Bactroban Krem

Paylaş
 

Bactroban Krem; Bactroban Krem’in içerdiği etkan madde olarak Mupirosin bulunmaktadır. Bactroban krem antibiyotik içerikli ve cildimizde oluşan bakteriyel enfeksiyonların bertarafında kullanılır. Kaza sonucu oluşan yaralardan mazi kalan yırtıklar, dikiş izleri, çatlak ve aşınmalar gibi lekere, abse ve çıbanlar ve sakal bölgesinde meydana gelmekte olan kıl kökü iltihabının tedavisinde kullanılmaktadır. Buna ek olarak; kızaran cildinizde sarımtırak, kabuklu ve içi iltihap dolu kabarcıkları ve bulaşıcı cilt hastalıklarının tedavisi için kullanılan kremlerdendir. Bactroban muadili pek çok krem olmasına rağmen gösterdiği etkilerden dolayı bu krem sıklıkla kullanılmaktadır. Yzımızda bactroban krem nedir, bactroban nasıl kullanılır ve bactroban krem kullananların yorumları yer almaktadır.

Bactroban Krem Nedir?

Beyaz renkli bir pomad olan bactroban krem, aktif maddesi mupirosin olan ve 15 gram ve 30 gram tüpler halinde üretilen kremlerden biri olarak karşımıza çıkar. Bunun yanında katif olmayan polietilen içeren krem, cilt üzerinde kullanılan ilaçlar arasında yer alır. Ayrıca bactroban krem bakteri kaynaklı enfeksiyonlar için kullanılan bir krem olmaktadır.

Bactroban Krem Ne İçin Kullanılır?

Ciltte meydana gelen enfeksiyon problemleri için kullanılan bactroban krem, cildin herhangi bir bölgesinde oluşan bakteri enfeksiyonlu sorunların giderilmesinde etkilidir. Oldukça faydalı antibiyotik kremler arasında alır ve kullanılmasının ardından kısa sürede etkilerini göstermeye başlar.

Bactroban Krem Nasıl Kullanılır?

Genelde ilacın kullanım süresine kişinin doktoru karar vermektedir. Ancak bactroban krem normal şartlarda 10 gün boyunca kullanılmaktadır. Her gün 2 kez sorunlu bölgeye uygulama yapılır ve bu uygulama kullanım talimatlarında belirtilen şekillere göre gerçekleştirilmektedir. Bactroban krem prospektüsü okumadan kullanmayınız.

Diğer yandan krem kullanımında 7 günün sonunda herhangi bir iyileşme görülmediğinde doktora başvurulmalıdır. Bu süreç aşamasında doktorunuz ne yapmanız gerektiğini söyleyecek ve tedaviye nasıl devam edileceğini belirleyecektir.

Uygulama aşaması;

Krem sorunlu bölge üzerine sürülür ve ardından uygulama yapılan bölgenin üzeri herhangi bir örtü ile örtülebilir. Burada dikkat edilmesi gereken pomad kullanımından önce ve sonra ellerin yıkanması olmaktadır. Yetişkinlerde kullanım şekli genelde bu şekildedir. Bunun yanında çocuklarda ve yaşlılarda kullanımı ise ilacın içerisinde yer alan prospektüste belirtilmiştir.

İlacın kullanımında aşırı dozdan kaynaklı problemler ortaya çıkmaz. Eğer herhangi bir nedenle fazla dozda ilaç kullanılmışsa doktora ya da bir eczacıya danışmak yeterli olacaktır.

Bactroban Kremin Yan Etkileri

Bactroban krem ile meydana gelen yan etkiler çoğu zaman için hassas cilde sahip kişilerde görülmektedir. Yan etkiler genelde 10 kişiden 1 ya da 2 kişide ortaya çıkmaktadır. Kremin yan etkileri yaygın ve yaygın olmayan olarak iki farklı şekilde incelenebilir.

Yaygın olan yan etkisi uygulama yapılan cilt bölgesinde yanma meydana getirmesidir.

Yaygın olmayan yan etkiler arasında ise eritem, kaşıntı, uygulanan cilt bölgesinde kuruma ya da batma ve bazı alerjik reaksiyonlardır.

Diğer yandan şunu da belirtmek gerekir ki genelde bactroban krem ile görülen yan etkiler hafif derecededir. Çok az kişi de görülse de kaşıntı, yanma hissi, kızarıklık, karıncalanma, bölgesel ağrılar ve şişmeler kremin seyrek olarak ortaya çıkan yan etkileri arasında yer almaktadır.

Gebelik Döneminde Bactroban Krem kullanılır mı?

Bactroban kremin gebelik döneminde kullanılmasının herhangi bir sakıncası yoktur. Krem anne karnında yer alan bebeğe herhangi bir şekilde olumsuz etkiler göstermediği için rahatlıkla kullanılabilir. Ancak gebelik döneminde kremin doktor kontrolünde kullanılması tavsiye edilmektedir.

Emzirme Döneminde Bactroban Krem Kullanabilir Mi?

Krem içerisinde anne sütünden bebeğe geçerek zarar verecek bileşenler içermez. Doktorlar ilacı gebelik döneminde kullanmanın sakıncalı olmadığını belirtmektedir. Yine de krem kullanılmadan önce doktora danışılması önemli bir husustur.

Bactroban Kremi Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Normal kullanım sırasında bactroban kremden bir doz alınmasının unutulması istenmeyen sorunların ortaya çıkmasına neden olmaz. Hatırlandığı anda krem kullanılabilir ve unutulan dozun yerine iki kat doz kullanımına gerek yoktur.

Bactroban Krem i Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Yapılan araştırmalar bactroban kremin fazla dozda kullanıldığında herhangi bir sorun yaratmadığını göstermiştir. Ancak olası problemlere karşı fazla dozda kullanıldığı düşünülürse doktorla iletişime geçmek ve fazla doz kullanımını bildirmek gerekli önlemlerin alınması adına önemlidir.

Bactroban bebeklerde kullanımı

Bactroban bebeklerde kullanımı için mutlaka doktorunuza danışınız. Bebek ciltleri hassas olduğu için doktorunuz tarafından uygun  görüldüğü şekilde kullanılmalıdır.

Bactroban yüze sürülür mü?

Bactroban yüze sürülür mü; Göz ve çevresi hariç yüzünde oluşan sivilce ve yaralarda kullanılmaktadır.

Bactroban hamilelikte kullanımı 

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Eğer hamileyseniz veya hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız doktorunuza söyleyiniz. Doktorunuz söylemedikçe hamileyken BACTROBAN’ı kullanmayımz.

Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Bactroban süte geçer mi?

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Eğer bebeğinizi emziriyorsanız doktoruza söyleyiniz. BACTROBAN’ı meme başna sürüyorsamz, bebeğinizi emzirmeden önce tam olarak temizleyiniz.

Bactroban pişiğe iyi gelir mi?

Bactroban krem bebeklerde kullanımı; Bacroban pişiğe iyi gelir mi sorusu anneler tarafından sıkça dile getirilmekte. Pişik için bactroban kullananların sayısı epey fazla. Fakat burada beğenizin söz konusu olduğu için bebeklerde bactroban kullanımı için mutlaka doktorunuza danışınız. Kulaktan dolma bilgilerle hareket etmeyiniz.

Bactroban krem vajinada kullanımı

Bactroban vajinaya sürülür mü? Öncelikle hassas bölgelerde bactroban kullanımı mutlaka doktor tavsiyesiyle yapılmalı. Vajina için bactroban kullananlar bulunmaktadır. Fakat siz kendinizi  riske atmayın ve hekiminize baş vurunuz.

Araç ve makine kullanımı

Bu ilaç araç veya makine kullanma yeteneğinizi etkilemez.

BACTROBAN’m içeriğinde bulunan bazı yardımıcı maddeler hakkında önemli bilgiler

İçeriğindeki setil alkol ve setosterail alkol nedeniyle lokal deri reaksiyonlarına (örneğin, kontak dermatite) sebebiyet verebilir. Bu ilaç benzil alkol içermektedir. Ancak uygulama yolu nedeniyle herhangi bir uyan gerekmemektedir.

Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı

BACTROBAN diğer krem veya merhemlerle karıştırılmamalıdır. Bunlar BACTROBAN’m işleyişini engelleyebilirler.

Eğer reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınızı bunlar hakkında bilgi veriniz.

Bactroban Pomat Kullananlar

Bactroban pomat kullananlar ve yaptıkları yorumları sizler için derledim. Yorumlar tamamenbactroban krem kullananların yaptığı yorumlardır.

  • 3 gündür iltihaptan ötürü davul gibi olan baş parmağı, sürüldükten 2 saat sonra iltihabının akmasını sağlayarak eski formuna geri sokmuştur
  • Piercing’li bölgenin iltihaplanmamsı için doktorum bu kremi verdi
  • Uçuğu geçirmek için herhalde daha iyi bir krem yoktur. Uçuk tedavisi için mutlaka tavsiye ederim.
  • Sivilceleri yok eden krem, kızarıklığı hemen 1-2 sürüşte alır ve zamanla geçirir.
  • Motor kazasından sonra oluşan yanıkların acısı azaltmak ve mikrop kapmasını önlemek için kullandığım hrika bir kremdir.

Bactroban Pomad Fiyatı

BACTROBAN %2 15 gr pomad 2018 YILI FİYATI 

Etken Madde Mupirosin 11.66 TL
Geri Ödeme Kodu A01110 10.80 TL
Reçete Durumu Reçeteli Satılır 11.66 TL
İthal / İmal İmal [ Ref.Ülke :Turkiye ] 11.66 TL
Ruhsat Sahibi Firma Glaxo Smith Kline İlaçları San.Ve Tic.A.Ş
  • Site Yorum

Bir yorum bırak