Sağlık

Depresyon Nedir? Depresyon Belirtileri ve Tedavisi

Depresyon nedir neden olur? Bir hastalık olarak görülmeyen yegane hastalıklardır depresyon. Özellikle ülkemiz tarafından küçümsenen, değer görmeyen bir sorundur ve bir değer taşımadığı için çözüme genelde gidilmez. Çoğu zamanda depresyon tedavi yöntemleri olumlu sonuç vermediği için olan tedavi yöntemleri de pek bir şey ifade etmez. Oysaki bu algı çok yanlış bir algıdır.

Yazımızın içerisinde sizlere depresyon ne demek, depresyon belirtileri, depresyon tedavisi ve depresyon ilaçları hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Depresyon Ne Demek?

Depresyon son derece önemli bir hastalıktır ve geri döndürülme oranı çok da fazla değildir. Hastalıklar arasında belki de en az tedavisi bulunan hastalıklar arasına girer. Depresyonun her insanda görülme nedenleri farklı olduğu için her hastaya uygulanan tedavi biçimi de aynı değildir. Bir hastayı iyileştiren yöntem diğer hasta da işe yaramayabilir, tüm depresyon çeşitlerinde işe yarayan kapsamlı bir tedavi yöntemi yoktur.

Bir çok vakada en etkili yaklaşım; aile desteği, sosyal yaklaşım, duygusal becerilerin geliştirilmesi ve en önemlisi uzman hekim yardımından oluşan kombinasyondur. Tabi bu psikolojik çözümlerin yanında tıbbı tedavi yöntemleri de vardır. Şuanda bilinen ve uygulanan 4’den fazla tedavisi yoktur. Bende şimdi sizlere bu bilinen 4 tedavi yönteminden bahsedeceğim.

Depresyon Belirtileri

Depresyon belirtileri nelerdir: Depresyon hem uzun vadede hem de kısa vade de kendini belirten bir hastalıktır ve bu hastalığın belki de en iyi yanı budur. Depresyonda da erken teşhis çok önemlidir. Depresyon belirtileri çeşitlilik gösterir. Birçok depresyon belirtisi vardır. Bu yüzden birine depresyona girmiş diyebilmeniz zordur. Depresyon teşhisini en iyi doktor koyar. Az sonra aşağıda sıralayacağım depresyon belirtilerini inceleyip rasgele depresyon teşhisi koyamazsınız. Ancak bir şüphe oluşturabilirsiniz.

Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Depresyon belirtileri, depresyondan depresyona değişse de ortak belirtileri vardır. Ben şimdi sizlere en sık görülenlerini sıralayacağım.

 • Hayata küsmek en az rutin düzenden aşırı derecede nefret etmek.
 • Sosyal aktiviteler de bulunmamak.
 • Her anlam da yorgunluk, aşırı derecede bir üşengeçlik.
 • Cinsel isteksizlik
 • Uyku düzeninin olmaması.
 • Sürekli gerçekleşen baş ağrıları.
 • İntihar etme düşünceleri, yalnızlık hissine kapılma.
 • Her konuda karamsar olma.
 • Bulunduğu yerden çekip gitme isteği.
 • Fark edilir derecede kıskançlık.

Depresyon Belirtileri Nasıl Ayırt Edilir?

Arkadaşlar, az önce birçok depresyon belirtisi saydık. Belki sizde fark etmişsinizdir. Bu belirtilerden çoğu farklı hastalıklarında belirtileri olabilir. Peki bunun bir depresif belirti mi? Yoksa farklı bir hastalığın belirtisi olduğunu nasıl anlayacağız? İşte burası bilinmez. Yukarıda saydığım belirtilerden bana sorarsanız en az beşinin tutması gerek. Aslına bakarsanız bu sayı depresyon belirtilerini düşününce devede kulak gibi geliyor ama ilk teşhisi koymak için  yeterli.

Depresyon Türleri

Depresyonu hep duyuyoruz. Gazeteden, internetten, televizyondan vb. yerlerden ama çoğumuz gerçekten depresyon hakkında az bilgi biliyoruz. Genelde depresyon denince insanın aklına ruh sağlığı bozulmuş, aşırı derecede sorunlu bir tip geliyor. Bu çoğu durum için yanlış değildir ancak depresyon sadece bu demek değil. Depresyonunda kendi çapında alt alanları var.

 • Major Depresyon
 • Mevsimsel Depresyon

Majör Depresyon

Depresyonun en çok duyabileceğiniz alt alanlarından biri majör depresyon. Çoğunuz belki tam olarak ne olduğunu dahi bilmez ama normal bir depresyondan çok farklı değil. Sadece birazcık daha farklılıkları var ama bana sorarsanız zaten o farklılıklar majör depresyonu oluşturan öğeler.

Ağır Depresyon Belirtileri

Biraz bunlardan bahsetmek gerekirse majör depresyonda bulunan bir kişi asla günlük rutin işlerini yapamaz, dışarı çıkamaz, sosyal yaşantısını gerçekleştiremez. Yani elden ayaktan kesilir. Normal bir insanın yapması gereken hiçbir faktörü de yapamaz. Majör depresyon kesinlikle normal depresyondan çok daha farklıdır.

 • Majör depresyon geçiren biri sürekli karamsal cümleler kurar.
 • Kendilerini işe yaramaz ve suçlu bulurlar.
 • Hastaya göre gelecek hiç iyi olmayacak.
 • Bu hastalar hayattan zevk alamazlar.
 • Cinsel iktidarsızlık görülebilir.

Bu hastalar kendilerini hep suçlu hissederler ve bu suçluluk hisleri yersizdir, aniden gerçekleşir. Bu duruma örnek verecek olursak hastalar geçmişte yaşadıkları bir hatayı ansızın hatırlar ve bu hatalara karşı suçluluk psikolojisine girerler. Daha da ilginci hastalar bu suçluluk duyma durumun farkındadırlar fakat buna engel olamadıklarını söylerler. Bu hastalarda konsantrasyon eksiklikleride sıkça görülen belirtiler arasındadır.

Bu belirtilerin yanına kendilerini sürekli yorgun olarak hissederler, eskiden zevkle yaptıkları işleri yapmak istemez,  hep yalnız kalmak isterler. Bazen hastalar duygularının bittiğini sevdikleri kişilere karşı bir şeyler hissedemediklerini söylerler. Bu hastalık durumunun en kötü yanıda ölme isteği doğurabilmesi. Hastalar her fırsatta intihara kalkışabilirler.  Elbette sadece bununla da kalmaz.

Majör depreyon geçiren bir insanda uyku bozuklukları da görülür. Bu uyku bozuklukları ; gece sık sık uyanma, normalden daha az uyuma ya da normalden çok daha fazla uyuma gibi olabilir.   bilmeniz gereken bir şey daha var. Bu durum bir kişide 2 veya 3 haftadan fazla yaşanırsa iş hastalık boyutuna biner. O zamanda kesinlikle bir tıbbi destek gerekmektedir. Genel olarak belirtisi daha önceden de dediğim gibi karamsarlıktır. Özellikle yaşama zevkine dair hiçbir şey gerçekletirilmiyorsa iş ciddiye biner.

Biraz da belirtilerinden bahsetmek gerekirse en başta kusma ve aşırı terleme, ardından gözle görülür bir kilo kaybı majör depresyonun belirtileridir. Depresyonlar arasında ilaçsız olarak ilgilenilmesi en zor depresyondur.

Bu hastalıkta görülen belirtileri hastalar genelde başka hastalıkların belirtileri olabileceğini düşünür ve bu belirtilerin hastalığa bağlı olarak gerçekleşebileceğini düşünmezler. Bu yüzden hastalar psikiyatri doktorları dışındaki doktorlara başvururlar veya basit bir olay gibi görüp kendileri düzeltmeye çalışırlar. Bu hastalık çağımızın en yaygın hastalıklarından biridir.

Majör depresyonu kabaca tanımlamak gerekirse en iyi bu şekilde açıklayabiliriz.

 • Sık görülmeyen ama etkili olduğunda da insanı çok yoran bir depresyon şeklidir.
 • Zaman, zaman nöbetler bile geçirilebilir.

Majör depresyonda da, diğer depresyon çeşitlerinde olduğu gibi en büyük sorumluluk ilgili kişinin yakınlarına düşmektedir. Çünkü bu hastalık uzman hekimlere başvurularak çözülmeye çalışılmazsa ölümle bile sonuçlanabilir. Eğer uzman hekimlere başvurularak uygun tedavi edilirse bu hastalıktan tamamen kurtulabilinir.

Mevsimsel Depresyon 

Depresyonun birçok çeşidi ve bu çeşitlerinde alt çeşidi vardır ancak çoğunun hiçbir zaman neden olduğu, nasıl olduğu tam olarak saptanamamıştır. Sizin anlayacağınız bir muamma içerisindedir. Hal böyle olunca da bir depresyon çeşidinin neden olduğunu anlamak zor oluyor.

Bunla bağlı olarak tedavisi de hiçbir zaman netlik kazanmıyor. Hatırlarsanız daha önceden mevsimsel depresyonlardan bahsetmiştik. Neden olduğu konusunda da çok fazla bilgi vermemiştik. Ancak şimdi bu konuyu sizler için biraz daha açacağım.

Mevsimsel depresyon neden olur?

Güzelce bir açıklamaya çalışacağım.

Mevsimsel depresyonun şuan en gerçekçi nedenleri bilimsel verilerle açıklanmaktadır ve bu en çok her insanda bulunan ortak hormonlarla ilişkilendirilmektedir.

Mevsimsel Depresyonu Etkileyen Hormonlar

Melatonin: Karanlık mekanlarda artan, karanlık havalarda görülen bir hormondur. Beynimizdeki epifiz bezi bu hormonu sergilemektedir. Bu hormon fiziki hareketleri etkileyen bir hormondur. Her insan için doğal bir sakinleştirici özelliği taşımaktadır. Ne kadar çok karanlık ortamlarda bulunursak o kadar çok melatonin salgılarız ve buda yorgunluk, bıkkınlık demektir.

Seratonin: Bu hormonun insanda sağladığı doğrudan etken canlılık ve zindelik hissidir. Bu iki his insanda olmazsa aşırı bir karamsarlığa ve tembelliğe yönelir. Sıkılgan bir yapı bürütür insana. Ayrıca migreninde en ana sebeplerindendir.

Mevsimsel Depresyonu Etkileyen Genel Faktörler

Mevsimsel depresyon biraz bulaşıcı bir hastalıktır. Bir kişi her ne sebepten ötürü olursa olsun mevsimsel depresyona girerse çevresindeki kişilerde bundan etkilenebilir.

Depresyon Tedavisi

 • Konuya ilk olarak en çok bilinen ilaçla tedaviden başlamak isterim. Doktor önderliğinde verilir ve kullanan için antidepresan ismini taşır. Yan etkileri oldukça fazladır ve ancak doktor reçetesi ile alınabilir. Düzenli alınmadığı, yarım bırakıldığı takdirde iyiden çok kötü sonuç alınır. Etki süresi çoğu zaman 1 ayı bulabilir.
 • İkinci olarak depresyon bitkisel tedavi yolları kullanılmaktadır. Bölgelere göre kullanımı değişkendir. Sakinleştirici ve uyku getirici bitkilerden yararlanılır. Bitkisel çözümler yanında farklı şeylerde yapmak gerekebilir. Protein ve karbonhidrat bakımından zengin besinlerin tüketilmesi gerekebilir.
 • Listemizin üçüncü sırasında depresyon terapisi ile depresyon tedavisi var. Birçok depresyon vakasında ilk başvurulan yöntemdir. Bun ek olarak ilaç tedaisi kullanılır. Ülkemizde terapi çok gelişmiş olmadığından olsa gerek, terapiye eğilim çok azdır.
 • Son olarak da depresyon elektroşok tedavisi var ki bu en son kullanılan yöntemdir. Depresyon çok ilerlemedikçe asla kullanılmaz ve son çaredir. Direkt beyne elektrik gönderilir.

Depresyon Tedavi Yöntemlerinin Kullanmı

Yukarıda gördüğünüz tedavi yöntemleri aşağıda göreceğiniz başarı oranlarına göre farklılık gösterir. İlk başta terapi tedavisi denense de ek olarak ilaç tedavisi veya bitkisel kürler uygulanır. Son çare olarak da elektro şok uygulanır.

Depresyon Tedavi Yöntemlerinin Başarı Sıralaması

Yukarıda gördüğünüz her tedavi yöntemi doğru bir şekilde uygulandığında kesin sonuç vermektedir. En çok başarı ilaçla görülmektedir. Ardından terapi ve elektroşok tedavisi gelmektedir. Son olarak da bitkisel çözümler yer almaktadır.

Depresyon İlaçları

Depresyon, özellikle günümüz de görülen ciddi bir sağlık sorunu. Hiç hafife alınmayacak, önemli bir olay. Ne yazık ki ülkemizde de depresyonun çokta bir önemi yok. Bu yüzden depresyon vakaların da başarı oranı oldukça düşük oluyor. Sizlerinde bildiği gibi depresyonlardan kurtulabilmek için çoğu zaman ilaç tedavisi şart. Ancak burada da asıl önemli olan, doğru ilaç tedavisi. Bende şimdi sizlere depresyonlarda ilaç tedavisinin yerinden, depresyon ilaçlarından kısa, kısa bahsedeceğim.

Unutmayın ki her depresyonda ilaçlar değişmekte, değişebilmektedir. Yani siz ”a” depresyonunda tutup ta ”b” depresyonunda ki ilacı kullanamazsınız. Zaten buna devlet en başta izin vermez ancak böyle uygulamalar olmuyor da değil.

Her neyse, konumuza geçelim.

Depresyon ilaçları genelde antidepresan olarak tanımlanır ve yanlış ilaç verme vakaları da bu yüzden olmaktadır. Depresyon hapı genelde sinirleri yatıştırmaya yarar, insanı bir uyku moduna sokar ve birçok yan etkisi vardır. Çoğu antidepresan ilacı uykuya geçmeyi kolaylaştırır. Antidepresan ilaçlarının belki de en büyük ortak özelliği kesinlikle alkol ile alınmalarıdır.

Depresyon Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

 • Loroksil
 • Desyrel
 • Faverin
 • Prozac

Bu ilaçlarında ortak özelliği sinirleri yatıştırmaya, uykuyu kolaylaştırmaya yöneliktir.

Depresyon İlaçları Yan Etkileri

Depresyon haplarının birçok yan etkisi vardır. Bir ilacın birden çok yan etkisi bile olabilir, birazda bu ilaçların yan etkilerinden bahsetmek gerekirse cinsel performansta düşüklük, sersemleme, baş dönmesi, uyuşukluk, bağımlılık, ağız çevresinde yara, görmede sıkıntı vb. birçok yan etki çeşidi vardır. Bu yüzden de antidepresanlar son çare olarak kullanılır.

Kısaca antidepresan ilaçları bu kadardır arkadaşlar. Hepsinin ortak özellikleri sinirleri yatıştırması, uykuyu getirmesidir ve hepsinin yan etkileri vardır. Bir depresyon ilacı kullanılmadan önce iki kere düşünülmeli, iyice karar verilmelidir.

Dipnot: Doktor  tavsiyesi olmadan kesinlikle bu ilaç kullanmayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir