Agız Kokusu Nasıl Giderilir?
Yaşam

Agız Kokusu Nasıl Geçer

Öncelikle belirtmek gerekir ki ağız kokusuna neden olan pek çok etken bulunmaktadır. Bu etkenler bilinirse ağız kokusu daha çabuk giderilebilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta bir sağlık problemi olup olmadığıdır. Eğer kişide bir sağlık problemi varsa o kişinin mutlaka doktoruna başvurması gerekecektir.

Ağız Kokusunun Nedenleri

1-) Reflü: Mide sıvısını yemek borusuna kadar getiren bir hastalıktır. Bu hastalık ağız kokusuna neden olabilmektedir.

2-) Sinüzit: Bu rahatsızlık ağız kokusunun bir numaralı sebebidir. Özellikle kronik sinüzitler tam bir baş belasıdır. Bu nedenle tedavi edilmesi gerekir. Tedavi için alternatif yöntemlere de başvurmak fayda sağlayabilir. Örneğin yoğurt suyunun veya papatya kokusunun sinüzite iyi geldiği bilinmektedir.

3-) Sigara: Sigara kullanımı pek tabi ağız kokusu yapacaktır. Bu kokudan kurtulmanın en birinci yolu sigarayı bırakmaktır. Fakat yine de sigara kullanımına devameden kişiler için bazı çözmüler bulunmaktadır. Örneğin sigara kullananlar için üretilen diş macunları ve spreyler tercih edilebilir.

4-) Sabah Uyanınca Oluşan Koku: Bu gayet normaldir. Yatmadan önce dişleri fırçalamak bu durumu hafifletecektir. Sabah kalkınca da gerekli ağız bakımlarını yapmak sorunu ortadan kaldıracaktır.

4-) Yetersiz Ağız Bakımı: Düzenli olarak diş fırçalamayan kişide ağız kokusu kaçınılmaz bir durumdur. Ancak ne kadar dikkat edilse de gün içinde yine de ağız kokusu oluşabilmektedir. Bunun için ara ara su ile ağzın çalkalanması fayda sağlayacaktır.

5-) Diş Çürükleri: Ağız kokusunda etkili olan unsurlardanddır. Bu durumdan kurtulmanın tek yolu çürük dişten kurtulmaktır. Diş konusunda geliştirilmiş pek çok tedavi yöntemi bulunur. Doktorunuzun uygulayacağı yöntem hem diş sağlığınızı hem de ağız sağlığınızı olumlu etkileyecektir.

6-) Açlık: Özellikle ramazan ayında insanlar bu durumdan şikayetçi olabilmektedir.  Bunu gidermenin yolu sık sık ağzı su ile yıkamaktan geçmektedir. Ayrıca ramazan ayı haricinde gün içinde su tüketimi oldukça önemlidir. Zira ağız kuruluğu kokuya neden olacaktır.

Ağız kokusu giderme

Ağız Kokusunu Giderme Yöntemleri

Ağız kokusundan kurtulmak için öncelikle ağız sağlığına dikkat etmek gerekir. Yukarıda belirtilen durumlar da dahil olmak üzere bu durumun altında yatan pek çok sağlık problemi olabilir. Bu nedenle öncelikle sağlık kontrolleri yapılmalı ve gereken önlem alınmalıdır. Ağız sağlığı konusunda birinci sırada diş fırçalamak gelmektedir. Ayrıca gün içinde gargara kullanmak da ağız sağlığı bakımından fayda sağlayacaktır. Öte yandan tükettiğiniz besinlerin de ağız kokusu açısından önemi vardır. Her türlü önleme rağmen ağız kokusu yaşan insanlar için yoğurt yemek tavsiye edilmektedir.

Bunun yanı sıra mayndonoz ve limon da ağız kokusunu giderici etki yapmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta nasıl kullanılması gerektiğidir. Maydonozu çiğneyerek veya çayını yaparak tüketmek mümkündür. Limonu ise suyunu sıkarak içebilirsiniz. Ayrıca karanfil ağız kokusunu giderme konusunda mucizevi bir etkiye sahiptir. Bu bakımdan yanınıza bir miktar karanfil taşımak ve rahatsızlık duyduğunuz durumlarda tüketmek yararlı olacaktır. Karanfili çiğnemeden ağızda bekletmek en etkili yöntemdir. Bunun yanında pek çok bitki bu sorunu gidermeye yardımcı olabilmektedir. Örneğin papatya ve nane çayı oldukça etkili ürünlerdir. Ancak bu ürünleri tüketmek için doğal olanları tercih etmek önemlidir. Ayrıca ağız kokusu için eczanelerde bulunabilecek pek çok ürün vardır. Doktorunuza veya eczacınıza danışarak bu ürünleri tercih edebilirsiniz.

Kaynak : https://www.ciltguzellik.com/agiz-kokusuna-cozum/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir