Makyaj

Cilt Bakımı ve Makyaj

Cilt bakımı ve makyaj nedir, cilt bakımı makyaj ilişkisi nasıl olmalı, cilt bakımı ve makyaj hakkında kısa bir bilgilendirme yapalım. Kadınların vazgeçilmezi makyaj güzel göstermenin yanı sıra cildiniz için zararlı sonuçlara da yol açabilir. Makyaj yapmayın demiyoruz tabii; ama birkaç püf noktasına dikkat edip, güzelliğinizin yanı sıra sağlığınızı da korumuş olursunuz.

Makyaj Çantası

Öncelikle makyaj çantanızı ele alalım. Makyaj çantanızı ne kadar sıklıkla temizliyorsunuz? Hiç mi? İşte bu kabul edilemez. Çantanın içinde dökülen toz farlar, kalemtıraş çöpleri ve daha neler neler var. Haftada bir makyaj çantanızı boşaltın, önce çantanın içini temizleyin. Sonra da ürünlerinizin durumuna bir göz atın. Örneğin, kapağı bozulmuş bir toz far ya da pudra yine çantanın içini kirletmek için hazırdır. Bunun için küçük bir torbaya ya da olabiliyorsa kapaklı başka bir kutuya malzemelerinizi koymayı deneyin.

Makyaj Malzemelerinin İçeriği

Kullandığınız ürünlerin içeriğine hiç dikkat ettiniz mi? Alerjik bir cildiniz varsa, ürünlerin içinde sizi rahatsız edebilecek şeyler olabilir. Ayrıca, markasız ürün kullanmamanızı öneririz. Ucuza markasız alınan kozmetiklerin cilde ve göze yaptığı tahriplerle ilgili çevremizde birçok örnek var. Paraya kıyıp, iyi ve dermatolojik makyaj malzemeleri edinin. Cildiniz buna değer.

Özellikle, pudra ve fondöteninizi sürmek için kullandığınız süngerleri de sıklıkla yıkamayı unutmayın. Çünkü bu gibi malzemelerin üzerinde oluşan bakteriler cildinizi olumsuz yönde etkiler ve kızarıklıklara, alerjik vakalara yol açar.

Makyaj Yapmadan Önce Yapılması Gerekenler

Makyajdan önce yüzünüzü sabunla yıkayın. Yumuşak bir havluya iyice kurulayın ve makyajdan önce kullanılan nemlendirici ürünlerden sürün. Bu işlemlerden sonra makyajınızı yaparsanız, cildiniz çok daha az yıpranır.
Biliyorsunuz ki son yıllarda yokmuş gibi duran makyajlar trend. Yani eskisi gibi boya fıçısına düşmüş gibi görünmek demode. Bu trend cildiniz için de son derece faydalı. Özellikle, cildin en önemli düşmanlarından olan kalın bazlı fondötenleri bir kenara bırakın. Cildin hava almasını sağlayan, su bazlı, nemlendirici özelliği olan ürünleri tercih edin.

Makyaj süngerlerinin temizliğinden bahsetmiştik. Fırçalar da bir o kadar önemli. Hem allık hem de far fırçalarınızı da sıklıkla temizlemeyi unutmayın. Fırçaların üzerinde göremediğiniz tozlar, bakteriler ve mikroplar cildinize zarar vermek için hazırolda beklerler.

Yatmadan Önce Cilt Bakımı

En son adım olarak, makyajınızı temizlemeyi unutmayın. Gece ne kadar yorgun ve geç saatlerde gelseniz de makyajla yatmayın. Temizleme mendilleri kolay çözüm gibi görünebilir. Ama çok sağlıklı olduğunu ve cildi tamamen temizlediğini söyleyemeyiz. Bunun için temizleme sütleri veya kremleriyle pamuk yardımıyla makyajınızı çıkartın. İyice temizlendiğinden emin olunca toniğinizi sürün ve en son olarak da gece için uygun nemlendirici ürününüzü uygulayın. Bu ürünleri seçerken de cilt yapınıza uygun olup olmadığına ve dermatolojik olmasına dikkat edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir