Cilt Bakımı

Cilt Maskeleri Önerileri

Cildinizin güzelliği ve sağlığı için zaman zaman cilt maskesi yapmanız da çok önemli. Bunun için güzellik salonuna gidecek ne zamanım ne de bütçem var diyenlerdenseniz, size önerimiz pratik olarak evde hazırlayabileceğiniz maskeler olacak. Cilt maskeleri önerileri ve bitkisel cilt maskesi tarifleri sizler için. Ayrıcı cilt tipine göre maske önerileri yazımız içerisinde bulunmaktadır. Siyah noktalar ve kırışıklıklar için maske önerilerini de ihmal etmedik.

Bitkisel Cilt Maskesi Tarifleri

Bitkisel cilt maskesi tariflerini aşağıda sıraladık. Size uygun olan bitkisel cilt maskesini uygulayarak daha bakımlı bir cilde sahip olabilirsiniz.

Çilek Maskesi : Birkaç tane çileği, yulaf unuyla karıştırın. Bir yumurta sarısı ve iki çorba kaşığı yoğurtla birlikte iyice karıştırın ve krem kıvamına getirin. Yüzünüze sürün ve 20 dakika kadar bekleyip ılık suyla iyice yıkayın. Bu maske cildinize nem kazandırır ve göz altı çizgilerine iyi gelir.

Salatalık Maskesi : İki adet salatalığı rendeleyin, bir çorba kaşığı yoğurdu da içine koyun ve iyice yedirin. Sonra yüzünüze sürün ve yaklaşık 20 dakika kadar yani kuruyana kadar bekleyin. Sonra ılık suyla yıkayın. Salatalık, yüzünüze parlaklık verir ve özellikle yağlı ciltlerin yağ oranını azaltır. Cildiniz yağlı değil de kuru ise, bu karışıma çok az zeytinyağı katın.

Yumurta Maskesi : İki avuç buğdayı, iki bardak suda ezin. İki yumurta sarısını ve bir çorba kaşığı kadar badem yağını da karıştırın. Bu karışımı yüzünüze sürün, kurumaya başlayınca çatlak çatlak bir görünüm alınca yine ılık su ile yıkayın. Son olarak gül suyu sürün. Gül suyu hemen hemen her maske sonunda sürülebilir.

Kayısı Maskesi : Üç tutam defne yaprağını, bir tutam tarçın ve biraz kayısı suyu ile pişirin. Bu karışıma bir tane yumurta ve bir fincan süt ilave edip karıştırın. Krem kıvamına gelince, yüzünüze sürün 20 dakika kadar bekleyin ve temizleyin. Kayısı yüzdeki sivilceleri giderir ve cilde doğal bir parlaklık kazandırır.

Patlıcan Maskesi : Yarım patlıcanı kabuklarını soyup iki bardak suda kaynatın. Kaynayan patlıcana bir diş sarımsak ekleyin ve lapa haline getirin. Lapaya bir miktar kaymak ekleyip krem kıvamına getirin. Yüzünüze sürün ve 25 dakika beklettikten sonra ılık suyla yıkayın. Bu maske sayesinde cildiniz mikroplardan arınacak ve canlılık kazanacak.

Cilt Tipine Göre Maske Önerileri

Kuru ciltler için nemlendirici maske: Bir yumurta sarısını bir çorba kaşığı kadar süt ile karıştırın ve yüzünüze sürün. Yüzünüze hafif ısıda bir bez örtün ve 15 dakika bekleyin. Sonra ılık su ve soğuk suyla yıkayın. Bu maske cildinizi nemlendirecektir.

Yağlı ciltler için maske: Bir fincan kadar bala, bir çorba kaşığı limon suyunu ekleyin. Sonra kıvamına gelecek şekilde süt ilave edin. (krem kıvamına) Yüzünüze ve isterseniz de boynunuza sürün. Karışım kuruyunca ılık bir süngerle temizleyin. Sonra ılık suyla durulayın. Limon ciltteki sivilcelerin kurumasını ve yağ oranının düşmesini sağlar. Bal ise cildi yumuşatır.

Siyah Noktalar İçin Maske Önerisi

Siyah noktalardan kurtulmak için: Bir kase yoğurdun içine bir tane limon sıkın. Yüzünüze sürün. 20 dakika kadar bekleyin ve ılık suyla yıkayın. Limon suyu cildinizdeki sivilcelerin kurumasını ve siyah noktaların yok olmasını sağlayacaktır. Yoğurt ise cildinize nem verir.

Kırışıklıklar İçin Maske Önerisi

Kırışıklıklarla savaşan maske: Bir tane soyulmuş elmayı, üç kaşık kaymakla birlikte mikserde biraz karıştırın. Karışımı yüzünüze iyice yedirin. Yüzünüze bir bez kapatın ve 15 dakika kadar bekleyip ılık suyla yıkayın. Elma cildi dirileştirir. Kaymak ise hem yumuşatır hem de kırışıklıkların azalmasını sağlar.

Bu yazımızda en çok tercih edilen Cilt maskeleri önerileri ve bitkisel cilt maskesi tarifleri sizler için. Ayrıcı cilt tipine göre maske önerileri sizler için hazırladık öneri ve deneyimlerinizi yorum bölümünden yazabilir siniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir