CUE kulak damlası

Paylaş
 

CUE kulak damlası kullanmadan önce prospektüsü mutlaka dikkatlice okunmalıdır. CUE kulak damlası kullanımı esnasında herhangi bir yan etki ile karşılaştığınızda mutlaka hekiminize başvurunuz.

Etken madde: glisirizin ve clibazol

İlacın adı: cue kulak damlası 15 ml

  • CUE kulak damlası
  • CUE kulak damlası nedir?
  • CUE kulak damlası nasıl kullanılır?
  • CUE kulak damlasını hamilelikte ve emzirme döneminde kullanabilir miyim?
  • CUE kulak damlasının yan etkileri nelerdir?
  • CUE kulak damlası hangi ilaçlar ile etkileşir?
  • CUE kulak damlasını çocuklarda ve bebeklerde kullanabilir miyim?

CUE kulak damlası nedir?

CUE kulak damlası mantar tedavisinde kullanılır. içindeki etken madde mantarın gelişimin engeller. Kulakta oluşan mantar tedavisi ilacıdır. Burada belirtilmeyen bölgelerde de kullanılabilir.

Kaşıntıyı giderir, dış kulak yolundaki dokuyu onarır, mantarla mücadele eder, antibakteriyeldir, ağrı var ise ağrıyı da alır.

CUE kulak damlası nasıl kullanılır?

Doktorunuzun size reçete ettiği halinden farklı kullanmayınız. Size verilen dozdan daha fazla ve size verilen süreden daha uzun süre kullanmayınız.

İlacı kullandığınız süre içerisinde enfeksiyonda iyileşme görülebilir. İyileşme gördüğünüz zaman ilacı kesmeyiniz. Enfeksiyonun tamamen temizlenmesi gerekir.

Doktorunuz aksini belirtmediği sürece uygulanan bölgeyi bandajla, bantla ya da herhangi bir malzemeyle kapatmayınız.

İlacı kullanmadan önce ve sonra ellerinizi mutlaka yıkayınız. Eğer ellerinize uygulayacaksanız sadece öncesinde yıkayınız.

Kullanacağınız bölgeyi temiz tutunuz ve ilacı kullanmadan önce o bölgenin kuru olduğundan emin olunuz. İlacı sürdükten veya damlattıktan sonra bir süre kuruması için bekleyiniz.

Eğer 2-4 hafta içerisinde belirtileriniz azalmazsa veya temizlenmez ise doktorunuza durumu bildiriniz.

Eğer kullanmanız gereken dozu unuttuysanız hemen uygulayın ancak hatırladığınızda öteki dozun vakti gelmiş ise unuttuğunuz dozu uygulamayın normal seyrinde devam edin. Unuttuğunuz için iki dozu aynı anda uygulamaya çalışmayın.

Eğer fazla doz kullandıysanız veya yanlışlıkla ilacı yuttuysanız hemen bir acile veya zehirlenme merkezine başvurun.

CUE kulak damlasını hamilelikte ve emzirme döneminde kullanabilir miyim?

Eğer hamileyseniz veya tedavi sürecinde hamile kaldıysanız bu durumu doktorunuza bildiriniz. CUE kulak damlasının anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. O yüzden emzirme döneminde kullanmanız gerekiyor ise yine doktorunuza danışın. Ancak genel olarak emzirme döneminde kullanımında bir sakınca görülmez.

CUE kulak damlasının yan etkileri nelerdir?

Kurdeşen, nefes almada zorluk, boğazda, dilde, dudaklarda herhangi bir şişme hissederseniz en yakın acile gidiniz.

Alışılmadık şekilde şiddetli kaşıntı, yanma, kızarıklık veya kuruluk veya ciltte tahriş görürseniz ilacı kullanmayı durdurunuz ve durumu doktorunuza bildiriniz.

Daha hafif olarak görülebilecek yan etkiler ise;

Yanma, kaşıntı

Ciltte tahriş

Kızarma

Bunlar olağan ama nadir görülen yan etkilerdir sadece doktorunuza bildirmeniz yeterlidir.

Belirtilen yan etkiler dışında ilacı kullanırken bir yan etki görürseniz ilacı kullanmayı durdurun ve doktorunuza durumu bildirin.

CUE kulak damlası hangi ilaçlar ile etkileşir?

CUE kulak damlası kullanırken önerilen durum başka herhangi bir ilaç kullanmamanızdır. CUE kulak damlası herhangi bir ilaçla etkileşebilir ve ilacın etkisi azalabilir.

Bu yüzden ilacı kullanmadan önce doktorunuza reçeteli veya reçetesiz kullandığınız tüm ilaçları bildiriniz. Buna ek olarak aldığınız vitamin veya mineral hapları da dahildir.

CUE kulak damlasını çocuklarda ve bebeklerde kullanabilir miyim?

CUE kulak damlası her yaş grubuna uygundur. Şeffaf bir sıvıdır ve doktora muayene olmaya gittiğinizde ya da çocuğunuzu götürdüğünüzde doktorun kulak zarını görmesini engellemez. Kortikosteroid içermez yani kortizon içeren bir ilaç olmadığından dolayı uzun süreli kullanıma uygundur.

Diğer Mantar İlaçları

Bu yazı 69 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak