Faydaları

Argan Yağının Faydaları ve Kullanımı

Argan Yağı Nedir

Fas’taki argan ağacı denilen bitkiden ve  bu bitkinin çekirdeklerinin özü değerlendirildiğinde saydığımız faydaları sağlayan bir yağ elde edilmektedir. Bu ağaç dünyanın pek çok yerinde bulunabildiği gibi özellikle Kuzey Afrika tabiatlıdır. Fas’ta ise argan yağını günlük hayatın bir parçası haline getirip, kahvaltılarda zeytin gibi yiyeceklerin üzerine serpme de kullanırlar.

Argan Yağı Ne İşe Yarar?

Cilt Sağlığı: Argan yağı özellikle cilt tedavisinde kullanıldığı yaygın olarak bilinmektedir. Yağın içerisindeki güçlü organik bileşikler vücuda temas ettiğinde görünür leke ve leke başlangıçlarını yok etme ve hatta akne tedavisinde kullanılır. Cildi tazeler, nefes almasını sağlar ve genç bir görünüm kazandırır. Argan yağının cildin esnekliğini muhafaza ederek  erken yaşlanma belirtilerini geçiştirme özelliğini de eklemek gerekir.

Güneşin Etkilerinden Koruması: Güneşten gelen UV ışınlarının; cilt, saç ve tırnaklar üzerindeki olumsuz etkilerine karşı koruyan argan yağı, cilt kanserlerine katkıda bulunan bu olumsuz etkilere karşı koruma da sağlar. Aynı zamanda hücrelerin yenilenmesinde de rol oynar.

Kalp Sağlığı: Vücut kolestrol dengesini sağlayan bu yağ, ağır pişirilmiş olan ve içerisinde kolestrolü arttırıcı bulunan sebepleri ve bunların meydana getirebileceği kalp krizi ve inme gibi ciddi kalp sorunlarını önlemede yardımcı olur.

Sindirim: Birçok kişi yaşadığı bir problem olan sindirim zorluğunun yanında gastrit hastalığı ile de uğraşmakta ve yedikleri yiyeceklerin tadına varamamaktalar. Argan yağı içerisindeki organik bileşikler, mide de yiyeceğin sindiriminde kolaylık sağlar.

Saç Sağlığı: Saç sağlığı hepimiz için oldukça önemlidir. Hatta bakımı için ayrılan bütçe bile göze gözükmez. Argan yağını doğrudan saça uygulamak saçtaki kırıkları azaltmakta etkili yollardan biridir. Ayrıca, argan yağında saçları gençleştirebilen, parlaklığı ve genel görünümü iyileştirebilen yüksek bir E vitamini bulunur.

Tırnakların Bakımını Sağlama: Argan yağı, tırnakları çeşitli enfeksiyonlardan koruyabilen ve tırnak görünümünü ve rengini arttırabilen doğal özelliklere sahiptir.

Yaraların İyileşmesi: Argan yağını, cildinizde bir yara veya başka aşınma varsa ve iyileşmesini hızlandırmak değil aynı zamanda enfeksiyonları önlemek için de hasarlı bölgeye topikal şekilde uygulamak faydalı olacaktır.

Argan Yağının Faydaları

Argan yağının bir çok faydası var. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kırışıklıkları azaltır.
 • Sivilcelere iyi gelir.
 • Saça parlaklık verir ve kırıklara iyi gelir.
 • Hücrelerin yenilenmesini sağlar.
 • Hamilelikte çatlak oluşumuna engel olur.
 • Saçları besler.
 • Tırnakları güçlendirir.

Görüldüğü gibi argan yağı bir çok amaç için kullanılıyor. Ben tırnaklarım, yüzüm ve saçım için kullanıyorum.

Hamilelikte argan yağı kullanımı

Hamilelikte risk taşıyan kadınlarda argan yağının zararları olabileceği unutulmamalı ve doktora danışılmadan kullanılmamalıdır. İçeriğinde zengin oranda E vitamini ve daha birçok faydalı maddeler barındıran argan yağının bu içeriği hamilelik esnasında ters etki gösterebilmektedir.

Argan yağı fazla kullanıldığında cilt hassasiyetine neden olabilir.

Argan Yağı Nasıl Kullanılır?

Argan yağı yüze nasıl uygulanır?

Argan yağı yüze nasıl uygulanır kısaca tarif etmek gerekirse;

 • Argan yağını yüzüm için kullanacağım zaman ilk önce yüzümü temizliyorum.
 • Yüzüme sadece birkaç damla yağ sürüyorum.
 • Parmağıma damlattığım argan yağını tüm yüzüme masaj yapar gibi yediriyorum.
 • Yağ zaten birkaç saniye içinde emiliyor.
 • Cildinim zamanla gerçekten canlandı.

Argan Yağı Saç

Yağ saça uygulanmadan önce argan yağı saça nasıl kullanılır? Başlığı altında yazılı metinleri okuyarak kullanımı hakkında bilgi edinmek işinizi kolaylaştırabilir. Öğrendiğiniz yöntemlerden sizin için en uygun olanı seçtikten sonra argan yağı saç bakımınız için rahatça kullanılabilir. Bayanların bu konuda çok fazla araştırmacı olması değer verdikleri ve dış görünüşlerini etkileyen saçlarına olan düşkünlüklerinden kaynaklıdır. Sık sorulan sorulardan bir tanesi de argan yağı saç uzatır mı?

Argan yağı saça nasıl uygulanır?

Saçlarımızda kullanılması sonucu oldukça fayda sağlayan bu bakım yağının kullanım şekli oldukça kolaydır. Saç bakımında daha çok tercih edilen bu yağ aslında yüz bakımında, tırnak bakımında, vücut bakımında kullanılabilir. Saçları daha canlı, parlak, bakımlı bir hale getiren ve aynı zamanda saçı besleyen argan yağı saç bakımı alanında oldukça güzel sonuçlar vermektedir.

 • Derinizin ıslanmasını sağlayacak kadar yağı saç diplerinize uygulayarak hafif hareketlerle masaj yapmalısınız.
 • Ilık bir havlu yardımıyla sardığınız başınızı yaklaşık olarak 25 ya da 30 dakika bekleterek ardından da yıkayınız.

Saç bakımı için argan yağı kullanan bireyler bir müddet sonra bu bakımın saçlarına olan faydasını hissedeceklerdir. Onarıcı bir etkiye sahip olan bu yağ bireylerin yıpranan ve kırılan saçlarına masaj yardımıyla uygulanarak saçların güçlenmesini sağlar. Argan yağı saça faydaları arasında sayılabilecek bir başka şey ise argan yağı kullanımı saçta yağ birikmesinin de önüne geçmektedir. Saçların daha temiz kalmasını sağladığı gibi bakımını da yapmaktadır.

Argan Yağının Saça Faydaları

Bu saç bakımı için kullanılan yağın saçlarda kullanılmasını sağlayan yöntemler bir kaç şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu işlemler saçın durulanmasını ya da durulanmamasını da sağlamaktadır. Bu ikisi arasındaki seçim bireyin tercihine bağlıdır. Peki bu argan yağı saça nasıl kullanılır? 

 • Saçın uzunluğuna göre elinize alacağınız argan yağını saç dipleri ıslanacak şekilde saç köklerine ve saçın tamamına sürerek diplere masaj yardımıyla yedirmelisiniz.
 • Ardından tüm saçınızı başınızın üzerinde toplayıp streç filmle ya da havluyla sarmalısınız.
 • Daha etkili bir bakım gerçekleştirmek istiyorsanız 1 gün bekletmenizde yarar olacaktır.
 • Fakat acele bir işiniz varsa bir kaç saat bekletmenizde yararlı olur.

Argan yağı saç bakımında tercih edilmekte fakat ince telli saçlara sahip bireylerin bu argan yağını köklerine çok fazla uygulamaması diplerine ve saçlarına sürmesi daha etkili bir bakım sağlayacaktır. Argan yağı saç uzatır mı? sorusuna verilecek en güzel cevap, evet olacaktır. Besleyici ve onarıcı özelliğe sahip bu argan yağı saçların daha hızlı ve çabuk uzamasına da katkı sağlar.

Argan yağı tırnaklara iyi gelir mi?

Limon suyunu argan yağı ile karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı 15 dakika parmak uçlarında bekletin. Daha önce kırılan tırnaklarınız bu sayede güç kazanacaktır. Haftada bir defa bu karışımı düzenli olarak uyguladığınızda tırnaklarınız daha parlak ve güçlü bir görünüm kazanacaktır.

Argan yağı vücutta nasıl kullanılır?

Argan yağı masaj için de kullanılıyor. Tercihen duştan sonra temiz vücuda avuç içinde ısıtılarak uygulanıyor. Vücut tarafından emilimi hızlı ve kolaydır.. Diğer yağlar gibi yapışkan bir yapısı yoktur. Bu nedenle masaj sonrasında tekrar duş almanıza gerek kalmaz.

Argan yağı sivilce yapar mı?

Argan yağı cilt çatlakları ve tenimizin yaşlanmasını önleyerek iyileşmesine yardımcı olur. Cildin doğal dengesini sağlamasına yardımcı olduğu için sivilce oluşumuna da iyi gelmektedir.

Argan yağı sivilcelere nasıl uygulanır?

Sizde sivilce sorunundan muzdaripseniz argan yağı sivilcelerden kurtulmak için de size yardımcı olabilir. Argan yağı yüksek linoleik asit içeriği sayesinde ciltteki sivilce kaynaklı iltihaplanmayı azaltırken, antioksidan özelliği hasarlı cilt hücrelerinin iyileşmesine yardımcı olur.

Sivilce için argan yağı maskesi

Sivilce için evde argan yağı maskesi nasıl yapılır diyenler için uygulayabileceğiniz basit ve etkili yöntem.

 • Eşit miktarda argan yağı ve çay ağacı yağı karıştırın.
 • Sivilce olan alanlara uygulayın.
 • 10 dk sonra suyla durulayın.

Argan Yağı Fiyatı 

Argan yağını oluşturmak diğer yağlar kadar basit değildir. Uzun uğraşlar neticesinde argan yağı yapılıyor. Bu nedenle fiyatı da diğer yağlara göre biraz daha yüksek. Piyasada değişen fiyatlarda argan yağı bulmanız mümkün. Argan yağının litresi 100 TL ile 150 TL arasında değişiyor. Bu fiyat yüksek olduğu için yağ genellikle küçük şişeler halinde satılıyor. Fiyatı ucuz olan argan yağlarına mutlaka dikkat edin. Çünkü saf bir şekilde argan yağı olmayabilir ve işinize yaramaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir