Çayağacı Krem
Cilt Bakımı

Çay Ağacı Kremi

Çay ağacı, bir diğer adıyla Hint defnesi; mersingiller ailesinin bir üyesi olan, doğal olarak Avusturalya’da yetişen bir bitki çeşidi olarak; geleneksel tıpta pek çok hastalığın tedavisinde kullanılıyor.

Bu ağacın yapraklarından elde edilen çay ağacı yağı; harika bir antiseptik olarak, ciltteki yara izlerinin üzerine sürüldüğünde bu yaraların daha hızlı bir şekilde iyileşebilmesine olanak tanıyor. Aynı zamanda ciltteki çizik, tahriş, yanık izi, kızarıklıklara da oldukça iyi geliyor.

Çay ağacı yağından imal edilen çay ağacı kremi; antiseptik ve antienflamatuar etkisi ile cilt üzerindeki çizik ve yaralara sürüldüğünde yarada bakteri ve mikrop oluşumunu önemli ölçüde önlüyor.

Cilt sorunları için birebir olan bu mucizevi krem; ciltteki koyu kahve lekeleri, güneş yanıklarını, yanık izlerini, siğilleri ve çoğu cilt problemini kısa bir süre içerisinde tedavi ediyor.

Bu yazımda kısaca çay ağacı kreminin faydalarından bahsetmek, çay ağacı kremi nasıl kullanılır? sorusunu yanıtlamak yani bu şifalı kreme dair merak ettiğiniz soruları cevaplandırmak istiyorum.

Çay Ağacı Kremi Ne İşe Yarar?

Özellikle ciltteki sivilce ve aknelerin tedavisi amacıyla tercih edilen çay ağacı kremi, iltihap giderici etkisi sayesinde aknelerdeki iltihabı kurutuyor. Aynı zamanda iltihabın ilerlemesini ve vücudumuza yayılmasını önlüyor.

Yani çay ağacı yağından elde edilen bu krem; pürüzsüz, sorunsuz ve daha güzel bir cilde kavuşmanızı sağlıyor.

Sivilce ve akne tedavisinin yanı sıra mantar tedavisinde de yararlanabileceğiniz bu krem, ayak tabanlarındaki ve genital bölgedeki mantarları yok ediyor.

Siğil tedavisi için de birebir olan krem; genital bölge ve vücut siğilleriyle daha kolay bir şekilde mücadele edebilmenize aracılık ediyor.

Dermatit ve alerji tedavisinde de yararlanabileceğiniz bu kremi cilt kesiklerini, cilt yanıklarını, sedef hastalığını, tırnak batmalarını tedavi edebilmek amacıyla da kullanabilirsiniz.

 Çay Ağacı Kremi Faydaları:

Çay ağacı kreminin en önemli faydalarını ve kullanım alanlarını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Cildi derinlemesine temizliyor

Peeling ve tonik olarak kullanabileceğiniz bu krem; cildi derinlemesine temizliyor. Cildi ölü hücre, makyaj kalıntıları, toz ve kirden arındırmanın yanı sıra gözenekleri sıkılaştırıcı bir etki de gösteriyor. Cildi sıkılaştırdığı için ciltteki kırışıklıklara ve ince çizgilere de oldukça iyi geliyor.

Peeling ya da tonik olarak çay ağacı kremi kullanmak istediğinizde bir miktar kremi bir pamuk yardımıyla cildinize sürün ve bu pamukla cildinizi güzelce silin.

 • Sedef ve Egzamayı Tedavi Ediyor

Son derece yaygın görülen deri hastalıkları arasında yer alan sedef ve egzamayı iyileştiriyor. Sedef ve egzama tedavisinde bu kremden yararlanmak için cildinizdeki sorunlu bölgeye bu kremden az bir miktar ve ince bir tabaka halinde sürün.

En iyi sonucu alabilmek adına mutlaka kremi cildinize sürmeden önce cildinizi iyice temizleyin.

 • Akne ve sivilceleri iyileştiriyor

Anti bakteriyel ve antiviral özellik sergileyen çay ağacı kremi, yüz bölgesindeki ve tüm vücuttaki sivilce ve aknelerin üzerine uygulanabiliyor. Düzenli kullanıldığında akne ve sivilce oluşumunu önlemenin yanı sıra mevcut akneleri de iyileştiriyor.

Sivilce ve akne tedavisinde bu kremi kullanmak için cildinizdeki akne ve sivilcelere günde bir iki sefer bu kremi sürebilirsiniz.

 • Çıban ve uçukları yok ediyor

Genital bölge ve dudak kenarı başta olmak üzere zaman zaman cildimizde beliren çıban ve uçukları gideren çay ağacı kremi, uçuğa iyi gelen kremler listesinde başı çekiyor.

Günde bir iki sefer uçuk ve çıbanlara bu kremi uyguladığınızda birkaç aylık düzenli kullanım sonrasında vücudunuzdaki tüm çıban ve uçuklardan kurtulabiliyorsunuz.

 • Ayak mantarına iyi geliyor

Ayak sağlığımızı olumsuz bir şekilde etkileyen, yaygın görülen bir rahatsızlık olan ayak mantarına da iyi gelen çay ağacı kremi, mantarı yumuşatıp, iyileştiriyor.

Yıkanmış yani temiz ayaklarınıza günde bir iki sefer bu kremden sürerek, ayak mantarı tedavisinden etkili bir sonuç elde edebilirsiniz.

 • Böcek ve haşere ısırıklarını geçiriyor

Alerji ve dermatiti tedavi eden çay ağacı kremi, derideki böcek ve haşere ısırıklarına sürüldüğünde iyileştirici bir rol üstleniyor.

Aynı zamanda deriyi böcek ısırmalarına karşı da korumuş oluyor.

Yukarıdaki deri sorunlarının yanı sıra tırnak batması, sıyrık, çizik, bıçak kesiği gibi deri yaralanmaları tedavisinde de gönül rahatlığıyla çay ağacı kremini kullanabilirsiniz.

 Çay Ağacı Yağı Ne İşe Yarar?

Çay ağacı kreminin yapımında kullanılan çay ağacı yağı, krem kullanımından elde edebileceğiniz tüm faydaları size sunuyor.

Yani sivilce, akne, çıban, uçuk vb. cilt sorunlarının tedavisinde çay ağacı kremine alternatif olarak çay ağacı yağını da kullanabilirsiniz.

Bununla birlikte kepek, bit gibi saçınıza dair sorunlarınızın yanı sıra grip tedavisinde de bu yağı kullanmayı tercih edebilirsiniz.

 • Çay ağacı yağı ile kepek tedavisi:

Kepek probleminden şikayetçiyseniz, saçlarınızı kepekten arındırmak ve kepek oluşumunu önlemek adına kullandığınız saç şampuanınıza birkaç damla bu yağdan ekleyin. Ardından şampuan kutusunu iyice çalkalayın.

Şampuanla saçlarınızı yıkadığınızda şampuanı saçlarınızda 5 dakika bekletin. Ardından saçlarınızı bol ılık suyla durulayın.

Birkaç aylık düzenli kullanım sonrasında kepek probleminizle vedalaşabilirsiniz.

 • Çay ağacı yağı ile grip tedavisi:

Grip, nezle, soğuk algınlığını gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde de bu kremden yararlanabilirsiniz.

Bu amaçla bir tencereye su koyun ve suyu kaynatın. Kaynayan suyun içine 3-4 damla bu yağdan damlatın. Ardından kaynar suyun buharını soluyun.

10-15 dakika boyunca suyu solumaya ve yüzünüze tutmaya devam edin. Böylelikle çay ağacı yağının anti-inflamatuar ve anti-bakteriyel özelliğinden yararlanabilir, hastalığınızın ilerlemesini önleyebilirsiniz.

 • Çay ağacı yağı ile bit tedavisi:

Kepek oluşumunu engellemenin dışında saçlardaki bitleri öldürmede de başarılı olan bu yağ ile saçlarınıza ve saç diplerinize güzelce masaj yaparak, bitlerden kurtulabilirsiniz.

Çocuklarınızda bit tedavisi amacıyla da bu yağı kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Çay Ağacı Kremi Nasıl Kullanılır?

Piyasada pek çok markanın çay ağacı kremi bulunuyor. En çok tercih edilenler arasında ise Farmasi’nin bir ürünü olan Dr. Cevdet Tuna’nın kremi ilk sırada bulunuyor.

Cildi nemlendirici, besleyici ve cilt sorunlarını tedavi edici bir yönü bulunan bu kremi günde bir iki sefer cildinize sürebilirsiniz.

Yüzünüzdeki akne ve sivilcelerin tedavisi amacıyla ürünü kullanmayı düşünüyorsanız, kremi yalnızca cildinizdeki sorunlu bölgelere sürmenizin yeterli olacağını söyleyebiliriz.

 • Mantar tedavisinde kullanımı:

El ve ayaklarda mantar tedavisi için öncelikle elinizi ya da ayaklarınızı 15-20 dakika boyunca suda bekletmelisiniz. Ardından ellerinizi ya da ayaklarınızı yumuşak bir havluyla güzelce durulamalısınız. Son olarak, krem ile cildinizi nemlendirmelisiniz.

Çay Ağacı Kremi Fiyatı:

Çay ağacı kremi fiyatı, kremin markasına ve ürün gramajına göre değişiklik gösterebiliyor. Ürün fiyatı 30 TL’den başlayarak, 60 TL’ye kadar çıkabiliyor.

En çok satın alınan markaların ise Farmasi Dr.C. Tuna, Biorichi, Huncalife, Arifoğlu, Arleva vb. markalar olduğunu ifade edebiliriz.

Çay Ağacı Kremi Yan Etkileri:

Kremin içeriğinde bulunan etkin maddelere karşı aşırı hassasiyeti bulunan kişilerde maalesef ki birtakım yan etkiler görülebiliyor.

Ya da doz aşımına kaçan kişiler; bazı yan etkilere maruz kalabiliyor.

Nadir görülen yan etkileri aşağıdaki şekilde sıralayabilmemiz mümkün:

 • Deride yanma ve batma hissi
 • Kızarıklık
 • Tahriş
 • Kaşıntı

krem kullanımının olası yan etkileri arasında bulunuyor.

Çay ağacı yağının direk olarak, oral yolla tüketilmesi ise daha ciddi komplikasyonlara neden olabiliyor.

Çay ağacı yağının oral yolla tüketiminin olası yan etkilerini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • İshal
 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Sersemlik
 • Anaflaktik şok

Bu yağın oral kullanımı anaflaktik şok gibi ölümcül sonuçlar doğurabileceğinden herhangi bir yan etki ile karşılaşmanız durumunda mutlaka yağ tüketimini kesmeli ve acilen bir doktora görünmelisiniz.

UYARI:

Çay ağacı kreminin ya da yağının hamilelerde ya da emziren annelerde kullanımının güvenilir olup olmadığına dair yeterli bilimsel araştırma bulunmamaktadır. Bu yüzden hamileyseniz ya da bebeğinizi emziriyorsanız; bu kremi ya da yağı kullanmaktan kaçınmalısınız!

Bu yazımda kısaca çay ağacı kremi ne işe yarar? sorusunu yanıtlamaya çalıştım.

Her daim sağlıkla kalmanız dileğimle…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir