Faydaları

Beyaz Çay

Beyaz çay nedir, son zamanlarda sıkça duyduğunuz ve faydalarından hararetle bahsedilen beyaz çay hakkında daha net ve fazla bilgi almaya ne dersiniz? Kilo vermeye yardımcı olduğu söylenilen ve tam da bu yüzden özellikle kadınların baş tacı ettiği beyaz çayın özellikleri nelerdir, vücuda ne gibi faydalar sağlar, nereden temin edilir ve beyaz çay fiyatı ne kadardır sorularının yanıtlarını sizin için araştırdık.

Beyaz çay en çok metabolizma hızını artırması ve kilo vermeye yardımcı olmasıyla biliniyor. Beyaz çayın fındık aromasını andıran ve hafif tatlımsı lezzetiyle içimi kolay bir çay olduğu da söylenebilir. Kökeni İ.S 600’lü yıllara kadar giden beyaz çay, içerdiği yüksek oranda antioksidanla büyük önem kazanmıştır.

Özellikle Çin imparatorları tarafından adet baş tacı edilen beyaz çay, o dönemlerde sadece sarayda imparator ve ailesine sunulmuş ve bu hudutlar içinde kalmıştır. Daha sonra yavaş yavaş dünya coğrafyasına yayılmaya başlamış ve tüketilir olmuştur. Beyaz çay günümüzde de en az üretilen çay çeşididir. Beyaz çay sadece sağlık anlamında şifa dağıtmakla kalmaz, özellikle cilt üzerinde yaşlanmayı geciktirici etkisiyle de öne çıkar.

Beyaz çay, çayın henüz açmamış tepe kısmı tomurcuklarının kuru havada fermante edilmeden doğal yollarla kurutulmasıyla elde dilen bir çay çeşididir.

En iyi beyaz çay ilkbahar aylarında toplanır. Toplama zamanı geldiğinde gümüşi beyaz tüylerle kaplı tomurcuklar elle dikkatlice toplanır ve yine özenle saklanır.

 

Günde en fazla 3 bardak tüketilmesi tavsiye edilen beyaz çay, siyah çay ve yeşil çaya göre daha hafif bir aroma ve lezzete sahip. Siyah ve yeşil çaya göre daha az işleme maruz kalıyor kalmasına ama, beyaz çayın üretimi çok da kolay değil; zira yaprakların isabetli bir zaman da toplanması gerekiyor. En iyi beyaz çay yaprakları ilkbaharda ve sadece 3-5 gün boyunca toplanabiliyor.

Dünyada “İmparator çayı” olarak da bilinen beyaz çayın şöhreti İ.S 7. asıra kadar gidiyor. O tarihlerde bu çay Çin imparatorları tarafından tüketiliyordu. Halk ise bu çayın tadını dahi bilmiyordu.

Beyaz çay neden pahalıdır kısmına gelirsek… Beyaz çay üretimi meşakkatli olduğundan fiyatı da oldukça pahalıdır. Beyaz çayın fiyatı markadan markaya değişiklik gösterir. Kilosu bin dolardan başlayıp iki bin dolara kadar çıkan beyaz çay çeşitleri de vardır.

Beyaz Çay Ne İşe Yarar?

Beyaz çay faydaları açısından ele alınacak olursa neler söylenebilir, beyaz çayın faydaları nelerdir şöyle bir göz atalım.

Beyaz çay metabolizma hızını artırıyor, yağ yakımına yardımcı oluyor, cildi olumsuz dış etkenlerden koruyor ve dişlerin güçlenmesine destek sağlıyor.

Beyaz çayın faydaları arasında strese iyi gelmesi de sayılabilir.

İşlemden daha az geçtiği için daha natürel bir yapısı olan beyaz çay diğer çaylara oranla daha fazla antioksidan içeriyor.

Beyaz çayda bulunan kateşinlerin, kanserli hücrelerin oluşumunu önlediği ve tümör büyümesini yavaşlattığı bilinmektedir. Beyaz çay faydaları arasında en önemlisi de bu olsa gerek.

Beyaz çayın içeriğindeki polifenoller ve kafein metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımcı oluyor.

Organ ve doku hasarına sebep olan serbest radikaller, yaşlanma sürecini hızlandıran bileşenlerdir. Beyaz çay da içeriğindeki antioksidanlar sayesinde yaşlanma etkilerini geciktiriyor, cilt ve organların erken deforme olmasını önlüyor.

Meyve ve sebzelerde bolca bulunan flavonoidler, hem dolaşım bozukluklarını giderir, hem iltihabı azaltır, damarların sağlıklı olmasını sağlar ve hücresel hasarı önlerler.  Flavonoid açısından hayli zengin olan beyaz çay, kalp damar hastalıkları riskini de azaltır.

Beyaz çayın faydaları arasında antibakteriyel oluşu da vardır. Beyaz çayın antibakteriyel özelliği de vardır. Yani bakterilerin çoğalıp yayılmasını önler. Beyaz çay tüketimi ile grip ve soğuk algınlığına yakalanma riski de düşer.

Beyaz çay tüketimi adipogenesisi, yani yağ dokularının gelişimini önler.

Beyaz Çay Zayıflatır Mı?

Beyaz çayın kilo vermeye destek sağladığı ve metabolizmayı hızlandırdığından söz etmiştik. Yağ yakımını hızlandırdığı belirtilen beyaz çay düzenli olarak tüketildiğinde yağ hücresi oluşumunu yaklaşık %70 oranında önlemektedir. Beyaz çayın, adiposit denilen yeni yağ hücrelerinin oluşumunu engellediği gözlemlenmiştir. Yağ hücresi oluşumu azaltıldığında kilo artışı da azalmaktadır.

Beyaz çayın yağları harekete geçirdiği ve vücuttan fazla yağın atılmasını sağladığı bilinmektedir. Bilim adamları bu durumu anti- obezite olarak adlandırıyor. Bu durum, vücudun yağ depolamasını da engelliyor.

  • Beyaz çay kafein içerir. Kafeinin de metabolizmayı hızlandırdığı bilinen bir gerçektir.
  • Kalori içermediği için günün istenen her anında içilebilir.

Beyaz çay, vücudun yağ yakma işleminden sorumlu olan lipozizleri uyarır ve daha kolay kilo verilmesini sağlar. Beyaz çay faydaları içinde görüldüğü üzere kilo verme yönünde sağladığı destek oldukça belirgindir.

Beyaz Çay Nasıl Hazırlanır?

Beyaz çayı nasıl hazırlayacağınıza gelince…

1 bardak suyu cezveye alarak kaynatın. İçine 1 tatlı kaşığı beyaz çay koyun, 3-5 dakika demleyin ve süzüp için. Eğer sallama beyaz çay poşeti kullandıysanız 1 dakika beklemeniz yeterli olacaktır. Günde 1-2 bardak içebilirsiniz.

Beyaz Çay Fiyatı

  • Beyaz çay ne kadardır, fiyatı nedir
  • Beyaz çayın 20 adet sallama poşet içeren paketi 10 TL’dir.
  • Beyaz çay Çaykur marka 20 gramlık paketi 130 TL olarak belirlenmiştir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir