Cilt Bakımı

Ağız Yanak İçinde Çıkan Beze

Ağız içi problemlerinden biri olarak karşımıza çıkan ağız yanak içinde çıkan beze, sık sık meydana gelen cilt problemleri arasında yer alır. Bazı vakalarda çıkan bezenin uzmanlar tarafından alınmasının ardından aynı bölgede tekrar beze çıktığı görülür. Bu durumda kişinin yapması gereken ve çıkan bezeyi engellemek için uygulaması gereken yöntemler bulunmaktadır.

Ağız yanak içinde çıkan beze nasıl önlenir?

Ağız içerisinde bulunan yanaklardan herhangi birinde meydana gelen beze için alınabilecek önlemler arasında ilk olarak diş hekimlerinin rutin kontrolleri yer almaktadır. Diş hekimleri periyodik olarak kontrol ettikleri ağız içerisinde bezeye meydan verecek oluşumları önceden önlem alarak engellemelidir.

Diğer yandan ağzın her zaman temiz tutulması ve hijyenik olması önemli bir husustur. Bireylerin periyodik olarak dişlerini fırçalamaları ve hatta losyonlar ile ağızlarını çalkalamaları gerekmektedir. Ağız losyonları hijyenik bir ağız ortamı adına oldukça önemli bir konumda yer almaktadır.

Bunların yanı sıra ağız içerisinde çıkan beze ve yararlara dikkat edilmesi söylenmektedir. Uzmanlar ağızda ortaya çıkan beze gibi durumların ağız kanserine neden olabileceğini ifade etmektedir. Ayrıca çıkan yaraların özellikle 2 hafta boyunca iyileşmemesi kanser belirtileri arasında yer alabilmektedir. Bu nedenle herkesin yılda en az 1 kere ağız kanseri muayenesi yaptırması ve meydana gelebilecek herhangi olası bir soruna önceden önlem alması tavsiye edilmektedir.

Alkol, sigara, tam olarak yerine oturmayan takma dişler ve dişlerin keskin kısımlarından dolayı yanakların tahriş olması ortaya çıkan bezelerin nedenleri arasında yer alır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir