Bitkisel Antidepresan İlaç İsimleri

Paylaş
 

Bitkisel Antidepresanlar

Ruhsal bir çöküntü içerisine girmek, elbette ki psikolojik sebeplere dayanırken, bu halinizi kontrol edebilmek kısmende olsa sizlerin elinde. Kendinizi psikolojik olarak rahat hissettirebilmek için bazı adımlar atmak, her daim hastalıktan kurtulmak için ilk şart denilebilir. Fakat bazı durumlarda maalesef kişilerin istekleri dışında gelişen olaylar, antideprasan ilaçlarının kullanımını ön görmektedir.

Antidepresan nedir?    

Genel olarak depresyon ya da distimi rahatsızlıklarında kullanılan ilaç grubu içerisinde yer alıyor. Bu hastalıkların dindirilmesi, hafifletilmesi ve ortadan kaldırılması hedeflenerek bu ilaç grubundan destek alınır. Yine bazı kişilerde, uyku bozuklukları ve bu tip rahatsızlıklarında ortadan kaldırılması amaçlanarak, doktor kontrolü dahilinde tüketim gerçekleştirilmelidir.

Depresif bozuklukların hafifletilmesinde etkili olan bu ilaçların kullanım miktarı oldukça önemli olurken, kullanım dozunun uygun olmaması halinde ciddi tehlikelere yol açtığı da bilinmesi gerekiyor. Böylelikle hiçbir antideprasan ilaç, doktor tavsiyesi olmadan, kişinin kendi isteği ile alınmaması gerekir. Zaten bu ilaçlar, reçetesi ile birlikte verilmesinden dolayı, daha güvenli kullanımlar kullanıcıya destek olmaktadır.

Depresyon Tedavisinde Kullanılan İlaç Çeşitleri

Bitkisel Antidepresanlar

Antideprasan ilaçlar, bitkisel olarak da formüle edilirken, yine aynı amaç için kullanım gerçekleştirilmektedir. Genel olarak yan etkilerinin azaltılması yönünde bilgiler bulunuyor. Bahsedilen bitkisel antidepresan ilaç isimleri, yine doktor tavsiyesi altında tercih edilmesi en önemli adımlar arasında.

Kişilerde meydana gelen uyku bozuklukları devam ettiği süreçlerde, psikolojikmen bir yenilgi içerisine girilmektedir. Uykusuzluğun bir etkisi olan sinir ve stres kendini daha çok gösterirken, aslında yavaş yavaş depresyona sürükleniyor olmakta bu ilaçlara ihtiyacı ortaya çıkarmaktadır. Elbette ki yine depresyonda olduğundan dolayı da uyku bozuklukları yaşayan kişiler bulunurken, bu ilaçlardan reçeteli olarak kullanım gerçekleştirilebilir.

Bitkisel Antidepresan İlaç İsimleri

Bu konuda doktorunuzdan tavsiye almak önemlidir. Yeni kuşak antidepresan ilaçlardan bazıları şunlardır.

  • Sertralin
  • Sitalopram
  • Paroksetin
  • Fluvoksamin
  • Essitalopram
  • Venlafaksin
  • Milnacipran

Trisiklik Antidepresanlar

Trisiklik antidepresan ilaçları uzun süre kulanıldıklarında alışkanlık ve bağımlılık yapmazlar. Trisiklik antidepresanlar, önceki yıllarda tedavisiz kalan pek çok psikiyatrik hastalarda tedaviye başladıktan 2-3 hafta içerisinde etkisini göstermektedir. Bunun yanı sıra oldukça fazla yan etkisi mevcuttur.

En Etkili Antidepresan İlaçları

Anti obsesif şeklinde obsesyon tedavisinde kullanılan bu ilaçlar, tamamen antidepresan ilaçlar olarak karşımıza çıkar.  Yeni tip antidepresanlar olarak geçerler. Yeni tip ilaçlar ise selektif serotonin reuptake inhibitörleri olarak tanımlanır. Bu ilaçlardan bazıları aşağıdaki gibi karşımıza çıkar.

Majör Depresyon İlaçları

Bir depresif bozukluk durumu olarak tanımlanabilir. Majör depresif bozukluk olarak tanımlanırken, yine klinik depresyon şeklinde de tanımlanması mümkündür. Süreç, en az iki hafta işlemektedir. Günlük bir hadise ya da olay için, en az 2 hafta boyunca sabit bir şekilde kalmak anlamına gelmektedir. Düşük ruh hali ve sabit bir bakış açısı ile günlük olay ya da tecrübe karşısında meydana gelen bir zihinsel hastalıktır.

Reçetesiz Sakinleştirici İlaçlar

Reçetesiz sakinleştiricilermerkezi sinir sistemini zayıflatan depresanlardır. Bu ilaçlara sedatif-hipnotik ilaçlar da denir çünkü sinirleri yatıştıran ve uykuya neden olan etkileri vardır. Bunlar yan etkileri çok güçlü olmayan ilaçlardır. Reçetesiz satılmasının sebebi de budur. Yan etkisi daha ağır olan ilaçlar doktor gözetiminde ve reçete ile verilir.

Obsesif Kompulsif Bozukluk İlaçları

Obsesif kompulsif bozukluğu olan insanlarda tekrarlanan düşünce ve davranışlar döngüsüne hapseden bir hastalıktır. Obsesif kompulsif bozukluk hastalığı olan kişilerde kontrol edilemeyen, yinelenen ve stres yaratan düşünceler ile beraber korkular ve görüntüler nedeniyle sürekli rahatsız olmaktadırlar. Bu düşüncelere neden olan rutinleri acil bir şekilde gerçekleştirmeden kendilerini rahat hissetmezler

Serotonin İçeren İlaçlar

Ental bozuklukları ortadan kaldıran ilaçlar olarak tanımlanması mümkündür. Kişiyi belirli bir düzene koyan serotonin hormonunun eksikliğini ortadan kaldırmak için kullanılır. Serotoninin eksik olması, beyinin çalışma sistemini etkileyeceğinden, bu ilaçlar oldukça önemli bir yere sahiptir. Hormon eksikliklerini tamamlayarak, vücudun belirlenmiş görevleri yerine getirmesinde yardımcı olduğu bilinen ilaç grubu içerisinde yer alıyor.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak