli kullanılması gereken bir ilaçtır. Bu nedenle kullanmadan önce bazı hususları dikkate almak ve doktorun önerdiği şekilde kullanım yapılması gerekir. Aşağıdaki durumlarda diprospan 1 ml ampulün kullanılması tavsiye edilmez.

 • Vücutta yaygın sistemik mantar hastalıklarında
 • Betametazon dipropiyonat, betametazon sodyum fosfat vediğer kortikosteroid sınıfa ilaçlara hassasiyet olması durumunda

Diğer yandan enfeksiyon, ameliyat ve yaralanma gibi durumlarda ilacın dikkatli kullanılması gerekir. Bunlar için de genel bir listeleme yapacak olursak aşağıdaki gibi bir liste karşımıza çıkar.

 • Hipotiroidizm ve siroz durumlarında
 • Gözde uçuk varsa
 • Psikolojik eğilimleri olan kişilerde
 • Kan pıhtılaşması bozukluğu yaşayanlarda

Bunların dışında gerçekleştirilen kullanımlar için her zaman doktor kontrolü gerekir.

 

Gebelik Döneminde Diprospan 1 Ml Ampul kullanılır mı?

Diprospan 1 Ml Ampul ilaç kullanımında anne karnındaki bebeğin böbrek üstü bezinin yetersiz çalışması açısından değerlendirmeye alınması gerekir. Çünkü ilaç içindeki bazı maddelerin bebeğe geçme riski yüksektir. Bu nedenle yeni doğan sağlığının göz ardı edilmemesi ve sorunsuz bir doğum için kontrol altına girilmesi tavsiye edilir.

Emzirme Döneminde Diprospan 1 Ml Ampul Kullanabilir mi?

Emzirme döneminde diprospan 1 ml ampul ilaç kullanımı doktor kontrolünde gerçekleştirilmelidir.İlaç bünyesinde yer alan çeşitli maddeler süt yoluyla bebeğe geçebilir ve bebek üzerinde istenmedik durumların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu nedenle emzirme dönemindeki kadınların ilacı kullanmadan önce doktora danışmaları önerilir.

Diprospan 1 Ml Ampul’u Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Doz alım zamanı kaçırıldığında ya da unutulduğunda en kısa zamanda alınması uygundur. Eğer unutmadan dolayı doz alımı ihmal edilmişse hatırlandığı anda alınabilir. Ancak doz alımına yakın bir zamanda hatırlama meydana gelmişse dozu iki katına çıkarmadan normal ilaç kullanımına devam edilir. Doktora danışmadan ilacı iki kat dozda almak uygun değildir. İstenmeyen etkilerin görülmemesi için doktora danışmadan dozu artırmamak gerekir.

Diprospan 1 Ml Ampul Film Tablet’u Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Diprospan 1 ml ampulünfazla doz alınması genel olarak tehdit oluşturmaz. Ancak belirli durumlarda ilacın kullanımına dikkat edilmelidir. Kişilerin diprospan 1 ml ampulü kullanırken dikkat etmeleri gereken durumları aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür.

 • Şeker hastalığı
 • Göz içi basınç yüksekliği yani glokom
 • Aktif peptik ülser varlığında
 • Pıhtılaşma önleyici ya da potasyum kaybına yol alan idrar söktürücü ilaç alındığında

Bu tür hastalıklar dışında diprospan 1 ml ampulün birkaç gün kadar yüksek dozlarda alınması hayati açıdan riskler meydana getirmemektedir.

Diprospan kortizonlu mu

Diprospan kortizonlu mu sorusu sıkça dile getirilen bir durumdur. Diprospan içeriğinde kortizon bulunur. Kortizonlu ilaçlar sınıfındadır.

Diprospan kilo yapar mı

Diprospan kortizonlu olduğu için kilo yapma olasılığı vardır. Diprospan kilo yapar mı bunun için Diprospan prokpektüsü mutlaka okunmalı ve doktorunuzdan bu konu hakkında bilgi alınmalıdır.

Diprospan reçetesiz alınır mı

Diprospan reçete ile satılan bir ilaçtır.

diprospan ampul kullananların yorumları

Diprospan ampul kullananların yorumları hakkında detaylı bilgi almak için çeşitli forumlarda diprospan kullananlar görüşlerini belirtmektedirler.

Diprospan Fiyatı

DIPROSPAN enjektabl süspansiyon içeren 1 ml ampül 2018 YILI FİYATLARI
Etken Madde Betametazon Dipropiyonat + Betametazon Sodyum Fosfat 11.90 TL
Reçete Durumu Reçeteli Satılır 11.90 TL
İthal / İmal İmal [ Ref.Ülke :Turkiye ] 11.90 TL
Ruhsat Sahibi Firma Merck Sharp & Dohme İlaçları Ltd.Şti.(MSD)
ATC Kodu H02AB01

Diprospan Ampul Muadilleri

CALES enjeksiyonluk süspansiyon içeren ampül
Koçak Farma İlaç ve Kimya Sanayi A.Ş.,8699828750406
4.03 TL 9 Şubat 2018
CELESTONE CHRONODOSE 1 ml 1 ampül {8699790750244}
Schering Plough Tıbbi Ürünler Ticaret A.Ş.,8699790750244
CELESTONE CHRONODOSE süspansiyon içeren enjektabl 1 ampül
Merck Sharp & Dohme İlaçları Ltd.Şti.(MSD),8699636750247
5.88 TL 9 Şubat 2018
DIPROKLENAT enj. için sus. içeren ampül
Koçak Farma İlaç ve Kimya Sanayi A.Ş.,8699828750413
DIPROMED enj. için sus. içeren ampül
Koçak Farma İlaç ve Kimya Sanayi A.Ş.,8699828750574
11.31 TL 9 Şubat 2018
DIPROSPAN enjektabl süspansiyon içeren 1 ml ampül
Merck Sharp & Dohme İlaçları Ltd.Şti.(MSD),8699636750278
11.90 TL

 Kortizon İçeren İlaçlar

 • Site Yorum

Bir yorum bırak