Sağlık

Cinsel Sorunlara Hangi Doktor Bakar?

Cinsel sorunlara hangi doktor bakar?

Herkes sağlıklı bir cinsel hayatı olsun ister. Aslında bir çok evliliğin, ilişkinin bitmesinin en önemli sebebidir cinsel sorunlar. Cinsel sorunlar kadınlarda ve erkeklerde farklılıklar gösterir. Kadınlarda daha çok vajinismus gibi rahatsızlıklar görülürken erkeklerde sertleşme problemi veya erken boşalma şeklinde olabiliyor. Birçok kişi bu sıkıntıları için doktora gitmiyor bunun sebebi ise sadece çekingenlik veya utanma. Halbuki bu rahatsızlıklarda diğer rahatsızlıklarımız gibidir. Nasıl başımız ağrıyınca grip olunca doktora gidiyorsak bu sorunlarımız olduğunda da doktora gitmeliyiz. Peki, cinsel sorunlara hangi doktor bakar?

Cinsel sorunlarda gidilmesi gereken doktor

Kadın veya erkek fark etmez cinsel sorunu olan herkes üroloji bölümüne gidebilir ürolog tarafından muayene edilebilir. Eğer kadınsal yollarınızda bir problem olduğunu düşünüyorsanız kadın doğum uzmanına da muayene olabilirsiniz. Ancak bazı sorunlarda psikolojiktir yani sorununuzun kaynağının psikolojik durumlar olduğunu düşünüyorsanız psikiyatri bölümünden randevu alabilirsiniz, eğer kaynağı bilmiyorsanız ilk başta ürolojiye muayene olarak doktorun sizi yönlendirmesini de sağlayabilirsiniz.

Genellikle cinsel problemler psikolojik kökenli olmaktadır. Bunlar için bir çok terapi şekli vardır.

Cinsel sorunlara hangi doktor bakar?

Herkes sağlıklı bir cinsel hayatı olsun ister. Aslında bir çok evliliğin, ilişkinin bitmesinin en önemli sebebidir cinsel sorunlar. Cinsel sorunlar kadınlarda ve erkeklerde farklılıklar gösterir. Kadınlarda daha çok vajinismus gibi rahatsızlıklar görülürken erkeklerde sertleşme problemi veya erken boşalma şeklinde olabiliyor. Birçok kişi bu sıkıntıları için doktora gitmiyor bunun sebebi ise sadece çekingenlik veya utanma. Halbuki bu rahatsızlıklarda diğer rahatsızlıklarımız gibidir. Nasıl başımız ağrıyınca grip olunca doktora gidiyorsak bu sorunlarımız olduğunda da doktora gitmeliyiz. Peki, cinsel herhangi bir sorunumuz olduğunda hangi doktora gitmeliyiz?

Cinsel sorunlarda gidilmesi gereken doktor

Kadın veya erkek fark etmez cinsel sorunu olan herkes üroloji bölümüne gidebilir ürolog tarafından muayene edilebilir. Eğer kadınsal yollarınızda bir problem olduğunu düşünüyorsanız kadın doğum uzmanına da muayene olabilirsiniz. Ancak bazı sorunlarda psikolojiktir yani sorununuzun kaynağının psikolojik durumlar olduğunu düşünüyorsanız psikiyatri bölümünden randevu alabilirsiniz, eğer kaynağı bilmiyorsanız ilk başta ürolojiye muayene olarak doktorun sizi yönlendirmesini de sağlayabilirsiniz.

Genellikle cinsel problemler psikolojik kökenli olmaktadır. Bunlar için bir çok terapi şekli vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir