Diyet

Ananas Diyeti

Ananas diyeti şok diyet olarak adlandırılan bir beslenme programı olup, ağırlıklı olarak ananas ve ananas suyu tüketimine dayanan bir beslenme programıdır. Sevilen bir meyve olan ananas vitamin ve mineral açısından oldukça zengindir. Yüksek lif ve düşük kalori içermesi nedeni ile diyet yapanların çoğunun beslenme programında bulunan bir meyvedir.

Bugün sizlerle ananasın kalori değeri, kilo vermeye etkisi ve ananas diyeti hakkında bazı bilgiler paylaşıyoruz. Yazımızın sonunda 2 günlük örnek ananas diyeti menüsü veriyoruz.

Ananas Zayıflatır mı?

Ananas içerdiği lif nedeni ile uzun süre tok kalmaya yardımcı olur. Bu özelliği nedeni ile kilo vermek isteyenlerin iştah kontrolü sağlamasını kolaylaştırır. Vücuttaki şişlik ve ödemlerin azaltılmasında son derece etkilidir. Sindirim sisteminin çalışmasını düzenler, metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakımını kolaylaştırır. Vücutta biriken toksin ve diğer zararlı maddelerin atılmasını kolaylaştırır. Bu özellikleri nedeni ile ananasın zayıflamaya yardımcı bir gıda olduğunu söyleyebiliriz.

Ananas kaç kalori? diye merak edenler olabilir.

1 porsiyon ananas yaklaşık 100 gram gelmektedir. 100 gram ananas ise ortalama olarak 50 kalori içerir. Bu meyve içeriğinde bulunan bromelain enzimi nedeni ile proteinlerin kolay parçalanmasına yardımcı olur ve sindirimi kolaylaştırır. Vücudun yağ depolamasını önlediği için selülit oluşumunu da engeller. Tüm bu özellikleri nedeni ile ananas ile hazırlanan beslenme programları ve ananas detoksu gibi zayıflama programları dikkatli bir şekilde yapıldığı zaman başarılı sonuç verebilir. Ananas zayıflatır mı? sorusunun cevabını bu şekilde verdikten sonra ananas diyetinin nasıl yapıldığına geçebiliriz.

Ananas Diyeti Nasıl Yapılır?

Ananas diyeti 2 günlük bir beslenme programı olup ilk başta da söylediğimiz gibi ağırlıklı olarak ananas ve ananas suyu tüketimine dayanır. Bu diyet süresince her gün en az 1, en fazla da 3 kilo ananas tüketmek gerekmektedir. Tüketilecek olan ananas miktarının öğünlere eşit bir şekilde paylaştırılması gerekir. Aşırı ananas suyu tüketimi sağlık açısından olumsuz etlilere neden olabileceği için bu beslenme programını uygularken tüketilecek ananas suyu miktarı dikkatli ayarlanmalıdır. Bu konudaki ideal ölçünün her öğün için 1 bardak ananas suyu olduğunu söyleyebiliriz. Aşağıda sizlerle 2 günlük örnek ananas diyeti menüsü paylaşıyoruz.

2 Günlük Ananas Diyeti Menüsü

1.Gün

Sabah:

  • 100 gram yağsız beyaz peynir
  • 1 su bardağı ananas suyu ve ananas

Öğle:

  • 1 su bardağı ananas suyu ve ananas

Akşam:

  • 100 gram tavuk eti
  • 1 su bardağı ananas suyu ve ananas

2. Gün

Sabah:

  • 100 gram yağsız beyaz peynir
  • 1 su bardağı ananas suyu ve ananas

Öğle:

  • 1 su bardağı ananas suyu ve ananas

Akşam:

  • 100 gram tavuk eti
  • 1 su bardağı ananas suyu ve ananas

Ananas diyeti için uygulanan beslenme programında ara öğün bulunmamaktadır. Görmüş olduğunuz gibi menüde gün boyunca 100 gram yağsız beyaz peynir ve 100 gram tavuk eti dışında sadece ananas ve ananas suyu bulunmaktadır. Her öğün tüketilecek olan ananas miktarını günde kaç kilo ananas tüketileceğine göre kişi kendi eşit miktarlarda ayarlamalıdır. Bu miktarın 1 ile 3 kilo arası olması gerektiğini unutmayın.

2 günlük ananas diyeti menüsü bu şekilde olup 2 günün sonunda diyete son verilmelidir. Aksi halde tüm şok diyetlerde olduğu gibi sağlık açısından sakıncalı olabilir. Hamileler, emziren anneler, 18 yaşın altındaki bireyler, 65 yaşından büyükler, kronik rahatsızlıkları bulunanlar ve ananasa alerjisi olanlar bu diyeti uygulamamalıdır.

Burada yazdıklarımız uzman görüşü olmayıp sadece konu hakkında bilgi verme amaçlıdır. Ananas diyeti uygulamak isteyenler bu konuda bir beslenme uzmanına danışarak konu hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirler. Bu diyet sonucunda kaç kilo verilebileceği kişiye göre ve diyet süresince yapılan aktivitelere göre değişebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir