Asist Şurup

Paylaş
 

Balgam, solunum sisteminde biriken ve solunum organlarının salgıladığı koyu kıvamlı bir sıvıdır. Nefes yollarına dolan toz, kir, vb. nefes alırken bedenimize giriş oluşturan yabancı maddeleri atmaya yarar. Tek başına bir hastalık sayılmaz bir tek yoğunluğu ve rengi devamlı değişiyorsa bu önemli bir hastalığın habercisi olabilir. Gri tonlarında balgam bir hastalığın emaresi olmasa da tehlikeli durumların oluşabileceğinin emaresidir çünkü solunum sistemine dolan toz, kirli hava, yaşam şeklinde maddeler çok fazla anlamına gelir.

Bu şekil bir durumla karşılaşılmış olduğunda balgam söktürücü ilaçlar dışında gene aynı sorunla karşılaşmamak için bu duruma sebep olan etkenin de ortadan kaldırılması gerekir. Örneğin; sigara içiliyorsa bırakılması, bulunulan ortamlardan kaynaklanıyorsa bu ortamlardan uzaklaşılması gerekir.

Aksi takdirde solunum yolları hastalıklarına yakalanma ihtimali artacaktır. Astım rahatsızlığının tipik emarelerinden biri ise şeffaf renkli balgamdır. Eğer kırmızıya dönük bir balgam görülüyorsa özellikle akciğer ile ilgili hastalıkların emaresi olabilir. Net bir teşhis ve tedavi için her zaman uzmanlardan yardım almakta yarar vardır. Eğer daha ciddi bir hastalık söz konusu değil ise bu ilaçlar kâfi olacaktır.

Balgam problemi farklı bir rahatsızlıktan kaynaklanıyorsa öncelikle problemi yaratan bu hastalığın giderilmesi yönünde tedavi uygulanır. Tıbbi uygulamalara ek ve ya alternatif olarak yararlanılabilecek öteki içerikler de bitkilerdir.

Gebelik ya da emzirme dönemindeki hanımlar ya da ilaç kullanamayacak durumda olan kişiler için, ilaç yerine, nebat ve nebat karışımları kullanmaktadırlar. Çeşitli bitkiler, ilaçlarla etkileşim yapabilir ya da kişiye zarar verebilir. Bundan dolayı bir nebat kullanılmadan önce ne olursa olsun önceden araştırılmalı yan tesirleri var mı diye bakılmalıdır.

Balgam iyi mi söktürülür, diye araştırma yapıyorsanız ve balgam iyice rahatsız ediyorsa, soğanın suyla birlikte kaynatılıp içilmesi de, vücudunuzdaki iltihabı sökecektir. Bunun yanında, soğanın zeytinyağıyla beraber hazırlanan lapası da, bir tülbentin içine koyulup, boğaza sarılmış olduğunda, boğazda bulunan iltihabı yumuşatır.

Asist Şurup Nedir

Balgam söktürme ilaçları açısından en az yan etkiye sahip olan fakat bir o kadar da etkili olan Asist pediatrik şurup, özellikle de bebeklerde son derece yaygın bir şekilde kullanılan balgam probleminde kullanılmaktadır. Çok sayıda doktor, hem bebekler hem çocuklar hem de yetişkinlerde kısa süre içerisinde balgam probleminden kurtulabilme açısından bu ilacı önermeye de devam etmektedir.

Asist Şurup Ne İçin Kullanılır

Asist şurup ne için kullanılır? Sorusu, bu ilacı kullanmadan önce kişiler tarafından yöneltilen sorular arasında yer almaktadır. Fakat öncelikle bu ilacı tanımak ve etkilerini öğrenmek çok daha doğru bir hareket olacaktır. Asetilsistein organik bir aminoasit olan L-sisteinin N- asetillenmiş türevine verilen isimdir. Asetilsistein mukolitik bir ajandır.

Asetilsistein, haiz olduğu sülfidril grubu ile mukus glikoproteini içindeki disülfit bağlarını koparma kabiliyeti yardımıyla mukoid ve mukopürülan sekresyonlar üzerine mukolitik etki gösterir. Solunumda biriken ve son derece rahatsız edici bir boyuta gelen balgamın yapısını seyrelterek daha kolay bir şekilde vücuttan atılmasını sağlamaktadır. Asetilsistein antioksidan bir maddedir.

İlacın müessir maddesi Asetilsistein ’dir. Oluşan balgamı sulandırarak, öksürükle dışarıya atılmasını sağlar. Asetilsistein akciğer ve karaciğerde glutatyon sentezine sistein vericisi olarak katılır ve glutatyon sentezini arttırır. Asetilsistein ve glutatyon özellikle akciğerde enfeksiyonlar esnasında nötrofillerin oluşturduğu, sigara dumanı ve öteki zararlı maddelerin solunmasıyla ortaya çıkan özgür oksijen radikallerini bağlar ve olası hücre hasarını önleyerek koruyucu bir tesir gösterir.

Asetilsistein ‘in parasetamol (asetaminofen) zehirlenmelerinde karaciğer harabiyetini azaltıcı tesiri vardır. Parasetamol yüksek dozda alınırsa reaktif ara metabolitin oluşumu artar ve glutatyonun azalmasıyla ara metabolitin inaktivasyonu azalır.

Asist Şurup Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar

İlacın etkili maddesine karşı bir alerjiniz var ise bu ilacı kullanmanız önerilmez. Soğuk idraknlığı, solunum sisteminin iltihaplanması (bronşit), kronik bronşit ve akciğer hastalıkları tedavisinde balgam oluşumunu azaltır. Oluşan balgamı sulandırarak, öksürükle dışarıya atılmasını sağlar. Eğer böbrek hastalığı ya da karaciğer hastalığı, siroz, sara hastalığı, astım, mide ya da on iki parmak bağırsağı ülseri şeklinde hastalıklarınız var ise bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz.

Asist şurup kaç gün kullanılmalı

Eğer antibiyotik tedavisi görüyorsanız, bu ilacı antibiyotiği aldıktan 2 saat önce ya da derhal ondan sonra alınız. Doktorunuz tarafınca aksi önerilmedikçe, 4 ya da 5 günden fazla kullanmayınız. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

ASİST ‘in antibiyotik grubu ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır. Parasetamol zehirlenmelerinde ASİST kullanımı esnasında bulantı ve kusma oluşabilir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Şişenin ağzını kapatıp granülün çözünmesi için çalkalayınız. Daha hemen daha sonra işaretli yere kadar su ekleyip gene çalkalayınız.

Bu ilacın kullanılması esnasında hamile kaldığını öğrenen kadınların ise, kullanmaya devam etmeden önce muhakkak bir doktora danışması da gerekmektedir.

Asist Şurup Kullanım Şekli

Her ilaçta olduğu gibi, Asist şurubun da nasıl kullanılacağına dikkat edilmesi gerekmektedir. Özellikle de çok sayıda anne,

Asist şurup bebeklerde kullanımı konusunda büyük bir merak içerisindedir.

İlacınız içilecek hale gelmiştir. Her kullanımdan önce iyice çalkalayınız. Doğru dozda almış olduğunuzdan kararlı olmak için bir ölçüm kaşığı ya da ilacın kendi doz kabı ile alınız. Yiyecek kaşığı kullanmayınız. Yiyeceklerden ondan sonra tok karnına alınız. Her geçen gün daha fazla sayıda kişi tarafından kullanılan bu ilacın bebeklerde kullanımı için de, doktorunuzun önerdiği ölçüde ve düzende bebeğe içirilmesi gerekmektedir.

Asist Şurup Yan Etkileri

Asist şurup ne işe yarar? Sorusuna karşın, vücudun farklı bölgelerinde meydana gelen mukusun vücut dışarısına atılmasını sağladığını söylemiştik. Fakat bu denli etkili bir ilaç olan Asist şurubun da, birtakım yan etkileri bulunmaktadır. Bu gibi yan etkilerin vücutta gözlemlenmesi halinde muhakkak doktorunuz ile iletişime geçmelisiniz.

İlacın kullanımına bağlı olarak yaygın görülen herhangi bir yan etki bildirilmemiştir. Kusma ve bulantı tipinde gastrointestinal bozukluklar, stomatit ve rinore (burun akıntısı),

Astımlı hastalarda dikkatli kullanılmalıdır. Gebelik risk kategorisi B’dir. Araç ve Makine Kullanımına etkisi: Asetilsistein araç ve makine kullanımı üzerinde negatif bir tesir bildirilmemiştir. Aç ya da tok karnına uygulamadan etkilenmez. Uygulama sonrası 30-60 dakikada zirve plazma konsantrasyonuna ulaşır.

Asist Şurup Nasıl Kullanılır

İlaçların etkileri, kişiden kişiye farklılık gösterebildiği gibi aynı zamanda kullanma talimatı da kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. Reçeteli bir şekilde alınması halinde, yalnızca doktorunuzun size belirttiği ölçüde kullanmanız önerilmektedir. Önerilen dozu aşmayınız.

Antibiyotik tedavisi gören hastaların ASİST’ i antibiyotiği aldıktan 2 saat önce ya da derhal ondan sonra almaları gerekmektedir. Reçeteli bir şekilde bu ilacı kullanmak isteyen kişilerin de, yine doktoruna danışması ya da eczane yetkilisinden bilgi alması önerilmektedir.

Asist Şurup Fiyatı

Asist, son derece etkili bir ilaç olmasının yanı sıra fiyat açısından da bir hayli uygun olan bir ilaçtır. Bu ilacın 2017 yılındaki satış fiyatı ise ortalama olarak 5 TL kadardır. Reçeteli ve reçetesiz olmak üzere iki farklı şekilde de satışa sunulmaya devam edilmektedir. Asist; şurup ve saşe olacak şekilde farklı formlara da sahiptir.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak