Sivilce Tedavisi

Derin ”Kör” Sivilce Nasıl Geçer?

Sivilcelerin yüzde kötü bir görüntü sağlamasının ötesinde, bıraktığı derin sivilce izleri uzun süre boyunca yüzde kalmaya devam ederek esas sorunu oluşturmaktadır. Yazımızda derin sivilce nasıl geçer inceleyeceğiz. Bütün doktorlar sivilceler ile oynanmasının ve sıkılmasının ne kadar yanlış olduğunu söylemesine rağmen kimi zaman sivilcelerin oluşturduğu kötü görüntüden daha çabuk kurtulmak için, kimi zamanda gün içerisinde farkında dahi olmadan sivilceler patlatılmaktadır.

Özellikle derin sivilcelerin cildin alt dokusu üzerinde yarattığı hasarın daha da artmasına neden olan deri altı sivilce patlatma, deri yüzeyinde kırmızı renk sivilce lekelerinin ya da pürüzlü bir görüntünün oluşmasına neden olur. Derin ve uzun zaman boyunca kalan sivilce izlerinin tedavisi de oldukça zordur. Yapılan araştırmalar sivilcenin iz bırakmasının ardından 3 yıl içerisinde herhangi bir müdahalede bulunulmamış lekelerin, çok daha zor bir şekilde tedavi edildiğini göstermiştir.

Derin Sivilce nasıl patlatır gibi bir düşünceye kapılmayı deri dışarısına çıkan iltihapla cildin rahatladığı ve daha çabuk iyileştiği zannedilse de, genellikle insanlar derinin iç kısmında kalan iltihaba ne olduğunu düşünmezler. Ucu olmayan sert sivilce sıkılması durumunda sivilcenin içerisindeki tüm iltihap dışarıya çıkmaz.

Sivilcenin sıkılması için derinin sıkılması ile sivilce tıpkı dışta olduğu gibi içeriden de patlayarak, iltihabın alt tabakadaki dokuların arasına geçmesine neden olur. Böylece cilt altına yerleşen iltihap, sivilce lekelerinin uzun süre boyunca cilt yüzeyinde kalmasına neden olur. Derin sivilce izlerinin oluşmasına neden olan sivilce sıkma alışkanlığı, derin sivilce lekelerinden kurtulmanın da oldukça güç bir hale gelmesine neden olmaktadır.

Kör sivilce kaç günde geçer

Derin hale gelen sivilce lekelerinin tedavisi için kullanılan en etkili yol lazerle derin sivilce izi tedavisidir. Birkaç seans içerisinde soruna neden olan cilt lekesinin rengi tamamen açılarak, cildin diğer bölgeleri ile tamamen aynı renge gelmesi sağlanabilir.

Derin Sivilce lekeleri lazer tekniği tedavisi ile hastanın herhangi bir acı çekmeden tedavi olması sağlanır. Herhangi bir narkoz da uygulanmayan kişi lazerle sivilce izi tedavisinin hemen ardından ayağa kalkarak, sosyal hayatına kaldığı yerden geri dönebilmektedir. Lazerle sivilce izi tedavisi sorunun %90 gibi yüksek bir ihtimal ile ortadan kalkmasını sağladığı gibi, sivilce lekelerine kalıcı bir çözüm de getiren bir uygulamadır.

Derin Sivilce İzleri Nasıl Yok Edilir?

Sivilcelerin çıkmasının ardından iz bırakması birçok farklı nedenden kaynaklanmaktadır ancak birinci neden kişinin sivilceleri sıkmaya çalışmasıdır. Sivilcelerin uzun süre deri üzerinde iz bırakması, özellikle yüz bölgesinde estetik açıdan oldukça olumsuzdur ve insanlar bu durumdan biran önce kurtulmak istemektedir.

Kör Sivilcelerin sıkılması ile sorunun daha çabuk bir şekilde çözülmesi sağlanmadığı gibi, sivilcenin daha derin bir cilt tabakasına zarar vermesi sağlanmaktadır. Bu durum da sivilce lekelerinin çok daha uzun süre boyunca cilt üzerinde kalmasına ve yaz aylarında güneş ışığından etkilenerek renklerinin daha da koyulaşmasına neden olur.

Derin sivilce izleri tedavisi açık tenli insanlarda daha hızlı ve etkili bir şekilde yapılmaktadır. Lazerle sivilce izi tedavilerinde dahi esmer tenli insanlara yoğun lazer ışını uygulanamamaktadır çünkü bu ciltte daha fazla leke oluşmasına neden olur. Bu nedenle lazerin dalga boyu düşürülerek bir nevi düşük doz tedavi uygulanır ancak bu durumda derin sivilce lekelerinin tamamen ortadan kalkmamasına neden olur. Bunun için esmer ciltli insanların sivilce sorunlarında daha da dikkatli olması gerekir. Kısacası sivilce sorunlarının engellenmesinde ve derin sivilce izleri tedavisi işleminde tedavinin başarısı, kişinin sahip olduğu cilt yapısına ve cildin kendini yenileyebilme kapasitesine bağlıdır.

Her insanın cildinin çalışma biçimi genetik faktörlerce belirlendiğinden, kişinin kendi cilt yapısına uygun bir tedavi alması gerekir. Bunun içinde uzman bir doktora giderek gerekli testlerin yapılması gerekir. Sivilce lekelerinden ve sivilce sorunlarından kurtulmak için ilaç kullanılmasında da hekim hastayı muayene etmelidir.

Derin sivilce izleri tedavisinde kullanılan ilaçların içerisinde bulunan kimyasal maddelerin birçok farklı yan etkileri vardır. İbrahim Saraçoğlu yaptığı açıklama da, dünyadaki ölüm nedenleri içerisinde, ilaçların yan etkilerinin 4. sıraya kadar yükseldiğini belirtmiştir.

Bu nedenle insanların bu konuda bilinçli bir şekilde hareket ederek, ilaç tedavisine hekim karar vermesini beklemelidir. Sivilce sorunlarından ya da sivilce lekelerinden büyük oranda kurtulmak mümkündür ancak mutlaka kişiye uygulanan tedavinin doğru ve uygun bir uygulama olması gerekmektedir. Aksi takdirde kişi sivilce lekelerinden kurtulmak isterken çok daha ciddi cilt ve sağlık sorunları ile karşı karşıya kalabilir.

Kör Sivilce Nasıl Geçer?

Kör sivilce adından da anlaşılacağı üzere ucu olmayan çıktığında fazlaca acı hissettiren uçsuz deri altı sivilcesi olarak biliniz. Bu tür sivilceleri patlatmaya çalışmayın. Deri altı sivilce patlatma ileri ki süreçte derin sivilce çukurları oluşturabilir. Ucu olmayan şiş sivilce için insanlar bir an önce kurtulmak için deri altı sivilce çözüm önerilerini araştırmaktadır. Kör sivilce nasıl geçer bir kaç çözüm önerisini sizlerle paylaşmak istiyoruz. Kör sivilce için doğal yöntemler nasıl uygulanır aşağıda verilmiştir.

Kör sivilce için ılık kompres

Kör sivilce uçsuz olgunlaşmadığı için buna yardımcı olacak teknikler uygulamamız gerekir. Kör sivilce nasıl patlatılır gibi bir düşünceye kapılmayın.  Öncelikle ılık suyu bir pamuk ya da beze emdirin. Sivilce üzerine kompres yaparak bir süre bekletin. Ucu olmayan sert sivilce için uyguladığınız kompresi sivilce ucu belirene kadar tekrarlayın. Bu aşamadan sonra sivilce patlatma işlemi yapmayın derin sivilce çukurları oluşabilir.

Kör Sivilce İçin Diş Macunu

Kör sivilce için diş macunu kullanılabilir. Sivilce için diş macunu kullanmaya karar verdiğinizde doğal diş macunlarını tercih edin. İçeriğinde değişik kimyasal barındıran macunları kullanmayın yüzünüzde izlere neden olabilir. Gece yatmadan önce bir miktar diş macunu sivilce üzerine sürülür ve sabah ılık suyla temizlenir. Bu işlem sivilce başı çıkana kadar tekrarlanmalıdır.

Kör Sivilce İçin Elma Sirkesi

Deri altı sivilce çözüm önerileri içinde yer alan elma sirkesi kör sivilce için uygun bir yöntemdir. Elma sirkesi ihtiva ettiği asetik özellik sayesinde kan akışını hızlandırır. Elma sirkesi asitli olduğu için ciltte çok uzun süre bekletilmemelidir. 10- 15 dakika bir pamukla sivilce üzerine sürülmesi yeterli olacaktır. Ucu olmayan şiş sivilce için bu işlemi güne bir kaç kere tekrarlayın.

Kör Sivilce İçin Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı sivilcelerin yok edilmesinde çok etkilidir. Kör sivilce için antibakteriyal etkisiyle kurtulmak mümkün. Çay ağacı yağı kör sivilce oluşumuna neden olan bakterileri yok etme özelliğine sahiptir.

Kör sivilce nasıl geçer, kör sivilce kaç günde geçer gibi bir endişeniz varsa çay ağacı yağı denemelisiniz. Bir pamuk ya da beze bir miktar çay ağacı yağı dökün ve sivilce üzerine bası uygulayın. Sonuç alana kadar günde 1-2 defa bu işlemi uygulayın.

Derin ve kör sivilce nasıl geçer hakkında hazırlamış olduğumuz  yazımıza katkıda bulunmak istiyorsanız yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir