Sivilce Tedavisi

Çıban

Vücutta farklı bölgelerde ortaya çıkan iltihaplı şişliklere çıban adı verilir. Bu çıbanlar genel olarak kol altı, sırt bölgesi ya da kasıklarda ortaya çıkar. Farklı türlerdeki bakterilerin neden olduğu çıbanların tedavisi de çeşitlerine göre değişiklik gösterir. Bu yazımızda sizlerle koltuk atı, sırt, kol, kasık ve kalçada çıkan çıban çeşitleri hakkında bilgiler vereceğiz.

Çıban Nedir?

Çıban genel anlamda ciltte meydana gelen iltihaplı şişliklere verilen addır. Çeşidine göre büyüklükleri, nedenleri, tedavisi ve etkisi değişen bu çıbanlar mutlaka tedavi edilmelidir. Kıl köklerinden giren ve vücudun bağışıklığına göre farklı sürelerde çıbana neden olan bakteriler, tedavi edilmediğinde daha hızlı ilerleyip birden fazla çıbana da neden olabilir.

Daha çok bağışıklık sistemi güçsüz olan kişilerde ortaya çıkan çıbanların en tehlikelileri dudak ve yüz bölgesinde ortaya çıkanlarıdır. Diğer bölgelerdekine oranla daha iltihaplı olan bu çıbanlar, tedavi edilirken de daha özel ilaçlar ve yöntemler denenmelidir.

Vücudunuzda yer alan iltihaplı bezelerin gerçek çıban olup olmadığını bazı belirtilerden anlayabilirsiniz.

Çıban nasıl olur sorusuna cevap olarak;

  • Hafif kızarıklık şeklinde başlar
  • İçi iltihaplı ve sert bir bezedir
  • Üzerine doknulduğunda sert gelir ve acı verir
  • Çoğu zaman ateş yükselmesine neden olur
  • Yanma ve batma şeklinde rahatsızlık verir, maddelerini verebiliriz.

Çıban Çeşitleri Nelerdir?

Değişik tür bakterilerin neden olduğu çıban türleri vardır. Bu çıbanların belirtileri, büyüklükleri ve tedavisi de farklıdır. Aşağıda, en fazla görülen çıban çeşitleri ve bu çıbanlar hakkında detayları sizler için paylaştık.

Kan Çıbanı

Genel olarak stafilokok adlı mikroorganizmanın neden olduğu kan çıbanı, en fazla giysilerin temas ettiği bölgelerde görülür.

Ciltte ilk olarak kırmızı kaşıntı olarak ortaya çıkar. İlerledikçe kaşıntı çoğalır ve bölgede şişlik başlar. Şişlik ile birlikte kaşıntının yerini acı ve yanma alır. El ile dokunulduğunda sertlik ve ısı hissedilir. Kan çıbanı oluşumuna neden olan bakteriler tedavi edilmediğinde vücudun başka bölgelerine sıçrayabilir.

Kemik iltihabı, böbrek iltihabı, vücudun başka bölgelerinde apseye neden olabilen bu bakteriler, çıban olgunlaştıktan sonra sıkılarak irin ile birlikte vücuttan uzaklaştırılmalıdır.

Kör Çıban

Uzun süre cilt üzerinde iyileşme göstermeden var olan çıban türüdür. Daha çok ense, boyun, sırt ve yüz bölgesinde görülür.

Kör çıban nasıl geçer

Kör çıban içindeki irinin çıban olgunlaştıktan sonra sıkılarak çıkarılması gerekir. Bu aşamada ellerin temiz olması, cildin hijyeninin sağlanması gerekir. Sıkma aşamasından sonra çıbanın üzerinin kabuk tutması ve iyileşme aşamasında bölgenin yine temiz tutulması gerekir. Gerekli ise özel merhem ve losyonların da kullanılması gerekebilir.

Kara Çıban

Basilus antrasis isimli bakterinin neden olduğu kara çıbanın bulaşıcı özelliği vardır. Sığır, koyun, dana, kuzu gibi insanların besledikleri hayvanlarda aniden ortaya çıkan bu çıbanlar, hayvandan insana bulaşma özelliğindedir. Şarbon olarak da bilinen bu rahatsızlık, insanlarda ve hayvanlarda ölüme neden olabilir. Ölüm sonrasında da bulaşma özelliği nedeni ile kara çıban sonucu ölümlerde otopsi yapılmaz.

En önemli belirtisi kanın pıhtılaşma özelliğini bozması olan hastalık nedeni ile ölümlerin öncesi ve sonrasında makat, ağız ve burun bölgesinden kanlı akıntı gelir. İnsanlarda iç organ şarbonu ve deri şarbonu olarak ikiye ayrılır. Deri şarbonuna aynı zamanda şark çıbanı adı da verilir.

Vücutta koltuk altında çıban çıkması durumunda kişinin çok canı yanabilir. Tedavi için ilk olarak bölgenin terlemesinin engellenmesi, ardından uygun ilaçların kullanılması gerekir. Kalçada çıban durumunda ise mutlaka doktor kontrolü gereklidir.

Çıban Neden Olur?

Vücutta çıban çıkmasının sebepleri

Çıbanlar vücutta bir bakterinin etken olduğu iltihaplı deri hastalıklarıdır. Kötü beslenenlerde bünyesi zayıf olanlarda alkoliklerde beden direnci düşük olanlarda sık sık çıban çıkabilir. Genellikle vücudun sıcak bölgelerinde daha sık çıkar.

Koltuk altı, göbek ve kalça bölgeleri kasıklar gibi daha çok terleyen ve fazla nem almayan bölgelerde sık rastlanır. Bağışıklık sistemini zayıf olmasını sağlar bunun dışında dengesiz beslenme, alkol tüketimi, yağlı besinlerin tüketimi çıban oluşmasını etkililer vitamin ve protein eksikliği sürekli oturmak fazla kilo sağlıksız beslenme hareketsizlik de vücutta çıban çıkmasına sebeptir sürekli çıkması halinde bu gibi hastalıklarda ortaya çıkar kan hastalıkları, şeker hastalığı, kansızlık, kanser kemoterapi gibi.

Göz Çıbanı Neden Çıkar?

Göz çıbanı halk arasında arpacık diye bilinir. Göz kapağında yer alması sonucunda iltihaplardan ortaya çıkmaktadır. Göz çıbanı arpacık itdirseği olaraktan bilinir.

Göz kapaklarının altında ve üstünde bulunan bezlerin görevi gözlerin kurumasına engel olma görevini üstlenir bunların sekiz tanesi alt göz kapağında 12 tanesi üst göz kapağındadır bu bezlerdeki enfeksiyon sonucunda göz çıbanlarının kendiliğinden boşalması görünmektedir.  Buna bağlı olarak iyileşme süreci başlamış olur.

Kalçada çıban neden çıkar

Ciltte zayıf alanlardaki kıl köklerinde başlayan kan çıbanı fronkül diye bilinen iltihaplı oluşumlardır. Vücutta her bölgede etkili olabilirler özelliklede kalçada kaba etlerde giysilerle temas eden bölgede yaygın şekilde çıkar. Bunun dışında koltuk altı kasık arası bilekler yüz burun ense boyun gibi alanlarda da çıkması yaygındır.

Kalça üzerinde çıban çıkması ise bölgenin iltihap oluşumundan kaynaklanmaktadır. Fazla kilolu olma aşırı kıllı olma cildin fazla yağlı olması aşırı terleme vücudun direnç düşmesine bağlı olarak şeker hastalığı, kanser tedavisi kalçada çıban çıkmasına sebep olabilir.

Kalçada çıkan çıban nasıl geçer

Çıban kalçada çıkarken ağrılı ve kırmızı bir şişlikle ucunda sarı bir iltihap ile baş verir bu çıbanlar bir hafta içinde başında ki tıkacın açılmasıyla içini boşaltır.

İrin boşaldıktan sonra ağrı zayıflar ve 4-5 günde iz bırakarak geçer. Eğer ki hasta sürekli çıban sürekli tekrarlıyorsa bu durumda şeker hastalığı başta olmak üzere diğer faktörler araştırılmalıdır.

Çıban neden çıkar nazar 

Deri üzerinden hızlı bir şekilde reaksiyon sonucunda ortaya çıkar. Hızlı bir şekilde bu yerler çoğalma işlemi gerçekleşir ve çıban oluşumu gerçekleşir. Çıban yaş ve cinsiyet fark etmez beslenme ve vitamin eksikliğinden kaynaklanan bağışıklık sisteminin zayıflaması kanser tedavisi sürecinde mutlaka çıkar.

Nazardan çıban çıkması durumunda ilk olarak mutlaka doktora başvurmalısınız çıbanın çıkma sebebi iç hastalıkların veya bir hastalığın belirtisi olabilir. Her yol denendikten sonra dualardan şifa istenir. Allah a güvenerek yapılan dua geri çevrilmez. Nazardan çıkan çıbana Allah in izniyle şifa istenir.

Vajinada çıban neden çıkar

Kadınların çoğunda vajina bölgesinde akne yâda sivilce benzeri cilt sorunları çıkar. Kişinin aşırı stres durumu hormonal değişikler yapılan diyetler aşırı sağlıksız yağ üretiminde neden olabilir. Genital bölgenin temiz tutulmaması durumunda bölge enfeksiyon kapar ve ağrılı ve sancıya sebep olan çıban çıkar. Bu durumlara son derece dikkat edilmesi gerekmektedir.

Çıban Nasıl İyileşir?

Kıl yuvası bölgesinin ya da bir yağ bezi sonucunda çıban ortaya çıkmaktadır. Çıbanlar son derece ağrı vermekle beraber kırmızı renkte olmaktadır.

Çıban nasıl geçer

beslenme şartları çıbanın geçmesinde en büyük unsurdur. Sağlıksız düzensiz beslenme şartlarında çıbanlar vücudun farklı bölgelerinde çıkar. Çıban tedavisi antibiyotikli kremler kullanılabilinir.

Çıbanın hızlı bir şekilde geçmesi için sarımsak tüketimi artırılabilir. Çıbanı yok etmenin ilk yolu temizliktir çıbanın olduğu bölgeyi temizlemek bulaşa bilecek olan mikropların engellenmesi sağlanır. Eğer ki çıbanın ilk çıkma evresinde avrat otu ile yapacağınız müdahale ilerlemesini önleyecek ve kurtulmak için yeterli olacaktır.

Çıban nasıl geçer ne iyi gelir

İlerlemeyen bir çıbanınız var ise uzman eşliğinde çıbanlı bölgeye barut kullanımı yapılır. Bitkisel işlemler için papatya, lavanta gibi bitkilerin karışımı çıban için son derece iyi olacaktır. Bu bitkilerin suyu ile çıbanın bulunduğu kısmı bir bez yardımıyla silebilirsiniz. Tedavi süreci boyunca bu işlem son derece sağlıklı olacaktır.

Çıban patlatma çıbanların henüz olgunlaşmadığı zamanda kesinlikle patlatılmaması gerekir özellikle parlak kırmızı renkte olan çok ağrılı çıbanlara bu şekilde müdahale edilmemelidir. Patlatılmaya çalışılsa bile patlamazlar henüz olgunlaşmadığı için çevrede kılcal damarlara yayılan enfeksiyon sonucunda bakteriler kan dolaşımına girer. Bu sebepten dolayı kanda zehirlenme böbrek problemleri gibi sorunlar yaşanabilir.

Çıbana kesin çözüm

Çıbanın olgunlaşmasının beklenmesidir gerekirse bunun için bitkisel çözüm yolları araya bilirsiniz közde pişirilen kuru soğan çıbanın üzerine sarılarak bir gece bekletilerek çıbanın patlatılması sağlanır. Kara merhem denilen çıban merhemi de sürülebilirsiniz.

Bunlarla çıban patlatma gerçekleşirse çıbanın içindeki iltihap dışarıya akar bundan sora çıbanın üzerine antibiyotikli merhem sürerek temiz bir gazlı bezle kapılmalıdır. Enfeksiyon oluşmasını engellemek için temiz tutulmalıdır. Enfeksiyon kapan çıbanlar kızarır ve şişlik devam eder.

Çıban Nasıl Geçer Bitkisel

Evde hızlı bir şekilde yapabileceğiniz limon, papatya ve kekik ile bir karışım sayesinde iyileşme süreci hızlanacaktır. Daha hızlı bir şekilde ve farklı bir şey denemek istersiniz tarçın ve kekik çayı içebilirsiniz.  Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi sağlanır yeni çıkan çıbanlarda güzel avrat otu faydalı olur. Antibiyotikli pomatlar kullanıla bilinir. İlaç kullanımı yanında çıbanlı yere zeytinyağı sürülebilir. Bal ve un karışımlıda yararlı olacaktır.

Çıban Patlatmak

Çıban nasıl patlatılır

Çıbanları sıkmak iltihabın yayılmasına sebep olacaktır. Küçük çıbanların tam olarak iyileşmesi sürecinin patlatmak olarak göründüğü bilinmektedir. Ancak böyle bir durum sonucunda ağrılı bir durum ortaya çıkabilir. İltihabın çıktığı yere bant yapıştırabilirsiniz. İz tamamen geçene kadar bu işlemi gerçekleştirmeniz iyi olacaktır.

Çıban kremi

Çıban içerisinde yer alan iltihabın tam olarak akıtılması gerekmektedir. Bu iltihaplar genel olarak çıbanların gelişimine etki yapmaktadır. Buna halk arasında ise kara merhem denmektedir. Çıban tedavisi sürecinde doğal yöntemlerden ayrı olarak kremler kullanarak da tedavi sürecini son derece hızlandırabilirsiniz. Çıbanlı bir bölgenin hızlı bir şekilde sabunlu bir su ile yıkamanız iyi olacaktır.

Bu şekilde çıban kuruyacaktır. Hava almayacak şekilde bandajlamamak gerekir. Bunun ilk günlerinde günde 2 defa yapmak yeterlidir. Çıbandan iltihap çıkmaya başladığı zaman uygulamayı günde 1 defa yapmak yeterli olur. Bu işlemlere bağlı olarak çıbanın hızlı bir şekilde patlatılması söz konusu olmayacaktır.

Çıbanın ne tür bir çıban olduğu bilinmediği için doktor gözetiminde patlatılma işlemi yürütülebilir. Hamile kadınların asla bu işlemi gerçekleştirmemesi gerekmektedir.

Çıbanın patlaması kendiliğinden olur ise irin akar ve iltihaplı bölge küçülerek ağrısı yavaş yavaş azalır. Siz kesinlikle patlatmayın patlamayan çıban doktor kontrolü altında kremlerle ilaçlarla yapılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir