Badem Yağının Faydaları
Faydaları

Badem Yağının Faydaları

Badem Yağının Faydaları

badem yağı faydaları

Badem yağı faydaları

Badem, gülgiller grubuna mensup bir çeşit ağaçtan elde edilir ve günümüzde badem yağının faydaları birçok alanda etkin bir şekilde kullanılmaktadır . Çokça faydası bulunan bu yemiş mekanik yolla sıkıştırılarak badem yağına dönüştürülür. Badem yağı; acı badem yağı ve tatlı badem yağı olmak üzere iki gruba ayrılır. Badem yağının faydaları oldukça fazladır.

Bu faydalardan birkaçını başlıklar halinde inceleyelim.

 

Badem Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

badem-yagi-faydalari

Eğer sizlerde cilt sorunları yaşıyorsanız tatlı badem yağı tam size göre. badem yağının faydalarında en başta cilt sorunlarına çözüm özelliği gelir.  İçerisinde bulunun E vitamini cildinizin sağlıklı kalmasında ve cildinizi onarmada oldukça faydalıdır. Elinize bir miktar badem yağı alın ve yüzünüze masaj yaparak yağı uygulayın. Fakat yağı fazla kullanmamaya özen göstermelisiniz. Yağı fazla kullandığınız zaman istediğiniz sonucu elde edemeyeceksiniz.

 

 

Bunlara ek olarak, badem yağının cilde faydaları şu şekilde sıralanabilir;

 • Eğer tahriş olmuşsa cildi yatıştırır.
 • Badem yağı çatlamış deriyi onarır ve çatlayan dudaklar için de oldukça faydalıdır.
 • Yıpranmış ve kurumuş cildi nemlendirir.
 • Badem yağı cildi besler
 • Derimizde meydana gelen kaşıntıları geçirir.
 • İyi bir makyaj temizleyicisidir.
 • Badem yağı göz altlarında oluşan siyah halka problemini giderir.
 • Yaşlanmayı geciktirir. Cildi daha genç gösterir
 • Cilt üzerindeki ölü derileri atar
 • Yüzde oluşan kırışıklıklar için doğal onarım kremidir.

 

Badem Yağının Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Badem yağının faydaları sadece saç ve cilt değil aynı zamanda sağlık açısından da çok önemli ve yadsınamazdır.

 • Badem yağı, gözlerimizi daha iyi görür hale getirir ve retia ince kaslarını güçlendirerek daha iyi görmemizi sağlar.
 • Vücuda doğrudan sürüldüğünde kasları besler ve kuvvet arttırır.
 • Baş ağrısı için doğal ağrı kesici görevi görür.
 • Soğuk algınlığı beraberinde ortaya çıkan enfeksiyonları ortadan kaldırır.
 • Kabızlık sorunlarının çözümlerinde etkilidir
 • Kuru ve hassas ciltlere tatbik edildiğinde nemlendirir, besler ve cildi daha pürüzsüz hale getirir.

 

Tatlı badem yağının faydaları 

hakkında bilgi verecek olursak, genel olarak cilt ve saça faydası olduğunu dile getirebiliriz. Dilerseniz birde acı badem yağının faydaları hakkından da konuşalım.

 

Acı badem yağının faydaları

 • Kış aylarında cildi nemlendirir.
 • İdrarı söktürerek vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlar.
 • Kuru öksürüğü anında keser.
 • Yorgunluk giderici olarak kullanılabilir.
 • Bağırsak kurtlarının düşmesine yardımcı olur.
 • Badem yağının faydaları arasında stres düşürücü etkisi göz ardı edilemez.
 • Ciltte var olan çatlaklarını giderilmesinde oldukça etkilidir.
 • Kan şekerinin yükselmesini önler ve aynı zamanda kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olur.
 • içeriğinde mevcut olan vitaminler sayesinde cildi ferahlatır ve pürüzsüz bir hale getirir.
 • Basur / hemoroid olan bölgeye sürüldüğünde basur bölgesini rahatlatır ve iyileştirir.
 • Güneş yanıklarının giderilmesinde oldukça etkilidir.

Eğer güzelliğinize ve sağlığınıza dikkat eden bir insansanız mutlaka banyo dolabında bir adet badem yağı şişesi bulundurmanızı öneririz. Böylece istediğiniz dakika cildinize sağlık ve güzellik katabilirsiniz.

 

Badem yağının Makyaj Temizliğinde Kullanımı

badem-yagi-faydalari-111

Günlük yaptığımız makyajları çıkarmanın bir diğer yolu da badem yağından geçer. Bir pamuk yardımıyla bir miktar tatlı badem yağını alın ve gözlerinize hafif masaj yapar şekilde uygulayan. Rimelinizin doğal bir yolla ne kadar kolay bir şekilde çıktığını fark edeceksiniz. Bu rutini uygulamaya başladığınızda kaş ve kirpikleriniz de badem yağı tarafından onarılacak , daha sağlıklı bir görünüme kavuşacaksınız. Ayrıca badem yağı göz altlarınıza da uygulandığında gözaltı morluklarınızı ortadan kaldırmada etkili rol oynayacaktır.

 

Badem Yağının Eldeki Çatlaklara faydaları

Gerek iş hayatı gerekse bakımsızlık bazen ellerimizde bazı sorunlar yaşamamıza sebep olsa da badem yağı kullanarak bu sorunu kolayca halledebilirsiniz. Badem yağının faydaları arasında el bakımı ve çatlak onarımı da bulunmaktadır. Cildin alt bölgelerini dahi nemlendirebilen bu yağ elleriniz için kullanabileceğiniz en iyi ürünlerin başında gelir.

 

Badem Yağının Saça Faydaları Nelerdir

Badem-Yağının-Saça-Faydaları

Badem yağının mineral katkısının çok yüksek olması ve içerisinde E vitamini barındırması saç bakımında da en çok kullanılan doğal yöntem olmasını sağlamıştır. Saçın onarılması, kırıkları ortadan kaldırması, parlaklığı artırması badem yağının faydaları arasındaki en önemli etkilerinden yalnızca birkaçıdır.

Özellikle banyodan sonra 1-2 damla badem yağını saç uçlarına sürmeniz saçlarınızın daha parlak görünmesini sağlayacaktır. Saçlarınız için çokça denediğiniz ürünlerin bir kenara atılmasına neden olacaktır. Eğer banyodan sonra sürmekte kararsız kalırsanız banyodan önce bir miktar badem yağını saç diplerinize masaj yaparak sürebilirsiniz.

Bu uygulamayı yaptıktan hemen sonra duşa girmemeye özen gösterin. Çünkü bu durum badem yağının vücudunuza yayılmasına neden olacak ve vücudunuzdan çıkarmanız zorlaşacaktır. Masaj bakımını uyguladıktan 1 veya 2 saat aralığında saçınızı yıkamanız daha yararlı olacaktır.

 

Badem Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Badem yağını saça uygulamadan önce saçlarınızı iyi bir şekilde temizlemelisiniz. Mümkünse duştan hemen sonra bir miktar badem yağını elinize dökün ve saçlarınız nemliyken saç uçlarınıza uygulayın. Saç uçlarındaki kırıkların badem yağı ile yok olacağını göreceksiniz.

Tam saç bakımı yapmak isterseniz de badem yağını saç dipleriniz dahil olmak üzere tüm saçınıza uygulayın. Uygulama sonrasında 1-2 saat bekleyin ve ardından saçlarınızı şampuan ile yıkayabilirsiniz. Bu saç bakımı ile saçlarınız çok sağlıklı olacaktır

 

Badem Yağı Nasıl Üretilir?

badem-yagi-nedir

Badem yağı, bademin içerisindeki çekirdekten üretilir. Badem çekirdeğine uygulanan soğuk pres ile badem çekirdeği ezilir. Ezilen badem çekirdeğinden çıkan yağ, hiçbir kimyasal madde kullanılmadan ayrılır.

Soğuk pres uygulanmasının nedeni ise badem yağının faydaları ve esas özelliği kaybolmasın diyedir. Bu şekilde hem kaliteli hem de  doğal badem yağı elde edilir.

 

Badem Yağı Fiyatı

Bitkisel yağlar arasında soğuk sıkım tekniği ile üretilenler, yani doğal yoldan imal edilenler diğer ürünlere göre daha pahalıdır. Aslında sizin tercih etmeniz gereken badem yağı tercihi de bu olması gerekir. Eczanelerde, internette, marketlerde ve aktarlarda satılan badem yağının fiyatı 8 TL ile 60 TL arası değişmektedir. Satın almadan önce soğuk sıkım olmasına dikkat etmeli, bilinçli olarak satın alınması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir