Cilt Sorunları

Cilt Beyazlatma

Cildimizin görüntüsü ve renk tonu dış güzelliğimizde ilk göze çarpan etmendir. Cildimizin birtakım yerlerinde meydana gelen koyulaşma çok rahatsız edici olabilir. Genellikle diz ve dirsek mekanları bu durumdan çoğu ile büyülenen konumlardır. Bu yüzden bu mekanları örtecek kadar bol ve uzun giyinmeye özen bile gösterebiliriz.

 

Dirsek ve dizlerdeki deri başka bölgelere göre daha kalın ve sert olmasından bu ton farkı meydana çıkar. Ayriyeten bu bölgelerdeki ciltte yağ bezleri bulunmaz bu da o bölgenin daha kuru olmasına, kararmasına sebep olur. Uygun bakım ve hijyen ile bu mekanların nem dengesi korunarak kararmanın önlenmesi ya da azaltılması mümkündür.

Bunların yanı sıra renk tonunun değişik olması, cilt kararmasına sebep olan etmenler; aşırı kilo, dirseklerin masaya ilişkisi biçiminde çalışılan meslekler (öğrencilik, ofis memurluğu vb.), güneşin sebep bulunduğu pigment değişimleri, vuruşa bağlı morarmalar, hormonal değişimler, kalıtsal ve en sık karşılaşılan sebebi ölü cilt birikmesidir. Birkaç natürel ilaç ve cilt bakım teknikleriyle bu problemden kurtulabilirsiniz.

Cilt Beyazlatma Yöntemleri

Cilt Beyazlatma Limon

Limon cilt beyazlatıcı en tesirli maddelerdendi. Ölü cildin dökülüp alttan taze hücrelerin gelişmesine yardımcı olur. Koyu bölgeye bir oran limon sıkın ve 5-7 dakika kadar hafifçe ovun. 20 dakika kurumasının sonrasında ılık su ile durulayın ve üzerine nemlendirici sürün.

Diğer program biçimi ise; tam bir limonu sıkın ve bir yemek kaşığı bal ile karıştırın. Bu macunu kararmış bölgeye sürün ve 15-20 dakika bekletin. Daha sonra su ile durulayın. Bu programları haftada biri geçmeyecek şekilde uygulayın ve seanstan sonra direk güneş ışığına maruz bırakmayın.

Cilt Beyazlatma Yoğurt

Yoğurt içeriğindeki laktik yardımıyla cilt koyulaşmalarının azaltılmasında tesir gerçekleştiren cildi beyazlatan bir besindir. Bunun yanı sıra cildi nemli tutar ve anti bakteriyel tesiri ile cilt üzerinde biriken bakterileri uzaklaştırır. 1 yemek kaşığı yoğurda bir tatlı kaşığı sirke katın ve karıştırın.

Bu karışımı cildinize sürün ve kurumasını bekleyin. Ilık su ile duruladıktan sonra kurutun ve bir nemlendirici sürün. Diğer bir tanım ise; 2 yemek kaşığı mısır ununa bir yemek kaşığı yoğurt ek edin ve iyice karıştırın. Kararmış bölgelere sürün. 20 dakika bekledikten sonra ılık su ile ovarak durulayın. Bunu haftada 2-3 defa tekrarlamalısınız.

 

Cilt Beyazlatma Karbonat

Karbonat da cilt beyazlatma işleminde tesirli bir üründür. Ölü hücreleri uzaklaştırır ve cildin natürel rengine dönmesine yardımcı olur. Birer yemek kaşığı süt ile karbonatı karıştırın. 2-3 dakika süresince koyu bölgelere bu lapa ile masaj yapın. Ilık su ile durulayın ve peçete yardımı ile kurutun. Bunu her gün uygulayabilirsiniz, takı cildiniz istediği tona gelene kadar.

Cilt Beyazlatma Portakal

Cilt bakımında gereksinim duyulan en mühim madde portakaldan kolay bir şekilde temin edebileceğiniz C vitaminidir. Hem de portakal yüzünüzü beyazlatmak amacıyla gerektiğince varlıklı içeriklere sahiptir.

Düzenli olarak tüketilen taze portakal suyunun cildin yumuşak bir doku durumunda olması amacıyla büyük yarar sağladığı keşfedilmiştir. Portakal ile cilt beyazlatma (yüz beyazlatma) iki değişik teknikle uygulanabilir.

 

İki yemek kaşığı portakal suyu ile bir oran toz durumuna getirilmiş zerdeçal ile kıvamlı bir karışım hazırlayın. Kol ve bacaklarınıza da kullanabileceğiniz bu karışımı gece yüzünüze sürün. Gece boyu yüzünüzde kalan maskeyi ertesi sabah yıkayın ve bu prosedürü günlük olarak tekrarlayın.

Portakal kabuğunu toz durumuna istikbal şekilde rendeleyin. Rendelenmiş kabuk ve taze yoğurdu karıştırarak macun formu alacak şekilde karıştırın. Karışımı cildinize sürün ve 15-20 dakika bekleyip durulayın. Cildinizdeki noktalar ve başka izlerden kurtulabileceğiniz bu teknik haftada en çok bir ya da iki defadan çok tekrarlamayın.

Cilt beyazlatma evde  nasıl yapılır yazımızı tavsiye ederiz.

Cilt beyazlatıcı kremler hakkında yazımızı okuya bilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir