Cilt Bakımı

Cilt Bakımı Her Cilt İçin Gerekli Mi

Her yaşta ve her cilt muhakkak cilt bakımı gerektirmektedir. 20’li yaşlarda sorunsuz bir cilt parlak, canlı, gergin ve güzeldir. 30’lu yaşlarda ise biraz daha parlaklığını yitirmeye ve özen gösterilmeye ihtiyaç duymaya başlar. Cilde en büyük zararı sigara, uykusuz kalmak, fazla alkol alımı verir.

İlerleyen yaşlarda yani 40 yaşından sonra özel bakım kremleri, jelleri kullanmalı ve cilde ayrı bir özen göstermelisiniz. Aslında her yaş kesinlikle ayrı şekilde bakım ister. Genç yaşta bile cildin nem oranı, bakımı ayrıdır. Özellikle ergenlik döneminde oluşan sivilceler ve siyah noktaları yok etmek için cildin sürekli olarak temizlenmesi ve bakım yapılması gerekmektedir.

Cilt bakımı her cilt tipi için ayrı olarak (karma, yağlı, kuru, normal ve hassas ) uygulanmalıdır. Elbette bazı ciltler biraz daha özen istemekte ve cilde parlaklık kazandırılması için nem kazandırılması gerekmektedir. Kuru ciltler her daim gergin ve kuru kaldığından gece ve gündüz bakım kremleri kullanılması gerekmektedir.
Genç yaşlarda kişi cildini fazla önemsemese de ilerleyen yaşlarda çok daha önem verilmesi gerektiğinin farkına varmaktadır. Özellikle 30 yaşından sonra burun ortası olan T kısmında ciddi anlamda yağlanma görülür ve cilt karma cilt olarak şekil değiştirmektedir. Siyah noktalar da giderek artar.

Cilt bakımı için piyasada birçok cilt bakım ürünü bulunur. Bunların yanı sıra bir de evinizde doğal olarak cilt bakım maskeleri hazırlayabilirsiniz. Yumurta sarısı, zeytinyağı, yoğurt suyu gibi tamamen doğal ve cildi besleyen bu gıdaları cildiniz için maske olarak hazırladığınızda mükemmel sonuçlar alabilirsiniz. Haftada bir defa olsun bu maskeleri uygulamanız yeterlidir.

Sabah ve akşam tonik ile temizleyerek nemlendirici ile cildinize günlük bakım yapmalısınız. Özellikle 20’li yaşlardan sonra cilde düzenli olarak bakmak her daim güzel bir cilt için gereklidir. Sarkma, kırışıklıklar ve kazayağı gibi bozuklukları en aza indirmiş olursunuz. Bu yüzden kesinlikle her cilt bakıma muhtaçtır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir