Dermovate Merhem

Paylaş
 

Dermovate Krem deri üzerinde bulunan, kaşıntı, kızarıklık ve egzamayı geçirmede çok etkili bir kremdir. Egzamanın etkileri azaltmak için kullanılan bu krem doktorunuzun size reçete etmesi ile kullanabilirsiniz. Kronik egzama ve pek çok egzama sorununda tercih edilmektedir. Sürüldüğü andan itibaren etkisi gösteren Dermovate Krem reçete ile satılmaktadır. Egzama ile beraber pişik ve mantar sorunlarını kısa sürede yok etmektedir. Egzama yada sedef tedavisi için mutlaka doktorunuzun gözetiminde kullanmaya özen gösterin. Ayrıca Kıl köklerini beslediği için tüylenme sorunu yaratmaktadır. Konu başlıklarımız dermovate krem nedir, demovate krem nasıl kullanılır, dermovate krem yan etkileri ve fiyatı hakkında olacaktır. Dermovate krem kullananlar en çok sordukları sorular yazımızda yerini almıştır.

Dermovate Merhem Nedir?

Dermovate merhem nedir, içeriğinde 17 propiyonat, klorokrezol ve birtakım yardımcı maddeler bulundurmaktadır. Beyaz su ile karışma özelliği gösteren kremlerden biri olarak karşımıza çıkan dermovate, lanolin ve paraben içermemektedir.

Bu krem kortikosteroid ilaçlardan biridir ve kortikosteroid tedavisine cevap veren dermatozlar üzerinde antienflamuar, antipruritik ve vazokonstriktif etkiler bulundurduğu için kullanılır. Dermovate merhem nedir kısaca açıkladıktan sonra diğer başlığa geçiyoruz.

Dermovate  Merhem Ne İçin Kullanılır?

Krem ya da merhem formlarında karşımıza çıkan dermovate merhem ne için kullanılır, propiyonattopikal durumlarda kullanılır. Yani merhemi inatçı egzama, sedef hastalığı ve alerjik reaksiyonların neden olduğu iltihaplanma ve kaşıntı gibi durumlarda kullanmak mümkündür.

Diğer yandan ilacın saç solüsyonu olarak hazırlandığı durumlar vardır. Bu tür durumlarda ise sedef hastalığı ve inatçı egzama şeklindeki kortikosteroidlere cevap veren saçlı deri hastalıklarında dermovatesaç solüsyonu kullanılır. Dermovate krem neye iyi gelir kısaca açıklamış olalım.

Dermovate  Merhem Nasıl Kullanılır?

Dermovate Merhem Nasıl Kullanılır? Dermovate krem endikasyonları;

İlacın öncelikle reçetede belirtilen şekilde kullanılması gerekir. Doktorun ilacı nasıl reçete ettiği şekilde kullanılması yanlış uygulamaların önüne geçilme açısından önemlidir. Cilt tarafından emilme özelliği gösteren bir ilaç olan dermovate merhem, vücudun her bölgesinde yan etkilerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu nedenle kullanım sırasında reçetede yazan talimatlara uyulması gerekir.

Kullanım sırasında dermovate % 0,05 50 gr merhem, tedavi edilmek istenen bölgeye belirli oranda sürülür ve yavaş hareketler kremin cilde nüfuz etmesi sağlanır. Cildin her bölgesine uygulanabilen kremin geniş cilt bölgelerine uygulanması tavsiye edilmez.

Kremin uygulandığı bölge üzerine doktor tavsiyesi olmadan herhangi bir bez parçası sarmak ya da giysi giymek uygun görülmez. Bu işlemi gerçekleştirmeden doktora danışmak önemlidir. Ayrıca ilaç bebekler üzerinde kullanılıyorsa plastik iç çamaşırlar başta olmak üzere oldukça sıkı ve dar pantolonların bebeğe giydirilmemesi gerekmektedir. Çünkü sıkı giysiler ilacın cilt tarafından olması gerekenden daha fazla emilmesine neden olabilir.

İlacın kullanılmaya başlanması ardından ilgili bölge üzerinde herhangi düzelme meydana gelmiyorsa ve aksine mantar, bakteri ve virüs belirtileri görülüyorsa bir an önce doktora başvurulması gerekir.

İstenen etkilerin görülmesinde yapılması gereken ilk husus ilacın düzenli kullanımıdır. Ayrıca ilaç uzun süreli kullanılacaksa yan etkilerinden emin olmak için belirli zaman aralıkları ile kan tahlili yaptırılması uygundur. Dermovate Merhem nasıl kullanılır konusundan sonra yeni başlığa geçiyoruz.

 • İlaç içeriğinde bulunan etken maddesine karşı alerjiniz var ise ilacı kullanmayınız.
 • Deride bir çeşit enfeksiyon varsa uçuk ve suçiçeği gibi veya mantar gibi kızrıklık ve kaşınma var ise kullanmayınız.
 • Makat veya cinsel organ kaşıntısında kullanılmaz.
 • Göz temasından kaçınınız.
 • Dermovate Kremi kullandığınız bölgeyi hava alamayacak şekilde kapatmayınız.
 • Dört haftadan daha fazla kullanmayınız. 2 veya 4 haftada herhangi bir iyileşme olmaz ise dortorunuza başvurunuz.
 • Bir yaşından daha küçük çoçuklarda kullanmayınız.
 • Hamile veya emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Dermovate krem endikasyonları kısaca bu şekilde sıralanıyor.

Dermovate  Merhemin Yan Etkileri

Dermovate merhemin yan etkileri kullanıcılarda gösterdiği alerjik reaksiyon belirtileri aşağıdaki şekilde karşımıza çıkar.

 • Nefes alma zorluğu
 • Yüzde ve dudaklarda şişkinlik
 • Dil ve boğazda şişmeler görülmesi

Bu tür durumlarla karşılaşıldığında en kısa sürede yardım alınması gerekir. Ayrıca tedavi uygulanan cilt bölgesinde yoğun tahriş oluştuğunda ve cildin merhemi gereğinden fazla emdiği durumlarda doktora başvurulması gerekir. Dermovate merhemin bilinen yan etkileri arasında şunlar yer alır.

 • Yüksek oranda kıllanma
 • Eskiye oranla daha belirgin hale gelen damarlar
 • Vücudun herhangi bir bölgesinde ya da organında bant şeklinde izler meydana gelmesi
 • Kıl köklerinde iltihaplanmanın ortaya çıkması
 • Kaşıntı, yanma, batma, kızarıklık
 • Hafif derecede cilt döküntüsü
 • Ciltte çatlama
 • Uygulama yapılan cilt bölgesinin renginde değişim
 • Saçlı cilt yapısında irin dolu kabarcıkların oluşması
 • Saçlı cildin yoğun bir şekilde gerilmesi

Dermovate  Merhem Kullanmadan Önce Doktora Bildirilmesi Gerekenler?

Dermovate merheme alerjisi olanların ilacı kullanmamaları önerilir. Bunun yanında ilacı kullanmadan önce hastanın doktoruna çeşitli konularda bilgi vermesi gerekli görülür. Hasta öncelikle bu ve buna benzer ilaçlara karşı alerjisi varsa doktoruna belirtmelidir.

Diğer yandan diyabet yani şeker hastalığı bulunan kişilerin doktoruna bu konuda bilgi vermesi gerekir. Çünkü ilacı emen cilt, kan ve idrarda bulunan glukoz seviyesini yüksek noktalara çıkarabilir.

İlacın doktor tavsiyesi olmadan çocuklarda kesinlikle kullanılmaması gerekmektedir. İlaç çocukların ciltleri tarafından daha yüksek oranda emilebilir. Fazla emilme durumlarında ise istenmeyen yan etkilerin meydana gelmesi her zaman için olasıdır. Ayrıca ilacın uzun süreli kullanımı çocuklarına gelişimlerinde olumsuz etkiler meydana getirebilir. Çocuklarda kullanım gerçekleştirilirken gelişme konusunda bazı aksaklıkların olduğu gözleniyorsa doktora başvurmakta fayda vardır.

Gebelik Döneminde Dermovate  Merhem kullanılır mı?

Dermovate merhem henüz dünyaya gelmemiş olan bebek için zararlı olabilir. Bu nedenle hamile olan kişilerin ilacı doktor gözetiminde kullanmaları önerilir. Bunun yanında tedavi sürecinde olunduğu halde hamilelik planlanıyorsa öncelikle doktora danışmak ve bunun ardından hamilelik aşmasına geçmek önemlidir.

Emzirme Döneminde Dermovate  MerhemKullanabilir mi?

Merhemin kullanım aşamasında anne sütüne geçip geçmediğine dair kesin bilgiler bulunmamaktadır. Emzirme döneminde olan annelerin doktora danışmadan ilacı kullanmaya devam etmeleri tavsiye edilmez.

Dermovate Merhem’i Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Doz alımı unutulursa hatırlandığı anda uygulanması yeterli olacaktır. Ancak hatırlama zamanı bir dahaki dozun kullanımına yakınsa dozu almamak ve normal kullanıma devam etmek gerekir. Ayrıca unutma nedeniyle ekstra doz alınması uygun değildir.

Dermovate  Merhem Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Dermovate merhemin yüksek dozda alınmasında çeşitli yan etkiler görülebilir. Aşırı dozda kullanımda ortaya çıkan zararlı etkiler arasında ciltte incelme, vücutta bulunan yağların yerlerinde ve şekillerinde değişim görülmesi, akne ve yüzdeki tüylerde artış meydana gelmesi olası yan etkiler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Dermovate yüze sürülürmü?

Çocuklarda ve yüze uygulandığında tedavi süresi 5 günü geçmemelidir. Gözünüze temas etmesinden kaçının.

Dermovate merhem kortizonlu mu?

Dermovate krem kortizon içerir mi? Dermovate kremde kortizon varmı gibi sorularla sıkça karşılaşılıyor. Önemli hatırlatma Dermovate krem kortizon içerir.

Dermovate Krem Soruları

Dermovate krem hakkında sorulan önemli soruları sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Dermovate merhem kortizonlu

Dermovate krem ve dermovate merhem kortizonlu kremler arasında yer almaktadır.

Dermovate merhem yüze sürülür mü

Dermovate krem yüzde kullanılacaksa sadece sorunlu bölgelere lokal olarak sürülmelidir. Yüzün tamamına dermovate kremi sürmeyiniz.

Dermovate merhem basura iyi gelir mi

Dermovate basur için üretilmiş bir krem değildir ve kullanılmaması gerekir. Bu durum hakkında gerekli bilgiyi doktorunuzdan alabilirsiniz.

Dermovate krem endikasyonları

DERMOVATE çok etkin bir kortikosteroid olup, psoriasis (yaygın plak psoriasisi hariç), inatçı dermatozlar, liken planus, diskoid lupus eritematozus ve daha az aktif steroidlere yeterli cevap vermeyen diğer durumların tedavisinde kullanılır.

Dermovate pomad nedir

Dermovate merhem olarak bilinen kreme verilen diğer bir isimdir. Dermovate merhem ise sedef ve egzama gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır.

Dermovate krem vajinada kullanımı

Vajinal kaşıntı ve mantar oluşan bölgelerde ince bir tabaka halinde Dermovate krem kullanılabilir.

Dermovate krem mantara iyi gelirmi

Dermovate mantar ve mantar türevi hastalıkların iyileştirilmesinde sıklıkla kullanılır.

Dermovate krem sivilcelere iyi gelirmi

Dermovate krem sivilce yada sivilce izlerini geçirmek için kullanılmamaktadır.

Dermovate krem cilt lekeleri

Bazı sosyal medya hesaplarında cilt lekelerine iyi geldiğini söyleyen kişiler bulunsa da kullanım amacı cilt lekeleri değildir. Bu yönde bir etki gösterdiğine dair bilimsel bir araştırma bulunmamaktadır.

Dermovate krem fissür sorununa iyi gelir mi

Kortizon içeren Dermovate merhem fissür problemi yaşayan kişilerde olumlu etki göstermektedir. Doktor tavsiyesi ile fissür problemli kişilerde kullanılabilir.

Dermovate Merhem Fiyatı

Tüm eczanelerde bulabileceğiniz kremlerden olan

Dermovate % 0,05 50 gr Krem fiyatı 2018 ise 11.90 TL’dir.

Demovate Losyon Fiyatı 11.90 TL

İlgili Yazılar:

Trovazol Krem

Momecon Krem

Madecassol Krem

 • Site Yorum

Bir yorum bırak