Dermatop Topikal Solüsyon 2.5 mg/g 20 ml

Paylaş
 

Dermatop Topikal Solüsyon 2.5 mg/g 20 ml kullanmadan önce prospektüsü mutlaka dikkatlice okunmalıdır. Dermatop Topikal Solüsyon 2.5 mg/g 20 ml kullanımı esnasında herhangi bir yan etki ile karşılaştığınızda mutlaka hekiminize başvurunuz.

Etken madde: prednikarbat

İlaç adı: dermatop solüsyon

 • DERMATOP Topikal Solüsyon nedir?
 • DERMATOP Topikal Solüsyon nasıl kullanılır?
 • DERMATOP Topikal Solüsyon yan etkileri nelerdir?
 • DERMATOP Topikal Solüsyonla etkileşen bir ilaç var mıdır?
 • DERMATOP Topikal Solüsyonu hamileyken ve emzirirken kullanabilir miyim?
 • DERMATOP Topikal Solüsyon kimler kullanmamalı?
 • Diğer Mantar İlaçları

DERMATOP Topikal Solüsyon nedir?

DERMATOP Topikal Solüsyon cilt üzerine uygulanan bir kortikosteroiddir. İltihabi durumlar üzerinde uygulanan bir ilaçtır. Ayrıca kaşıntı önleyicietkisi de vardır. Vücutta kırmızılığa, şişliğe ve kaşıntıya sebep olan kimyasalların etkisini azaltmaya çalışır.

Sedef hastalığında,

Baş, kıllı göğüs, sakallı bölgeler gibi kıllı olan bölgelerin bütün iltihabi rahatsızlıklarında kullanılır.

Burada belirtilmeyen bir tedavi amacı ile de kullanılıyor olabilir.

DERMATOP Topikal Solüsyon nasıl kullanılır?

 • DERMATOP Topikal Solüsyonu size reçete edilen şekilde kullanınız. Belirtilen daha uzun süre ya da daha farklı dozda kullanmayınız.
 • Eğer elleriniz üzerindeki bir bölgeyi tedavi etmiyorsanız ilacı kullanmadan önce ve sonra ellerinizi iyi bir şekilde yıkayınız.
 • İlacı tedavi edilecek bölgeye ince bir tabaka halinde sürünüz ve yavaşça yediriniz. Çok geniş alanlarda bu ilacı kullanmayınız.
 • Doktorunuz tarafından aksi belirtilmediği sürece ilacı sürdüğünüz bölgeyi bandajla, bantla ya da başka bir şeyle kapatmayınız.
 • Uzun süreli kullanımlarda bu ilacın zararlı etkileri olabileceği gibi kan tahlillerinizi düzenli olarak yaptırın. Planlanmış randevularınızı kaçırmayın.
 • İlacı kullanmaya başladıktan sonra 2 hafta içerisinde belirtilerinizde iyileşme görülmüyorsa ya da bakteri, mantar ve virüs enfeksiyonları görülüyorsa doktorunuza durumu bildiriniz. Maksimum fayda sağlamak için düzenli olarak ilacınızı kullanınız.
 • Eğer bir doz almayı unutursanız hatırladığınız an ilacı kullanınız. Hatırladığınızda öteki doz saatiniz gelmişse unuttuğunuz dozu almayın ve kaldığınız yerden kullanmaya devam ediniz. Fazla doz alırsanız doktorunuza durumu direk bildiriniz.

DERMATOP Topikal Solüsyon yan etkileri nelerdir?

Kurdeşen, ağızda, dilde ve dudaklarda şişme olursa hemen bir acile gidiniz.

Kıl kökleriniz iltihaplanırsa durumunda hemen durumu doktorunuz bildirin.

Tedavi edilen cilt bölgesinde yanma hissi, kaşıntı, kızarıklık, sızıntı olabilir bunlar daha hafif ve yaygın belirtilerdir.

DERMATOP Topikal Solüsyonla etkileşen bir ilaç var mıdır?

Ağız yoluyla aldığınız veya enjeksiyon yoluyla aldığınız diğer ilaçlar cilde uygulanan bu ilaçla etkileşmesi olası değildir. Ancak bir çok ilaç birçok ilaçla etkileşebilir o yüzden bu ilacı yazdırırken doktorunuza reçeteli ya da reçetesiz bütün ilaçlarınızı doktorunuza bildiriniz.

DERMATOP Topikal Solüsyonu hamileyken ve emzirirken kullanabilir miyim?

DERMATOP Topikal Solüsyon bebekler için zararlı olabilir. hamileyseniz veya kalmayı planlıyorsanız bu durumu doktorunuz bildiriniz. DERMATOP Topikal Solüsyon anne sütüne geçip geçmediği ya da bebeğe zararlı olup olmadığı bilinmemektir. O yüzden emzirme döneminde kullanılmaması önerilir.

DERMATOP Topikal Solüsyon kimler kullanmamalı?

Eğer ilacın etken maddesine alerjiniz var ise ilacı kullanmayınız. Mantar hastalığınız, tüberküloz, frengi, ağız çevresinde kırmızı kabarcıklar ile birlikte deride iltihabi bir hastalığınız varsa ya da gül hastalığınız varsa bu ilacı kullanmayınız.

Şeker hastalığınız var ise bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz. Deriden emilen bu ilaç şekerin yükselmesine sebep olabilir.

Bu ilacı doktor tavsiyesi olmadan çocuklarda kullanmayınız. Çocuklarda cilt yüzeyi bu solüsyonu daha fazla emebilir. Daha fazla emilmesi de istenmeyen yan etkilere sebep olabilir. çocuklarda uzun dönem kullanılmasında ise gelişim yavaşlığı görülebilir. Bu ilacı çocuğunuza kullanırken gelişiminde bir anormallik görürseniz doktorunuza bildirin.

 

Diğer Mantar İlaçları

Bu yazı 92 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak