Sağlık

Ben Aldırma (Ben Tedavisi İçin Hangi Doktora Gidilir?)

Ben tedavisinde hangi doktora gidilmesi gerektiği konusunda pek çok soru ile karşılaşmaktayız. Ancak ben tedavisine birden fazla branşın baktığını söylemek mümkündür. Çünkü burada bene nasıl bir tedavi uygulanacağı ön plana çıkmaktadır. Vücudunda bulunan bir beni aldırmak isteyen kişi çeşitli uygulamalar arasından birini tercih eder ve bunun ardından tedavi aşamasına geçilir. Kısacası kişinin tercihi branşı ve tedavi yöntemini belirlemektedir. Peki, ben tedavisi için hangi doktora gidilir? ya da ben tedavisinde hangi doktorlar görev yapar?

Vücuttaki Ben İçin Hangi Doktora Gidilir?

Yazımızın başında ben tedavisi için çeşitli tedavi yöntemlerinin olduğunu belirtmiştik. Bunlar arasında ilk olarak karşımıza çıkan cerrahi müdahaledir. Yani kişi bir cerrah yardımı ile vücudundaki rahatsız olduğu beni aldırabilir. Ancak ameliyatla ben aldırma işlemlerinde benden daha büyük oranda operasyon sonra belirgin bir iz kalır ve iz nedeniyle pek çok kişi bu şekilde ben aldırmayı tercih etmez. Hoş olmayan görüntülerin ortaya çıkması ben tedavisine gereksinim duyan kişileri diğer alternatif yöntemlere yöneltmektedir.

Diğer yandan ben tedavisinde kullanılan başka bir yöntem ise lazer ile ben aldırmadır. Koyu renkli ve cildinde kabarıklık olmayan kişilerde oldukça etkili bir çözüm olarak görülen lazer, ortalama 2 – 5 seans aralıklarında istenen sonuçlar ön plana çıkarmaktadır. Ayrıca bu uygulama ile alınan ben tekrar ortaya çıkmaz ve böylece kesin sonuca gidilmiş olur.

Benler Hakkında Sıkça Sorulanlar

Vücuttaki ben icin hangi doktora gidilir?

Vüvuttaki ben için cildiye ve genel cerrahi bölümlerinden randevu alınabilir. Burada iki nokta ön plana çıkmaktadır.

  • Cildiye deri hastalıkları bölümüne gittiğinizde krio yöntemi ile ben dondurma işlemi yapılır. Bu uygulamada ben çevreside zarar görebilir.
  • Genel cerrahi uzmanları ise genelde teknik cihaz olarak daha donanımlı olup, Lazer, Radyo Frekans, Elektro Koter gibi teknolojik araçlarla buharlaştırma yöntemi uygulamaktadır.

Bazı hekimler ben ameliyatı gibi saçma sapan bir uygulama önerebilir. Sakın ola ki sakın böyle bir uygulamaya izin vermeyin. Çünkü ben alınan yerde dikiş izi ve çukurluk kalacaktır.

Ben Aldırma Sonrası

Ben aldırma sonrası iz kalır mı en çok merak edilen konudur. Ben aldırma işleminde iz kalmasına sebep olan yöntem cerrahi müdehaledir. Ameliyatla ben aldırma operasyonu sonrasında dikiş atılacağı için iz kalma olasılığı çok yüksek. Ayrıca alınan parçanın büyüklüğüne göre yüzde çukurluk kalma riski de büyük. Yüzeysel benlerde fazla sıkıntı olmayabilir fakat büyük ben aldırma sonrası iz kalma ihtimali çok yüksek.

Yüzdeki lekeler için hangi doktora gidilir

Yüzdeki lekeler için cildiye bölümünden randevu almalısınız.

Ben aldırmak için hangi bölümden randevu alınır?

Cildiye ve genel cerrahi bölümüne baş vurarak benlerin operasyona uygunluğunu öğreniniz. Operasyonların nasıl yapıldığı konusunda bilgi alarak bu işlemi yapmaya karar veriniz. 

Genel cerrah ben alır mı

Genel cerrahi ben aldırma; Genel cerrahlar ben alma işlemi yapabilir.

Yüzdeki benleri aldırmak tehlikelimi

Yüzdeki benleri aldırmak tehlikelimi bu durum benlerin durumuyla alakalıdır. Eğer ki kanser riski taşımayan benleriniz varsa farklı yöntemler uygulanarak alınmaktadır. Fakat kanser riski taşıyan benler mevcutsa mutlaka hekimlere danışmalısınız. Cildiye bölümüne baş vurarak yüzdeki benlerin risk taşıyıp taşımadığını rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Size hangi operasyonun uygun olduğunu söyleyeceklerdir.

Hangi Benler Alınmaz

Kanserleşen benler. Bu benler arasında melanomlar oldukça tehlikelidir. Mutlaka tedavi edilmelidir.

Tehlikeli benler hangileridir?

Tehlikeli benler oldukça şekilsiz dokunduğunuzda ya da kaşıdığınızda hemen yaraya dönüşenlerdir. Siyah benler güneş ışığına maruz kaldıklarında kanserleşme riski taşırlar.

Hangi benler aldırılabilir?

Et benleri ve renksiz benlerin aldırılmasında sakınca görülmemektedir.

Ben çeşitleri ve özellikleri

Normal Ben Görünümü

Cilt Kanseri (Melanom) Ben Görünümü

Ben Çeşitleri

Et Benleri Ten renginde olup deriden kabarıktırlar. Alınmasında hiç bir sakınca yoktur.
Siyah Benler Güneş ışınlarına maruz kalınca kanserleşebilir.
Kahverengi Benler Kabarık veya leke şeklinde olabilirler.
Kırmızı Benler Kanımıza rengini veren alyuvarların oluşturduğu bir bendir.
Renksiz Benler Ten renginde olup et benleriyle aynı grupta incelenirler.
Kanserleşen Benler Bu benler arasında melanomlar oldukça tehlikelidir. Mutlaka tedavi edilmelidir.
Riskli Benler Oldukça şekilsiz olan bu benlerin yara olması için dokunmanız bile yeterlidir.
Kıllı Benler Doğuştan oluşan bu benler üzerinde kıl barındırır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir