Diproklenat

Paylaş
 
Diploroklenat Etken maddesi: betametazon
Diproklenat nedir?
Diproklenat homojen bir süspansiyondur. Bazı hormonal rahatsızlıklarda, egzama, sedef gibi alerjik reaksiyonların tedavisinde, bağışıklık sistemi hastalıklarında kullanılabilir. Doku içine enjekte edilir, deri altına veya damara enjekte edilmez. İltihaplı kas ve eklem hastalıklarında da kullanılır.
Kortikosteroid denilen ilaç grubuna girer. Doktor tavsiyesi ile kullanılması tavsiye edilir.
Diproklenat Ne Zaman Kullanılmamalı
Eğer tüm vücudunuzu sarmış bir mantar enfeksiyonunuz var ise
Etken madde olan betametazona veya kortikosteroid grubuna karşı herhangi bir hassasiyetiniz veya alerjiniz var ise kullanılmamalı.
Diproklenat Hangi Durumlarda Kullanılmaz
Ameliyat geçirdiyseniz ya da yaralanma yaşadıysanız çünkü bu durumlarda vücudunuzun bağışıklık eşiği düşer,
  • Sirozunuz var ise
  • Gözünüzde uçuk var ise
  • Duygusal olarak bozukluklarınız veya psikotiğiniz var ise
  • Kan pıhtılaşma sorununuz var ise aspirin grubuyla beraber bu ilacı kullanırken
  • Böbrek yetmezliği, yüksek tansiyon, kemik erimesi, mide bağırsak hastalıkları, apse veya herhangi başka bir cerahatli yara ya da kas hastalığınız var ise
  • Tüberküloz (verem) olan hastalar dikkatli kullanmalıdırlar.
Diproklenat yiyeceklerle etkileşir mi?
İlacın herhangi bir yiyecek içicek ile etkileşimi bulunmamaktadır.
Diproklenat Hamilelik Döneminde Kullanılır mı?
Hamilelikte tıbbi müdahale harici durumlarda kullanılmamalıdır. Emziren annelerde ya da hamilelik çağındaki kadınlarda doktorun yapacağı taramalardan sonra kullanılmalıdır.
Hamilelik döneminde ilaç alındıysa bebeklerin böbrek üstü bezleri incelenmelidir. İlaç anneden bebeğe kolayca geçebildiği için doğumsal katarakt olma ihtimali kontrol edilmelidir.
Diproklenat Kullanırken Araç Kullanılır mı?
İlaç herhangi bir şekilde araç veya makine kullanmanızı etkilemez.
Diproklenat Bebeklerde Kullanılır mı?
İlacın içeriğinde benzi 1 alkol bulunur yani yeni doğan bebeklerde ve erken doğan bebeklerde kullanılmamalıdır. Bebeklerde ve 3 yaşına kadar olan çocuklarda alerjik reaksiyonlar verebilir.
Diproklenat Hangi İlaçlarla Etkileşir?
Fenobarbital, rifampin, fenİtoin ya da efedrin adlı ilaçlar, birlikte kullanıldığında kortikosteroidleıin etkilerini azaltabilirler. Östrojen hormonu içeren ilaçlarla alındığında ise aşırı kortikosteroid çıkabilir.
Potasyum  kaybına neden olan idrar söktürücü ilaçlar ile birlikte kullanıldığında ise vücutta potasyum azlığına sebep olabilir.
Kortikosteroidler kanın pıhtılaşmasını azaltan yani kanı sulandıran ilaçlarla birlikte alınırsa etkiyi arttırmak veya azaltmak yönünde tekrar doz ayarlaması yapılması gerekebilir.
Kortikosteroidler ağrı kesici veya iltihap giderici ilaçlarla birlikte alınırsa sindirim sistemi ülserine sebep olabilir yada var ise artmasına sebep olabilir.
Şeker hastalığınız var ise şeker ilacınızın dozu yeniden ayarlanması gerekebilir.
Diproklenat Nasıl Kullanılır?
Hekim veya doktor kontrolünde kullanılması gerekir.
Yaygın kullanım şekli kas içine veya yumuşak doku içine enjekte edilmesidir.
Eklem iltihabı olan hastalarda eklem çevresine, cilt hastalığı olanlara ise hastalığın olduğu bölgeye enjekte edilir.
Dıproklenat deri altına veya damar içine enjekte edilmez. Kasların doğrudan kemiğe yapıştığı bölgeye de enjekte edilmez. Mutlaka steril koşullarda enjekte edilmelidir.
Dozunu ve uygulama sıklığını doktorunuz belirler. Çünkü doz hastalığın seyrine, hastanın tedaviye verdiği cevaba göre değişir.
Eğer diproklenat almayı unuttuysanız hatırladığınız anda tedaviye kaldığınız yerden devam edersiniz ancak dozu dengelemek için kesinlikle iki doz almayınız.
Diproklenat Yan Etkileri
Diproklenat  içerisinde olan maddelere hassasiyeti olan kişilerde alerjik reaksiyon verebilir.
Yüzde şişme, körlük (nadiren), baş ağrısı ve baş dönmesi hissettiğiniz durumlarda en yakın hastanenin aciline başvurunuz.
Deri ve deri altında incelme, eklemde ağrı, cilde rengini veren pigmentlerde artma veya azalma durumunda doktora söylemeniz yeterli olacaktır. Bunlar nadir görülen yan etkilerdir
Kortizon İçeren İlaçlar
  • Site Yorum

Bir yorum bırak