Cutivate Krem

Paylaş
 

Cutivate Merhem , vücutta kızarıklığa, şişliğe ve iltihaba neden olan kimyasalların etkilerini azaltan bir kremdir. Sinir sistemindeki değişikliklerden dolayı meyadana gelen cilt hastalıkları, sedef hastalığı (plak tipi sedef hastalığı hariç), genellikle yüz, saçlı deri ve vücudun üst kısmında  görülen, fakat kesin nedeni belli olmayan iltihaplı ve kaşıntılı bir cilt hastalığı (Unna hastalığı), egzama, cilt kızarıklıkları, isilik, böcek ısırmaları durumlarında oluşan iltihap ve kaşıntıların tedavisinde kullanılır.

Yazımızın içeriğinde Cutivate krem nedir bahsettikten sonra, Cutivate krem neye iyi gelir, Cutivate krem nasıl kullanılır, Cutivate endikasyonları hakkında bilgilendirme şeklinde olacaktır. Ayrıca Cutivate krem yan etkileri ve fiyatı yazımızda yer alacaktır. Cutivate krem kullananlar ve en fazla merak edilen sorular sizlerle olacaktır.

Cutivate Krem Nedir?

İltihaplı cilt problemleri üzerinde etkili kremlerden biri olarak karşımıza çıkan cutivate krem, cilde uygulanan kortikosteroid olarak ön plana çıkar. Cutivate kremin çalışma ve etki etme mantığı iltihap, şişme ya da kızarıklık gibi durumlara neden olan kimyasalların gösterdiği etkileri en aza indirgemesidir. Kimyasalların etkisini azaltan krem, var olan problemin belirli bir zaman dilimi içerisinde tamamen ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Cutivate krem nedir kısaca açıkladıktan sonra yeni başlığımıza geçiyoruz.

Cutivate Krem Film Tablet Ne İçin Kullanılır?

Çeşitli cilt problemlerinde kullanılabilen cutivate % 0,05 30 gr krem, aşağıdaki durumlarla karşılaşıldığında tercih edilebilir.

Cutivate Krem Neye İyi Gelir?

 • Böcek ve benzeri hayvanların ısırmalarında
 • İsilik durumlarında
 •  Sedef hastalığı ortaya çıkan kişilerde
 • Cildin üst kısımlarında meydana gelen pul pul dökülmelerde ya da pul şeklinde dökülmelerle bağlantısı olan şiddetli ve yaygı haldeki kızarıklıklarda
 • Alerjik durumlarda
 • Aşırı duyarlılıktan dolayı ortaya çıkan cilt reaksiyonlarında
 • Sinir sistemi üzerinde meydana gelen değişmeler nedeniyle görülen cilt hastalıklarında
 • Cildin yağ bezlerinin bulunduğu alanlarda görülen ancak nedeni tam olarak bilinmeyen  iltihaplı ve kaşıntılı cilt hastalıklarında
 • Egzama hastalığında
 • Kronik olarak tekrarlayan ve aniden gelişen egzamanın tedavi edilmesinin ardından alevlenme risklerinde
 • Cilt lekeleri, ağız içi ve cinsel organda
 • Mor renklerde oluşan deri hastalıklarında
 • Ergenlik döneminden sonra vücudun herhangi bir bölgesinde oluşan mor renkli ve kaşıntılı kabarcıklarda
 • Ciltte oluşan yumrularda ve kaşıntılı, döküntülü ve pembe renkli kabarcıklı deri hastalıklarında

Cutivate Endikasyonları

İnflamatuar Dermatozların Tedavisi: 

Cutivate merhem endikasyonları , kortikosteroidlere cevap veren dermatozların kaşıntılı ve inflame durumlarının tedavisinde şu hallerde endikedir: Atopik, çocukluk, diskoid egzamalar dahil egzamalar, prurigo nodülaris, psoriasis (yaygın plak psoriasisi hariç), liken simpleks dahil nörodermatozlar, liken planus, seboreik dermatit, temas duyarlılığı reaksiyonları, diskoid lupus eritematozus tedavisinde, sistemik steroid tedavisine ek olarak yaygın eritrodermide, böcek ısırmaları ve isilikte kullanılır. TM:Cutivate GlaxoSmithKline şirketler grubunun tescilli markasıdır.

Yeniden Alevlenme Riskinin Azaltılması: Cutivate merhem, kronik tekrarlayıcı atopik egzemanın akut döneminin etkili şekilde tedavisi sonrasında yeniden alevlenme riskinin azaltılmasında endikedir. Cutivate endikasyonları bu şekilde sıralanır.

Cutivate Krem Nasıl Kullanılır?

Cutivate krem nasıl kullanılır; öncelikle reçetede belirtilen şekilde kullanılması gerekir. Doktorun tavsiye ettiği şekilde kullanılması yanlış kullanımı engellediği gibi kremin yan etkilere karşı önlem alınmasına da yardımcı olmaktadır.

Kremin kullanımı için öncelikle cilt iyice temizlenmelidir. Ardından krem tedavi edilecek bölgeye ince bir film şeridi şeklinde sürülür ve hafif dokunuşlarla sorunlu bölgeye yedirilir. Bunun yanı sıra krem, geniş cilt alanları üzerinde ve uzun süre kullanılmamalıdır. Göz kapaklarına uygulandığı anda kremin gözlere kaçmamasına dikkat edilmelidir.

Diğer yandan cilde uygulama yapılmasının ardından bandaj ile sargı yanlış bir uygulamadır. Sargı, kremin cilt tarafından daha yüksek oranda emilmesine neden olur. Bu nedenle sargı ve bandaj gibi uygulamalarda uzak durmak önemlidir.

İlacın kullanılmaya başlamasının ardından 2 haftalık sürecin takip etmelidir. Bu süre içerisinde problem yaşana cilt bölgesinde bir iyileşme görülmüyorsa kişinin doktoru ile iletişime geçmesi gerekir. Bunun yanında bakteri, mantar ya da virüs kaynaklı bir cilt enfeksiyonu yaşanıyorsa bu tür durumlarda da doktor ile iletişime geçilmesi önemlidir.

İstenen etkilerin görülebilmesi için kremin düzenli ve reçetede belirtilen şekillerde kullanılması gerekir. Ayrıca ilaç uzun süre kullanılacaksa belirli dönemlerde zararlı etkiler gösterip göstermediğini anlamak için kan tahlillerinin yapılması tavsiye edilir. Diğer yandan herhangi bir ameliyata girilecekse ilacın kullanıldığı ameliyatı yapacak doktora bildirilmelidir. Doktor tavsiyesi olmadan cutivate kremi çocuklarda kullanmak sakıncalıdır. Cutivate krem nasıl kullanılır kısaca açıkladıktan sonra diğer başlığımıza geçiyoruz.

Cutivate Kremin Yan Etkileri

Cutivate kremin yan etkileri kısaca ;Alerjik durumlar ortaya çıkarması muhtemel olan ilacın buna benzer yan etkileri görüldüğünde zaman kaybetmeden sağlık yardımı alınması gerekir. Bu alerjik reaksiyonları aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür.

 • Ürtiker
 • Nefes almada zorlanma
 • Yüzde şişme
 • Dudaklar, dil ve boğazda şişkinlik oluşması

Bunların yanı sıra tedavi edilen cilt bölgesinde yüksek oranda tahriş meydana gelebilmektedir. Bu tür durumlarda cutivate kremin kullanımının hemen durdurulması gerekir. Diğer yan etkileri şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Cilt hastalıklarında artış görülmesi
 • Alerjik kontakt dermatit
 • Ciltte yanma
 • Ciltte kaşınma
 • Aşırı derecede kıllanma meydana gelmesi
 • Cilt üzerinde incelme, çizgilenme ve renk değişimleri görülme

Cutivate kremin yan etkileri, en sık görülenleri bu şekilde sıralanıyor.

Cutivate Krem Kullanmadan Önce Doktora Bildirilmesi Gerekenler?

Cutivate krem kullanılmadan önce doktora bildirilmesi gereken çeşitli hususlar bulunmaktadır. Kişi herhangi bir nedenle alerjik reaksiyonlarla karşı karşıya kalıyorsa bunu doktoruna bildirmelidir. Bunun yanında virüs, bakteri ve mantar kökenli cilt enfeksiyonları yaşayanların ilacı kullanmadan önce doktoru ile iletişime geçmesi gerekir.

Kişinin doktoruna bilgilendirme yapması yaşanan problem için başka bir yöntem türetmesine yardımcı olur. İlaç hasta tarafından kullanılamadığı durumlarda başka bir yöntem denenir ve hastalık farklı bir yöntem ile tedavi edilmeye başlanır.

Gebelik Döneminde Cutivate Krem kullanılır mı?

Gebelikte döneminde cutivate krem kullanımı henüz dünyaya gelmemiş bebek için zararlı etkiler sunabilir. Bu yüzden hamile olanların ya da hamile kalmayı düşünenlerin doktoru ile iletişim içerisinde olması ve bu şekilde kremi kullanması gerekir.

Emzirme Döneminde Cutivate Krem Kullanabilir mi?

Kremin anne sütüne geçip geçmediği konusunda kesin bilgiler bulunmamaktadır. Bu nedenle kremin emzirilen bebeğe zarar verip vermeyeceği tam olarak bilinmemektedir. Bebek emziren kadınların ilacı kullanmaya başlamadan önce kesinlikle doktoruna danışması ve bunun ardından ilacı kullanması tavsiye edilmektedir.

Cutivate Krem’i Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Doz alımı unutulduğunda yapılması gereken ilk şey hatırlandığı anda unutulan dozun alınmasıdır. Ancak bir önceki dozun unutulmasının ardından hatırlama anı yeni dozun alınma zamanına yakınsa unutulan dozun atlanması ve sadece yeni dozun alınması gerekmektedir. Kısacası unutulan dozun telafisi hiçbir şekilde düşünülmemeli ve unutulan dozun yerine iki kat doz alınmamalıdır.

Cutivate Kremi Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Cutivate krem olması gerekenden daha yüksek dozda alındığında bir acil servisi aramak ve yardım almak gerekir. Ancak şunu da söylemek gerekir ki ilacın fazla dozda alınması hayati tehlikelerin ortaya çıkmasına neden olmayacaktır. Bunları dışında fazla dozda kullanım aşağıdaki durumların ortaya çıkmasına neden olabilir.

 • Ciltte incelme
 • Kolay çürük oluşumu
 • Vücutta bulunan yağların yerlerinde ve şekillerinde değişim
 • Sivilcelerde artış
 • Adet problemleri
 • İktidarsızlık
 • Sekse ilginin önemli ölçüde azalması

Cutivate Sivilce

Cutivate krem sivilce için asla kullanılmaz. Cutivate sivilce oluşumunda artış gösterir. Cutivate merhem sivilce problemleri için üretilmiş bir krem değildir.

Cutivate Kortizonlu Mu?

Cutivate kortizon içerir. Kullanmadan önce prospektüsü mutlaka okuyunuz.

Cutivate Krem Fiyatı

Cutivate % 0.005 30 gr merhem fiyatı 7.44 TL . Cutivate krem fiyatı 2018 yılı fiyatlarıdır

İlgili Yazılar:

Travazol Krem

Momecon Krem

Dermovate Krem

Madecassol Krem

 • Site Yorum

Bir yorum bırak