Sağlık

Burun Ameliyatı Sonrası

Burun ameliyatı sonrası insanların merak ettiği konular bulunmaktadır. Genelde burun ameliyatı kaç günde iyileşir, burun ameliyatı sonrası banyo yapılır mı, burun ameliyatı sonrası kanama olur mu gibi sorular sorulmaktadır. Bu yazımızda burun ameliyatı sonrası merak edilen tüm soruları ele almaya çalışacağız.

Burun Ameliyatı Kaç Günde İyileşir?

Burun ameliyatı kaç günde iyileşir ve iyileşme süreci;

Burun Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

İnsanların 5 duyu organlarından birisi olan burun yüz güzelliği açısından önemli bir konumdadır. Bazı kişiler burunlarının doğuştan yamuk olması, büyük olması, daha sonra yaşantısında darbelerden dolayı sıkıntılar yaşaması sonrasında burun estetiği yaptırmaktadırlar. Burunlarının daha estetik olmasını isteyen kişiler ameliyat sonrası iyileşme sürecinde de bir süre dayanmaları gerekmektedir.

Estetik burun ameliyatı sonrası şişlikler ne zaman iner?

Estetik ameliyatı sonlandıktan sonra bir ilaç ya da ek müdahale ile iyileşme süreci azaltılamamaktadır. İyileşmesi için sabırla en az 6 ay, en çok 2 yıl beklenmesi gerekmektedir. Bu sürecin kısa olması için doktor tarafından söylenenlere dikkat edilip darbe ve burunda uygulanacak hareketlerden kaçınılması gerekmektedir.

Burun Ameliyatı Sonrası Bakım

Burun ameliyatı bittikten sonra genelde ağrı çok olmaz küçük bir sızı halinde olmaktadır. Bazen burun ameliyatı sonrası bir gün hastanede kalınması gerekse de genelde 6 – 8 saat sonra taburcu edilmektedir. Ancak ameliyat ardından 4 ile 6 saat içerisinde sıvı veya katı hiç bir şey içilmemesi ve yenmemesi gerekmektedir. Sadece ağızda yaşanacak kuruluklar için dudakların ıslatılmasına izin verilmektedir.

Bu süre bittikten sonra sıvı gıdalarla başlamak idealdir. Ancak burun ameliyatı kaç günde iyileşir diye soracak olunursa ilk iki gün ameliyat nedeni ile kanlı sızıntılar hafif hafif olabilmektedir. Birde daha sonrasında başınızı yüksek bir yerde kalacak şekilde uyumanız sıkıntıları azaltacaktır. Bu durumlara dikkat edildiği sürece kısa bir zamanda iyileştiği görülmüştür.

Burun Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Burun ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenleri soru cevap şeklinde ele aldık. Estetik burun ameliyatı olanların bilmesi gerekenler yazımızın içeriğinde yer almaktadır.

Burun Ameliyatı Alçı

Burun alçısı ne işe yarar?

Burun estetiği sonrası burun üzerine alçı ve bandajlar yerleştirilmektedir. Şekil verilen burnun mevcut yapısını koruması ve dokuların kaynaşması için alçı ve bandaj uygulamaları zorunlu tutulmaktadır. Tüm burun ameliyatlarından sonra hastaların burunlarında bu uygulamalar gerçekleştirilmekte ve burun bu şekilde korumaya alınmaktadır. Alçı ve bandaj süreleri ne kadardır? Sorusuna gelin beraber yanıt arayalım.

Burun ameliyatı sonrası takılan bant

Burun estetiği yapılmasının ardında burun üzerinde konuşlandırılan alçı ve bandajın burunda kalma süresi 7 – 10 gün aralıklarında değişim göstermektedir. Ayrıca bu durum ameliyatı gerçekleştirilen kişiye göre de değişebilmekte ve alçı ve bandajın burunda kalma süresi uzayabilmektedir. Ancak genel olarak bu sürenin 1 hafta ile 10 gün arasında farklılık gösterdiğini söylemek mümkündür.

Burun alçısı ne zaman çıkar?

Diğer yandan burun estetiği sonrasında alçı ve bandaj, yapılan operasyonun derinliğine göre daha uzun süre burunda kalabilmektedir. Operasyonu gerçekleştiren doktor, yaptığı ameliyata göre alçı ve bandajın ne kadar süre burunda kalacağına kendisi de karar verebilmekte ve bu nedenle alçı ve bandajın burunda kalma süresi değişebilmektedir.

Burun alçısı çıktıktan sonra şişlik

Bunların yanı sıra operasyon sonrası geçen süre içerisinde burun dokularının yeteri kadar kaynaşamaması alçı ve bandaj sürelerinde uzama meydana getirebilmektedir. Tabi bu tür durumlarda öncelikle operasyonu gerçekleştiren doktor, hastanı burnunu kontrol etmekte ve gerekli gördüğü taktirde alçı ve bandajın burunda belirli bir süre daha kalmasını öngörebilmektedir.

Burun Ameliyatı Sonrası Banyo

Burun ameliyatı sonrası banyo 1 gün sonra yapılabilir. Anacak burun estetiği sonrası yüz yıkama işleminde bir kaç noktaya dikkat etmelisiniz.

  • Yüzünüzü nemli bir bezle yıkayınız şiddetli suya maruz bırakmayınız.
  • Alçı ve bandajların ıslanmaması gerekir.
  • Yaklaşık 1 hafta sonra alçı ve bandajlar çıkarıldığında rahatlıkla tüm vücudunuzu yıkayabilirsiniz.

Burun Ameliyatı Sonrası Kanama

Burun ameliyatı sonrası kanama pembe, açık kırmızı renkte az miktarda geliyorsa bu normaldir. Fakat burnunuzdan kanın kendi kıvamında ve koyu kırmızı kan gelmeye devam ediyorsa mutlaka doktorunuza bildiriniz.

Burun Ameliyatı Sonrası Temizlik

Yaklaşık 1 hafta içerisinde silikon yaprakçıklar çıkarıldığında nazikçe burun temizliği yapılabilir. Burun ameliyatı sonrası temizlik kulak çubuğu ile nazik hareketlerle günde 2-3 defa yapılabilir. Sert hareketler yapmamaya özen gösterin.

Burun ameliyatı sonrası gözlük 

Burun ameliyatı sonrası gözlük kullanımı 2-3 ay gibi bir süre yasaklanır. Bunun yerine lens kullanmaları önerilir.

Burun ameliyatı sonrası spor

Burun ameliyatı sonrası 2 hafta boyunca kan basıncını artıran sporlardan uzak durmak gerekir. Hafif tempolu yürüyüşler bu dönemde uygun olacaktır. Günlük işlerinizi yaparken kendinizi fazla yormayın ve öne fazla eğilmeyin.

Burun ameliyatı sonrası tıkanıklık

Burun ameliyatı sonrası tıkanıklık ne zaman geçer sorularına fazlaca rastlanmaktadır. Burna takılan silikon yaprakçıklar çıkarıldıktan bir süre daha burun tıkanıklıkları devam edecektir. Biraz sabırlı olmakta fayda var.

Burun deviasyon ameliyatı sonrası yaşananlar ve yapılmaması gerekenler kısaca bu şekildedir.

Burun Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalı?

Burun Ameliyat Olmak İçin Özel Bir Zaman Var Mıdır?

Burun estetiğinde ameliyat olmak için bazı zaman dilimlerinden bahsetmek mümkündür. Bu konuda ilk olarak değineceğimiz konu kişinin yaşı olmaktadır. Uzmanlar, zorunlu olmadıkça burun ameliyatı yaşının erkeklerde 18, kızlarda ise 17 olduğunu belirtmektedir. Bunun nedeni kemik ve kıkırdak yapının belirtilen yaşlara kadar ancak gelişimini tamamlaması olmaktadır. Ameliyat olmak için özel bir zaman var mıdır? sorusuna daha geniş bir şekilde göz atalım.

Burun estetiği olmak için özel bir zaman var mıdır?

Burun estetiği yaptıran bir kişinin öncelikle burun yapısındaki kemik ve kıkırdak yapının gelişimini tamamlaması gerekmektedir. Çünkü bu yapıların gelişimini tamamlamadan operasyona alınan bir kişide, ilerleyen zamanlarda gelişim nedeniyle şekilde değiştiren yapılar bazı problemlerin yaşanmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle erkek ya da kızlarda kemik ve kıkırdak yapı gelişimleri tamamlanmadan burun ameliyat yapılmasına pek sağlıklı bakılmamaktadır.

Burun ameliyatı yazın yapılır mı?

Kışın burun ameliyatı olunur mu?Diğer yandan burun estetiği ameliyatlarının genelde kış aylarında yapılması tavsiye edilmektedir. Bunun nedeni yaz aylarında oluşan yüksek dereceli sıcaklıkların kanamalara sebebiyet verebilme olasılığıdır. Bu yüzden istenmedik burun kanamalarının önüne geçebilmek için operasyonların kış aylarında yatırılmasının daha sağlıklı olduğu görülmektedir. Burun neden kışın yapılır kısaca değinmiş olalım.

Burun estetiği için gereken özel zamanlar genel olarak bu şekildedir. Operasyonlarda mevsimin önemli olduğu kadar kişinin yaşı da oldukça önemli bir konumda yer almaktadır. Özellikle istenmeyen problemlere en başından önlem almak adına burun ameliyatlarının ideal yaşlarda yapılması tavsiye edilmektedir.

Burun Ameliyatı Sonrası Hastanede Kaç Gün Kalınır?

Burun estetiği ameliyatından sonra hastanede kalma süresi öncelikle yapılan operasyona göre değişim göstermektedir. Bunun yanında operasyonu gerçekleştiren uzman hekim, hastanın hastaneden kalma süresini belirleyen faktörlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Burun estetiği ameliyattan sonra hastanede kaç gün kalınır? Şimdi gelin buna yakından bakalım.

Burun ameliyatı sonrası hastanede kaç gün kalınması gerekir?

Burun ameliyatı sonrası iyileşme süreci ilk olarak hastanede başlar. Burun ameliyatı sonrası kişinin hastanede kalma süresi genel olarak 1 gün olarak karşımıza çıkmaktadır. Hastanın meydana gelebilecek problemlere karşı 1 gece kontrol altında tutulması istenmeyen sorunların önlenmesi açısından önemli bir konumda yer almaktadır. Ancak bunun yanında operasyonun hemen ardından 4 – 5 saat kadar hastane dinlenerek taburcu edilen hastaların olduğunu da söylemek mümkündür.

Diğer yandan bazı burun ameliyatları sonrasında doktorlar, hastanın 2 ya da 3 gün hastanede kalmasını talep edebilmektedir. Bu durum genelde operasyon sonrası yaşanabilecek problemlere erken müdahale açısından istenmektedir. Özellikle kanaması fazla olan hastalarda bu tür durumlarla karşılaşmak mümkün olmaktadır.

Burun ameliyatından sonra taburcu özellikle bazı hastalar bir an önce hastaneden ayrılmayı istemektedir. Ancak bu istek çoğu zaman için doktorlar tarafından reddedilmektedir. Çünkü operasyon geçiren hastanın en az 1 gece müşade altında tutulması ve o gece boyunca herhangi bir problem yaşamadığı görülerek taburcu edilmesi olumsuzlukların meydana gelmemesi açısından önemli bir konumda yer almaktadır. Bu konuda doktorların tavsiyelerine uyulması problem yaşanmaması adına oldukça büyük bir önem arz etmektedir.

Burun Ameliyatı Kaç Yaşında Yapılmalı?

Özellikle geçlerin görsel olarak burun görüntüsünün hoş olmaması burun estetiği eğilimini artırmaktadır. Bu nedenle burun estetiği için en uygun yaş nedir merak etmekteler.

Burun Ameliyatı Kaç Yaşında Yapılır?

Burun estetiği ameliyatları belirli yaşlara ulaşmış kişilerde yapılmaktadır. Bunun nedeni burunda bulunan kemik ve kıkırdak yapının gelişimini tamamlamasıdır. Uzmanlar, burundaki bu yapıların gelişimini tamamlamasının ardından hastaları operasyon altına almayı tercih etmektedir. Burun ameliyatında yaş sınırlaması var mıdır? sorusuna verilecek cevap ise doğal olarak “vardır” olarak karşımıza çıkmaktadır.

Burun ameliyatında yaş sınırlamaları nedir?

16 yaşında burun estetiği ve 14 yaşında burun estetiği gibi sorular sıkça sorulmaktadır. Erkek ve kadın için burun amaliyatı yaş sınırlamaları aşağıdaki gibidir.

Burun ameliyatlarında yaş sınırlaması erkeklerde 18, kızlarda ise 17 olarak belirtilmiştir. Çünkü burun içerisinde yer alan kemik ve kıkırdak yapısı hemen hemen bu yaşlarda gelişimlerini tamamlamaktadır. Ancak bunların yanında istisnai durumların olduğunu söylemek mümkündür. Örneğin hastalarda ciddi oranda var olan nefes alma problemi, ameliyatın daha erken yaşlarda yapılmasına neden olabilmektedir. Ayrıca psikolojik olarak burun yapısını problem eden hastalarda da aynı şekilde ameliyatın erken yaşlarda gerçekleştirilmesi mümkün olmaktadır.

Diğer yandan yarım dudak gibi doğumsal anomalilere sahip olan kişiler de erken yaşlarda burun ameliyatına alınabilmektedir. Bunun yanında burnun kemik ve kıkırdak yapısına dokunmadan gerçekleştirilen bazı ameliyatlar vardır. Bu ameliyatlar da aynı şekilde hasta küçük yaşta olsa dahi uzman doktorlar gözetiminde yapılabilmektedir.

Genel olarak erken yaşlarda burun ameliyatları önerilmese de zorunlu olduğu durumlarda bu ameliyatların yapıldığını söylemek mümkündür. Belirli bir yaş sınırı olan burun ameliyatının, istisnai durumlar ortaya çıktığında gerekli inceleme ve kontrollerin yapılması ardından sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilme imkanı bulunmaktadır.

Açık Burun Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

Burun estetiği farklı şekillerde yapılan bir ameliyat türü olmaktadır. Bu operasyonun çeşitlerinden biri de açık burun ameliyatı olarak karşımıza çıkmaktadır. Hastalar için birtakım avantajları beraberinde getiren bu operasyon, sistemli ve düzenli bir şekilde yapıldığında her zaman için istenen sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Açık burun ameliyatının avantajları nelerdir? gelin daha yakından göz atalım.

Açık burun ameliyatında ortaya çıkan avantajlar neler olmaktadır?

Açık burun ameliyatlarının bilinen en önemli avantajlarından biri burunda bulunan tüm sorunlu alanlara daha kolay bir şekilde ulaşılması olmaktadır. Özellikle ileri seviyede kıkırdak eğrilinin bulunduğu burunlarda açık teknik uygulanması daha uygun olmaktadır. Ayrıca sorunlu bölgelere daha kolay ulaşım onarım yapılmasını büyük ölçüde basite indirgemektedir.

Burun ameliyatlarında hangi tekniğin kullanılacağına elde edilen verilere göre genelde operasyonu gerçekleştirecek cerrah karar vermektedir. Yani hastanın “ben açık burun ameliyatı ya da kapalı burun ameliyatı olmak istiyorum” gibi bir şey söyleme şansı bulunmamaktadır. Cerrah, hastanın burnu için hangi yöntemin uygun olduğuna karar vermesinin ardından o yöntemi uygulayabilmektedir.

Cerrahların genel olarak hastalar üzerinde açık burun ameliyatı uygulamasının nedeni burundaki eğrilik oranının yüksek olmasıdır. Çünkü bu teknikte eğri kısımlara daha kolay bir şekilde ulaşacak ve var olan sorunlu bölgeleri onarırken zorluk çekmeyecektir. Bu nedenle ortalama seviyelerden daha yüksek sorunlu burunlarda genelde açık teknik uygulanmakta ve böylece istenen sonuçlara daha kolay bir şekilde ulaşılmaktadır.

Burun Estetiği Sonucunu Etkileyen Faktörler

Her ameliyatta olduğu gibi burun estetiği ameliyatını da etkileyen birtakım faktörler bulunmaktadır. Burun ameliyatları pek çok operasyon gibi oldukça hassas bir şekilde yapılan ameliyatlar arasında yer almaktadır. Bu nedenle operasyon öncesinde yapılması gerekenlerin göz ardı edilmeden yerine getirilmesi ve hastanın doktoru ile her an diyalog içerisinde olması gerekmektedir. Burun estetiği sonucunu etkileyen faktörler burnun operasyon sonucunda nasıl bir şekilde alacağında önemli bir konumda yer almaktadır.

Burun estetiği sonucunu etkileyen faktörler neler olmaktadır?

Burun estetiği sırasında birtakım hususların yerine getirilmemesi ve yapılan hatalar, istenmeyen görüntülerin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Burun estetiği sonucunu etkileyen faktörler arasında;

–          Daha önce başka bir burun ameliyatı geçirilmiş olunması,

–          Burun derisinin oldukça kalın ve yağlı olması

–          Burundaki kıkırdakların zayıf olması,

–          Burun ucunun normalden daha kalın olması

–          Hastanın operasyon öncesinde ve sonrasında gereken bakım koşullarını yerine getirmemesi

yer almaktadır. Yukarı belirtilen faktörler ameliyat sonunda istenmedik görüntülerin meydana gelmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle hastanın ameliyat öncesi birtakım tetkikler yaptırması ve operasyonu gerçekleştirecek olan doktor ile gerekli görüşmeleri yaparak ameliyata girmesi öncelikli konumdadır. Kişini doktoru ile sürekli temas halinde olması burun ameliyatının daha başarılı bir şekilde gerçekleşmesine neden olmaktadır. Bu yüzden her hasta operasyon öncesi birtakım hususları göz ardı etmeden yerine getirmeli ve istediği burun yapısını nasıl olduğunu doktoruna belirtmesi gerekmektedir.

Başarısız Burun Ameliyatlarından Sonra Hasta, Düzeltme Ameliyatlarını Ne Zaman Olmalıdır?

Burun ameliyatlarında bazen çeşitli nedenlerden dolayı istenmeyen durumlar meydana gelebilmektedir. Ortaya çıkan hatalar birtakım nedenleri bulunmaktadır. Bunlar hastadan kaynaklanabildiği gibi operasyonu gerçekleştiren doktor tarafından da kaynaklanabilmektedir. Hatalı operasyonlar sonrasında ise pek çok kişi düzeltme ameliyatlarına girmektedir. Peki, başarısız burun ameliyatlarından sonra hasta, düzeltme ameliyatlarını ne zaman olmalıdır? şimdi buna daha yakından bakalım.

Hatalı burun estetiği operasyonlarından sonra düzeltme ameliyatı ne zaman yapılmaktadır?

Başarısız bir burun estetiği ameliyatından sonra düzeltme operasyonu için 6 ay ya da 1 yıl kadar beklenmesi gerekmektedir. Bunun nedeni burunda yüksek oranda meydana gelen ödem varlığı olmaktadır. Ödem tam olarak iyileşmeden yapılan düzeltme operasyonları ödem oranının artmasına neden olmakta ve ödem tarafından gölgelenen hatalar daha karmaşık bir hale gelmektedir.

Düzeltme operasyonu için geçmesi gereken sürenin uzunluğunun nedeni burun dokularının tam olarak kendilerini toplamaları olmaktadır. Dokularda tam olarak iyileşme sağlanması yeni yapılacak ameliyat sırasında operasyonu gerçekleştiren doktora da faydalar sağlayacaktır. Bu nedenle hatalı ilk operasyonun ardından 1 yıl kadar beklenmesi öncelikle hastaya daha sonra da ameliyatı yapan doktora fayda sağlamaktadır.

Ayrıca düzeltme operasyonlarında hasta eğer yeni doktor tarafından ameliyata alınacaksa ilk yapılan operasyon hakkında yeni doktora tüm bilgiler vermesi gerekmektedir. Bu şekilde yapılan operasyonlarda düzeltme ameliyatını yapacak doktora daha hassas davranma şansı tanınmakta ve doğabilecek yeni sıkıntılar bu şekilde ortadan kaldırılabilmektedir.

Burun Estetiği Operasyonu Hangi Yöntemlerle Yapılabilir?

Burun estetiği operasyonlarında kullanılan bazı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler kişiye göre değişiklik gösterebilmektedir. Operasyonun hangi yöntemle ile yapılacağına karar veren ise genelde operasyonu gerçekleştirecek uzman hekim olmaktadır. Uzman hekimin operasyonu hangi yöntemle gerçekleştireceğine karar vermesi ardından sıra operasyona gelmektedir. Peki, burun estetiği operasyonu hangi yöntemlerle yapılabilir? şimdi bu soruya yanıt bulalım.

Burun estetiği operasyonlarında kullanılan yöntemler nelerdir?

Açık teknik ve kapalı teknik olmak üzere iki farklı burun estetiği yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemlerden en sık kullanılan ve oldukça modern şartlarda yapılan kapalı teknik olmaktadır. Kapalı burun ameliyatı genel olarak açık burun ameliyatına göre daha avantajlı bir konumda yer almaktadır. Kapalı teknikte gözlerde morarmalar ve şişlikler daha olmaktadır. Ayrıca kapalı burun ameliyatı açık tekniğe oranda daha kısa süren bir operasyon olmaktadır.

Diğer yandan burun altında kesi oluşturmadan yapılan kapalı burun ameliyatı, operasyon sırasında hastaya da birtakım faydalar sağlamaktadır. Daha düşük oranda anestezi alan hasta, kısa sürede ayağa kalkmaktadır. Ayrıca burunu iyileşme süreci ortalama 6 ay kadar olmaktadır. Bu sürenin sonunda hastanın burnu tam olarak oturmakta ve istenen şekli almaktadır. Yine kapalı burun ameliyatında alçı ve bandaj süresi 8 – 9 gün olarak karşımıza çıkmaktadır. Açık burun ameliyatında daha sık karşılaşılabilecek komplikasyonlara kapalı teknikte daha azdır. Bu neden uzmanlar genelde kapalı tekniği tavsiye etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir