Sağlık

Bel Soğukluğuna Hangi Bölüm Bakar?

Neisserria Gonorrhea adlı bakteri nedeniyle meydana gelen bel soğukluğu hastalığı, erkeklerde yoğun olarak görülen bir hastalıktır. Kadınlarda da görülen hastalık, rahim ve penis içerisinde gelişmektedir. Neisserria Gonorrhea genelde nemli ve sıcak bölgeleri seven bir bakteridir. İdrar yollarına zarar veren hastalık, kadınlarda fallop tüplerine ve rahim içerisine yerleşmesi nedeniyle dış gebelik riskini yüksek ölçüde artırır. Ayrıca erkeklerde kısırlık meydana getiren bel soğukluğu, daha ileri safhalarda kalp kapaklarına kadar ulaşabilmektedir. Peki, bel soğukluğuna hangi bölüm bakar? daha yakından bakalım.

Bel soğukluğu hastalığına hangi bölüm bakar?

Cinsel ilişkiyle buluşan hastalıklardan biri olan bel soğukluğu, ağız yoluyla, vajinal yolla ve anal yoldan bulaşmaktadır. Hastalığın bunlar dışında bulaştığı bir yol şu ana kadar görülmemiştir. Ancak bakterinin neden olduğu akıntılar başka bir insanın vücuduna girdiği anda hastalığın bulaşma riski vardır. Bu yüzden herkesin kişisel eşyalarını kullanırken dikkatli olmaları tavsiye edilir.

Bel soğukluğunda şikayet eden kişilerin gitmesi gereken bölüm üroloji (bevliye) olarak karşımıza çıkmaktadır. Ürologlar bel soğukluğu başta olmak üzere böbrek taşı, erken boşalma, frengi, kısırlık, mesane, penis, iktidarsızlık, prostat ve testis ile ilgili pek çok rahatsızlığa bakabilmektedir.

Özellikle erkeklerde daha sık görülen rahatsızlıklardan biri olan bel soğukluğunun tedavisinde ürologlar etkili bir tedavi sunar. Bu nedenle rahatsızlıkla karşı karşıya kalan kişilerin öncelikle bir üroloğa görünmesi ve tedavi yöntemine bu şekilde dahil olması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir