Cipro 500 mg 14 Tablet

Paylaş
 

Siprofloksasin florokinolon grubunda yer alan ve bir antibiyok olan cipro film tablet, bakter kaynaklı enfeksiyon durumlarında kullanılan bir ilaçtır. Eğer bakteriyel enfeksiyon rahatsızlığınız bulunuyorsa ilacı doktor tavsiyesi ile kullanabilir ve bu ilaçla tedavi aşamasına geçebilirsiniz.

Cipro Film Tablet 500 mg Ne İçin Kullanılır?

Cipro film tablet, komplike olmayan üriner sistem üzerindeki enfeksiyonlarda, üriner sistemde oluşan ciddi derecedeki enfeksiyonlarda, solunum yollarında oluşan enfeksiyonlarda, deri ve yumuşak doku enfeksiyonlarında, kemik ve eklemlerde görülen enfeksiyonlarda ve vücudunda herhangi bir bölgesinde meydana gelen ciddi enfeksiyonlarda kullanılmaktadır.

Cipro Kaç Günde Etki Eder?

Tedavi süresi ortalama 7 – 14 gün aralıklarında olan ilaç, kemik ve eklem üzerinde oluşan enfeksiyon durumlardan 6 haftaya kadar kullanılabilmektedir. Ayrıca ilaç, 5 – 17 arası çocuklarda akut pulmoner alevlenmesi rahatsızlığının tedavisinde de tercih edilmektedir.

Cipro  500 mg 14 Tablet Nasıl Kullanılır?

Cipro film tablet kesinlikle reçete edilmeden kullanılmaması gereken bir ilaçtır. Tavsiye edilen süreden daha fazla kullanılmamalı ve bunun yanında doktor tarafından belirtilen kullanım talimatlarına mutlaka uyulmalıdır.

Bir bardak su ile alınan cipro film tablet, alındığı süre zarfında bol sıvı tüketilmesi gereken ilaçlardan biridir. Ayrıca ilaç sıvı formda alınıyorsa yutulmadan 15 saniye kadar ağız içerisinde çalkalama yapılmalı ve bunun ardından yutulmalıdır.

Diğer yandan ilaç alınırken ağızda çiğnenmeli ya da ezilmemelidir. Yani bütün halde yutulmalıdır. Bunun nedeni cipro film tabletin kontrollü salım özelliği taşımasıdır. Bu özellik ilacın içerisinde yer alan etken maddenin vücuda yavaş yavaş salınması anlamına gelmektedir.

Bunların yanı sıra cipro film tablet, kesinlikle kalsiyum takviyeli süt ve yoğurt gibi ürünlerle alınmamalıdır. Bunun yanında mevye suları ile alınması da tavsiye edilmez. Ancak yoğurt, süt ve meyve suyu gibi içecekler günlük beslenme programı içerisinde rahatlıkla alınabilir. Sadece ilacın bu tür içeceklerle alınması önerilmemektedir.

İlaç hastalığı geçirmeye başlamasına rağmen kesinlikle doktor izni olmadan bırakılmamalı ve doktor ne kadar kullanılması gerektiğini belirtmişse o kadar kullanılmalıdır. Hastalığınızın geçtiğini düşünerek yanılmaya uğramayın.

Cipro Antibiyotik Yan Etkileri

Cipro, kullanan kişilere bazı durumlarda yan etkiler gösterebilmektedir. Aşağıda belirteceğimiz yan etkilerden herhangi biriyle karşı karşıya kalmanız durumunda hemen doktorunuza ya da acil sağlık kuruluşlarından birine başvurunuz.

Yan etkiler;

–          Baş dönmesi

–          Bayılma ve kalp çarpıntısı

–          Eklemlere yakın bölgelerde ani acı oluşumları

–          Kol ve ayak eklemlerinde ağrı ve şişme

–          Bilinçte bulanıklık yaşama

–          Halüsinasyon görme

–          Anormal düşünmeye başlama ve depresyon

–          Konvülsiyonlar (istem dışı kasılma ve nöbet)

–          Benizde sararma ya da solgunlaşma

–          Koyu renkte idrara çıkma

–          Ateş ve halsizlik

–          Normale göre daha az idrar yapma veya hiç yapamama

–          Vücudun herhangi bir bölgesinde kanamanın kolay olması

–          Vücutta çürük oluşumu

–          Karıncalanma ve uyuşukluk

–          Vücudun herhangi bir bölgesinde anormal derece ağrı

–          Boğaz ağrısı

–          Aşırı sinirlenme nedeniyle baş ağrısı

–          Deride soyulmaların meydana gelmesi

–          Cilt üzerinde kırmızı döküntülerin görülmesi

–          Bulantı ve kusma

–          Uyku hali ve başın şiddetli bir şekilde dönmesi

–          Sürekli kaygılı ve rahatsız ruh hali

–          Uykuda kabus görme

–          Görmeden bozukluk (bulanık görme)

–          Cildin güneşe karşı daha hassas olması

Cipro Antibiyotik Kullananlar

  • Merhaba . Ben sadece 4 gün içebildim iyi ve etkili bir ilaç mevzu bahis olan bağırsak durumumdan acilen kurtuldum ancak sanki beynimi sıkıştırıyor sanki birisi nefes alamıyor gibi olduğum için bırakmak zorunda kaldım 5 gün içmem gerekiyordu 4 gün Yani toplamda 8 adet alabildim

Cipro 750 mg Kullananlar

  • Anal fissürden ameliyat oldum apse yapmış 6 kutu biteral 3 kutu cipro 750 kullandım hayatımı kaydırdı dr u aradım hocam ben bırakıym bu ilacı başka ver dedim en iyisi bu dedi bitirdim inanılmaz bulantı konusurken kusacam sanki ama kusma yok
    Bu hafta da orta kulak iltihabı yine verdiler aynı ilacı 6 tane içtim attım dr değiştirdi klavon aldım ama iki gün oldu bırakalı hala bulantı devam ediyor klavona da başlayamadım bu ilaç yüzünden gözüm korktu valla.
    Bu ilaç eğer kötü yapıyorsa anında bırakın değilse uzun süre düzelmek için uğraşıyorsunuz değilse.

Cipro 500 mg Kullananlar

  • Bende de hiç yan etki olmadı çok şükür .ama size bişey sorucam.içerken inanılmaz bi acı tadı var ve midemi bulandırıyor.daha önce hiç böyle bi ilaçla karşılaşmadım.sizde de aynı tat oluyormu içerken?
  • Ben prostat İçin kullandım hiçbir yan etki görmedim çok rahatladım.

Cipro 500 mg 14 Tablet hamilelik döneminde kullanımı

Cipro film tablet gebelik döneminde kullanılması tavsiye edilmeyen ilaç grubu arasında yer alır. İlaç içerisinde yer alan bileşenlerin anne karnında ki bebeğe olumsuz etkiler gösterme riski vardır. Bu nedenle ilacın kullanılmaması ya da kullanılacak olsa dahi bunun doktor kontrolü altında gerçekleşmesi gerekmektedir.

Emzirme Döneminde Cipro Tablet kulllanılır mı?

Aynı durum emzirme dönemi için de geçerlidir. Emzirme döneminde anne her gün bebeğini emzirir ve anne sütü alan bebek zayıf bir bünyeye sahip olduğu için birtakım yan etkilerle karşılaşabilir. Çünkü kullanılan ilaç içerisinde bazı etken maddeler anne sütüne geçer ve bebeğin sütü alması ile olumsuz durumlar ortaya çıkabilir.

Cipro 500 mg 14 Tablet Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

İlacın doz zamanı geldiğinde ilaç alımı unutulursa yapılması gereken basittir. Bir dahaki doz alım zamanına kadar ilacın alınması gerektiği hatırlanırsa doz alımı yapılabilir. Ancak bir dahaki doz alımı geldiğinde iki doz aynı anda alınmamalıdır. Fazla doz bazı yan etkilerin görülmesine neden olabilir.

Cipro Film Tablet 500 mg Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Cipro film tabletten fazla doz alınması halinde yapılması gereken doktoru ile bağlantıya geçerek bilgilendirme yapılmasıdır. Doktor fazla doz alımlarında ne yapılacağı konusunda sizi bilgilendirecektir.

 

Cipro 500 mg 14 Tablet Fiyatı

CIPRO 500 mg 14 tablet 2018 YILI FİYATLARI
Etken Madde Siprofloksasin 13.68 TL
Geri Ödeme Kodu A01836 12.67 TL
Reçete Durumu Reçeteli Satılır 13.68 TL
İthal / İmal İmal [ Ref.Ülke :Turkiye ] 12.12 TL
Ruhsat Sahibi Firma Biofarma İlaç Sanayi Ltd. Şti.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak