Benzamycin Jel

Paylaş
 

Benzamycin jel nedir, etken maddesi Benzoil peroksit ve Eritromisin olan Benzamycin Topikal jel, bakterilerin ciltteki gelişimlerini engeller ve cildin dış kısmını kurutan ve soyan özelliğiyle fazla yağın ve kirin kolaylıkla temizlenmesini sağlar. Benzamycin jel sivilce ve siyah nokta tedavisinde kullanılır. Benzamycin prospektüsünde ilaçla ilgili tüm açıklayıcı detaylar bulunuyor.

Endikasyon Bilgisi

Benzamycin sivilce kremi akne vulgarisin topikal kontrolünde endikedir.

Benzamycin Jel Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar

Benzamycin kullananların dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır. Gelin onlara da bir göz atalım.

 • İlacın etken maddesine karşı herhangi bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 • Benzamycin jel sivilce ve akne tedavisinde kullanılır.
 • İlaç kullanımında en erken iyileşme 2 hafta içinde görülür, ama bazen en iyi ve sağlıklı neticeyi alabilmek için 6 ila 8 haftalık bir tedavi süreci gerekebilir.
 • Tedavi boyunca güneş ışınları ile solaryum ve güneş lambası gibi suni UV ışınlarından kaçınmak gerekir. Bu uygulamalar cildi güneş ışınlarına karşı duyarlı hale getirebilir ve ciltte yanık ve lekeler meydana gelebilir.
 • Benzamycin kullanım şekli tahriş ve hasar görmemiş ciltler üzerinde uygundur.
 • Tedavi sürerken ciltte tahrişe sebep olabilecek sert formüllü şampuanlar, sert sabunlar, saç boyaları, tüy dökücüler, alkol içeren cilt ürünleri ve kireçli ürünlerin kullanımından kaçınılmalıdır.
 • Benzamycin jeli ağız ve göze temas ettirmekten kaçınmak gerekir. İlacın bu bölgelerle teması halinde bölgeyi bol su ile yıkamak gerekir.
 • Benzamycin sık ve fazla miktarda kullanıldığında tedavi sürecini hızlandırmaz, hatta yan etkileri artırır. İlacı hekimin reçete ettiği şekilde ve sürede kullanmak gerekir.
 • Tedavi başladıktan bir süre sonra iyileşme görülse dahi hekimin önerdiği süreye kadar ilaç kullanımını terk etmemek gerekir.
 • Benzamycin jelin renkli kıyafetlere temas ettiğinde renk açma ve saçlara teması halinde de beyazlatma etkisi vardır. Bunu da göz ardı etmemek gerekir.
 • Benzamycin jel 12 yaş altı çocuklarda kullanılmamalıdır.
 • Gebelik ve emzirme dönemlerinde de kullanılmamalıdır.

Benzamycin Jel kullanım Şekli

Benzamycin nasıl kullanılır kısmına gelecek olursak, Benzamycin yalnızca cilt üzerine uygulanabilir. Hekim başka türlü önermedikçe yeterli miktarda Benzamycin, akneli bölgelere ince bir kat halinde ve sabah ile akşam olacak şekilde günde iki sefer sürülmelidir. Kremi uygulamadan evvel cildin iyice yıkanıp durulanması gerekir. Uygulama yaptıktan sonra eller yıkanmalıdır.

“Erythro-pak” yazılı flakonun kapağını açmadan evvel üzerine vurarak tozun hareket etmesi sağlanmalıdır. İlacın kullanımdan evvel hazırlama aşamasını eczacının yapması daha uygun olacaktır. Tozon üzerine etil alkol içeren ve orta kısmındaki siyah işarete kadar flakon ilave edilmelidir. Eritromisin tozu tamamen çözünene kadar dökmeden flakon sağa ve sola döndürülerek çalkalanmalıdır.

Benzamycin’n  12 yaşından küçük çocuklarda güvenlik ve etkinliği gösterilmemiştir. Bu sebeple çocuklar için çok tavsiye edilen bir ilaç değildir.

Benzamycin’in ileri yaştaki kişiler üzerindeki güvenlik ve etkinliğine dair inceleme yapılmamıştır.

Benzamycin’in etkisinin çok güçlü yahut zayıf olduğuna dair bir izleniminiz olursa hekiminiz veya eczacınızla görüşünüz.

Benzamycin kullananlar çoğunlukla ilaçtan memnun kaldıklarını belirtiyor. Hatta ilgili sitelerde Benzamycin before after şeklinde kullanımdan evvel ve kullanımdan sonraki cilt görüntüleri de gösteriyor ki Benzamycin hekim reçetesi ile kullanıldığında gerçekten de iyileştirici etki yapıyor.

Benzamycin yüzde ne kadar kalmalı sorusu da, bu ilacı kullananları epey ilgilendiren bir cevap gerektiriyor. Benzamycin genelde günde 2 sefer kullanılıyor ve ciltte 1-2 saat kalması gerekiyor.

Benzamycin Jel Yan Etkileri

 • Benzamycin nadir de olsa karın ağrısı, kurdeşen, nefes almada güçlük, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi şikayetlerle yan etkiye sebep olabilir. Böyle bir durumda hekiminize mutlaka bilgi verin.
 • Seyrek olarak da tedavi edilen bölgelerde yanma, kuruluk, kızarıklık, kaşıntı ve pullanma gibi yan etkiler görülebilmektedir.

Benzamycin Jel Fiyatı

BENZAMYCIN topikal 46.6 gr jel 2018 YILI FİYATLARI
Etken Madde Benzoil Peroksit + Eritromisin 59.98 TL
Geri Ödeme Kodu A01242 55.54 TL
Reçete Durumu Reçeteli Satılır 59.98 TL
İthal / İmal İthal [ Ref.Ülke :Kanada ] 53.16 TL
Ruhsat Sahibi Firma Farma-Tek İlaç Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak